Akura44 Bild 2

Ak zavediete v bytovom dome generálny kľúč, majitelia vás budú milovať

Bezpečný a zároveň nekomplikovaný prístup pre majiteľov bytov je jedna z kľúčových výziev pre každého správcu. Čipy, ktoré sa presadili v poslednej dekáde, nie sú zďaleka najlepším riešením už len kvôli bezpečnosti (vyradenie elektrošokom, kopírovanie). Riešenie, ktoré vo vyspelej Európe dominuje, sa volá generálny kľúč.

Kombinácia magnetu aj mechaniky je možná

Systém generálneho kľúča umožňuje otvárať jediným kľúčom viacero dverí podľa určených prístupových práv. Majiteľ bytu tak namiesto celého zväzku kľúčov nosí pri sebe len jeden pre vchod, dvere do bytu, garáž, schránku aj pivnicu. Napriek tomu sa každý obyvateľ dostane len tam, kam smie.

Toto majú generálne kľúče rôznych značiek spoločné. Najlepšie riešenia špeciálne vyvinuté pre bytové domy však prinášajú výhody navyše. Príkladom je Akura 44, systém generálneho kľúča od tradičného a overeného rakúskeho výrobcu EVVA.

Akura 44 je postavený na mechanických vložkách a obojstranných kľúčoch. Každý kľúč vie pokryť rôzne bezpečnostné požiadavky tým, že v sebe integruje dve úrovne bezpečnosti: mechanickú a magnetickú. Príklad: Pre vonkajšie dvere sa využíva kľúč Akura 44 s magnetickou bezpečnosťou (100 % chránený pred 3D tlačou), kým pre vnútorné dvere postačuje vložka Akura 44 bez magnetu.

Akura44 Bild 1
Zdroj: EVVA

Rakúsky výrobca EVVA, ktorý nedávno oslávil 100 rokov výroby bezpečnostných systémov, vyvinul pre systém generálneho kľúča Akura 44 rôzne druhy vložiek a zámkov. Pre byty je určená krátka cylindrická vložka s minimálnou dĺžkou 27 mm pre vonkajšiu stranu dverí.

Pri nej nedochádza k presahu cylindrickej vložky, majitelia bytov teda nemusia používať hrubé kovania a šetria náklady. Aj táto vložka obsahuje klasických 6 aktívnych kolíkov zaručujúcich bezpečnosť vložiek EVVA.

Súčasťou systému sú aj cylindrické vložky s páčkou pre poštové schránky alebo skriňu rozvádzača a visacie zámky pre pivničné kobky. Dokonca jedným kľúčom sa dá ovládať aj kľúčový spínač roliet, clôn či mreží predajní na prízemí.

Do hlavy kľúčov EVVA sa dá integrovať aj čip. Ak teda správca či obyvatelia trvajú na otváraní vchodových dverí čipom, je stále možné celý dom „prehodiť“ na generálny kľúč so všetkými výhodami.

Generálny kľúč obyvateľom domu prináša nielen najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti, ale zároveň im uľahčuje život. A správcovi prináša presnú evidenciu o tom, kto má do domu prístup.

Akura44 Bild 3
Zdroj: EVVA

Jeden kľúč chráni život všetkých

Generálny kľúč má ešte jednu výhodu, ktorú na Slovensku objavilo len zopár najprogresívnejších správcov. Ak vypukne v dome požiar, hasiči majú obrovský problém dostať sa cez bezpečnostné dvere do jednotlivých bytov (ak sú majitelia kvôli dymu v bezvedomí) či na chodbu, odkiaľ sa požiar šíri. Vo vnútri domu im v ceste stoja rôzne dvere a mreže, od ktorých neexistuje jeden kľúč.

Sú známe prípady, keď minúty stratené pílením a vylamovaním mreží a dverí stáli ľudí život a majetok. Toto všetko je s generálnym kľúčom minulosťou. Univerzálny kľúč, ktorý je okrem správcu uložený aj na polícii a u hasičov, umožňuje chrániť životy aj majetok všetkých. „To je zásadná výhoda, ktorú by mohli akceptovať obyvatelia, keď na domovej schôdzi prídete s návrhom zaviesť v dome generálny kľúč,“ hovorí Silvia Krázelová, zástupkyňa rakúskeho výrobcu zámkov EVVA.

EVVA schema WEB
Zdroj: EVVA

Pri generálnom kľúči je absolútne zásadné mať pod kontrolou kopírovanie. Tu má EVVA jasný náskok, keďže dodáva kľúče na výrobu kópií len v malých množstvách a len oprávneným partnerom, pričom dodávky prísne eviduje. Vybraný okruh spoľahlivých kľúčových služieb má na výrobu kópií špeciálne stroje.

Aj keby sa zlodej dostal ku kľúčom majiteľov cez svoje kontakty, nedokáže si kópie vyrobiť. A to ani v 3D tlačiarni. Týmto spôsobom sú chránení všetci v dome a správca má počet kľúčov pod kontrolou.

Akura44 Kluc
Zdroj: EVVA

V kombinácii s vysokou mierou bezpečnosti – kľúč sa vo vložke overuje cez variabilný pozdĺžny profil, 6 aktívnych overovacích a až 10 pasívnych prvkov – predstavuje Akura 44 pre zlodejov ťažkú prekážku. Títo potom logicky volia „cestu menšieho odporu“, čiže hľadajú iný, ľahšie prístupný objekt na vykradnutie.

Ak to zhrnieme, generálny kľúč je v kombinácii s kvalitným riešením výhrou pre správcu aj majiteľov bytov.

Zdroj: PR článok EVVA