Mestské bývanie pretvorí bratislavskú Patrónku na novú štvrť

Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Zdroj: STUDNIČKA DEVELOPMENT

V lokalite bratislavskej Patrónky je aktuálne v príprave polyfunkčný projekt Pri studničke. Okrem toho na mieste bývalej Vojenskej nemocnice plánuje nadnárodná IT spoločnosť Eset svoju centrálu EsetCampus. V blízkosti oboch projektov je lesopark, prímestské rekreačné územie.

V okolí budúcej výstavby zo strany Lamačskej cesty stojí v súčasnosti administratíva. Za ňou sú  industriálne a skladové priestory, ktoré v dohľadnej budúcnosti zmenia svoju funkciu. Na mieste projektu Pri studničke sú budovy, ktoré bude treba zbúrať.

Riešené územie je v kontakte s potokom Vydrica, ktorého ochranné pásmo projekt rešpektuje. V projekte Pri Studničke budú štyri bytové domy spolu s 88 bytmi, od 1,5-izbových apartmánov po 4-izbové byty, a dva obchodné priestory.

Dva objekty majú mať osem nadzemných podlaží, tretí objekt sedem a štvrtý bytový dom päť nadzemných podlaží. Na ôsmom podlaží sa nachádzajú 4-izbové byty s balkónom a terasou. Je to maximálna výška, ktorú vzhľadom na okolitú zástavbu môže projekt dosiahnuť.

Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke | Zdroj: Studnička Development

Vnútroblok nebude oplotený

Na streche dvoch nižších budov má byť extenzívna zeleň. „V prvom rade by to malo zlepšiť výhľad z okna vo vyšších podlažiach, kde sa obyvatelia domu nebudú pozerať na obyčajnú strechu. Zároveň to pomôže o pár stupňov schladiť strešné byty,“ vysvetlil investor Studnička Development.

Bytové domy budú situované v samostatne vytvorenom vnútrobloku, ktorý nebude priamo oplotený. Intimita pri potoku vzniknepodľa investora okolitou zástavbou a výsadbou stromov na ľavom brehu potoka Vydrica. O zeleň na pravej strane Vydrice pri polyfunkčnom projekte sa bude starať správcovská spoločnosť, ktorá zatiaľ ešte nie je vybraná.

Záujem je najmä o investičné byty

Predaj bytov sa začal začiatkom tohto roka a aktuálne investor predal približne 20 % z celkového počtu bytov. „Klienti majú záujem najmä o menšie investičné byty/apartmány, ale aj o troj- a štvorizbové byty,“ informoval ASB marketing spoločnosti.

Podľa informácií z webstránky projektu je napríklad cena strešného 4-izbového bytu vyše 670-tisíc eur, cena 4-izbového bytu na prvom podlaží s predzáhradkou je vyše 700-tisíc eur. Na porovnanie, cena 1,5-izbového apartmánu je takmer 180-tisíc eur.

Rez budovy
Rez budovy | Studnička Development

Investor ešte v roku 2019 predložil na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA)zámer výstavby bytového domu Železná studnička so štyrmi sekciami v dvoch variantoch.

Líšili sa výškou bloku A, keď v jednom variante má sedem a v druhom variante osem nadzemných podlaží. V čase predloženia zámeru, teda ešte pred dramatickým rastom cien stavebných nákladov pre pandémiu a vojnu na Ukrajine, odhadoval investor náklady na projekt predbežne 7 miliónov eur. V súčasnosti investor výšku nákladov zatiaľ nekomunikuje.

Polyfunkčný projekt Pri studničke

Lokalita: Bratislava-Staré Mesto, lokalita Patrónka
Investor: Studnička Development
Architekt: GutGut, Pantograph
Celková plocha územia: 3 224 m2
Zastavaná plocha: 1 095,95 m2
Plocha zelene: 662,17 m2
Počet bytov: 88
Počet parkovacích státí:139
Z toho v podzemí: 126
Z toho na povrchu: cca 13

KategórieDeveloperi