Solárne panely

Slnečné kolektory na prípravu teplej vody sa oplatia s dotáciou, ale aj bez nej

Partneri sekcie:

Slnečné kolektory majú pri ohreve vody oproti fotovoltickým panelom veľa výhod, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Pokiaľ ide o prípravu teplej vody, sú aktuálne tým najlepším riešením.

V rodinnom dome majú miesto rôzne druhy obnoviteľných zdrojov energie ako termické kolektory, fotovoltické panely či tepelné čerpadlá. Dôležité však je, aby boli použité rozumným spôsobom. V prípade termických slnečných kolektorov a fotovoltických panelov to znamená inštalovať také veľké systémy, že nimi vyrobenú energiu majiteľ domu zmysluplne využije.

„Ekonomická zmysluplnosť fotovoltického systému v bežnej domácnosti je často podmienená tým, že musíme presmerovať inak nevyužitú elektrinu do ohrevu teplej úžitkovej vody. Prečo teda rovno neinštalovať zariadenie, ktoré ročne pokryje 50 až 70 % energie na ohrev vody v domácnosti, a ušetrí 1 500 až 2 000 kWh energie,“ informoval Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Thermo|Solar, ktorá vyrába slnečné kolektory.

Slnečné kolektory a ich výhody

Ako dodal, termické slnečné kolektory majú pri ohreve vody oproti fotovoltickým panelom veľa výhod, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. V prvom rade, správne namontovaný solárny systém na ohrev vody je v podstate bezúdržbový.

„Vlastne ani neviete, že ho máte. Ďalšou výhodou je konštantný výkon počas celej životnosti zariadenia, na rozdiel od fotovoltických panelov, kde výkon s pribúdajúcimi rokmi postupne klesá. Kvalitné termické kolektory majú overenú životnosť viac ako 40 rokov, čo môže byť aj dvojnásobok životnosti fotovoltiky. A to pri konštantnom výkone počas celého obdobia,“ vysvetlil.

Záujemcovia o fotovoltické systémy podľa neho často zabúdajú aj na fakt, že fotovoltika nezníži tzv. fixnú časť platenej sumy za elektrinu, teda pevnú mesačnú platbu a pevnú zložku za distribúciu (za istič, za rezervovanú kapacitu). Tieto nezávisia od toho, koľko kWh ste spotrebovali, respektíve ušetrili vďaka fotovoltike. Zníži sa vám iba variabilná zložka vašich nákladov.

Vzhľadom na komplikovanú situáciu pri spracovaní surovín a následných dodávok materiálov sa čoraz viac skloňuje slovo „dostupnosť“. Termické kolektory majú v súčasnosti výhodu v tom, že na ne nemusí zákazník čakať až tak dlho ako na fotovoltiku alebo tepelné čerpadlá, kde sú dodacie lehoty na mnohé komponenty aj vyše pol roka.

Najnižšia vstupná investícia

Mnohé domácnosti určite potešila informácia o dohode vlády so Slovenskými elektrárňami o tom, že sa ceny elektriny pre domácnosti nebudú zvyšovať až do konca roka 2024. No treba si uvedomiť, že toto platí len pre cenu elektriny, ale nie pre cenu plynu. Tam zastropovanie pre domácnosti neplatí. V tejto situácii sú práve slnečné kolektory zariadenia, ktoré znižujú spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dotácie.

Navyše stále ide o zariadenia s najnižšou vstupnou investíciou spomedzi obnoviteľných zdrojov energie. Jednorazová investícia do slnečných kolektorov je okolo 4 500 € za zostavu aj s montážou. Zostava pritom ušetrí približne 60 % z ceny energie na ohrev teplej úžitkovej vody každý rok, a to počas najbližších 40 rokov.

„Žiadna banka vám nedá lepšie zhodnotenie investície. Preto ak máte voľné finančné prostriedky, netreba príliš váhať. Príprava teplej vody pomocou slnečných kolektorov sa po poslednom zdražovaní cien energií stáva nielen jedným z najekologickejších, ale aj najekonomickejších spôsobov. A čím skôr si slnečné kolektory kúpite, tým skôr začnete vďaka slnku šetriť. Pretože slnko faktúry neposiela,“ upozornil Tomáš Jančařík.

Rodinný dom slnečné kolektory
Slnečné kolektory sú zariadenia, ktoré znižujú spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dotácie. | Zdroj: Thermo|Solar

Vysoká účinnosť premeny na teplo

V porovnaní s ostatnými zariadeniami na využívanie obnoviteľných zdrojov majú slnečné kolektory (najmä ploché) veľmi vysokú účinnosť premeny. Dnešné najkvalitnejšie výrobky majú maximálnu účinnosť viac ako 70 %, reálnu praktickú účinnosť aj cez 50 %. Ak potrebujete hlavne ohrievať vodu (viacčlenná domácnosť či dom s bazénom) a nemíňate až tak veľa energie na chod spotrebičov v domácnosti či osvetlenie budovy, termické kolektory sú stále veľmi dobrou voľbou.

„V porovnaní s fotovoltickými panelmi je to takmer 4-násobne vyššia účinnosť. Dôležitým faktorom je aj to, že táto účinnosť sa desiatkami rokov znižuje len minimálne, menej ako 2 % za 20 rokov, na rozdiel od fotovoltických panelov kde účinnosť po 20 rokoch klesne aj o viac ako 20 %. Ďalším porovnávacím parametrom môže byť ročné výkonové číslo, ktoré je jedným zo základných kritérií pri výbere tepelných čerpadiel. Toto číslo hovorí o pomere medzi získanou a vloženou energiou. Zatiaľ, čo v prípade tepelných čerpadiel sa bavíme o hodnotách na úrovni 3 až 6, tak v prípade solárnych systémov ide o hodnoty na úrovni 50 až 100,“ konštatoval T. Jančařík.

Extrémny rast záujmu o obnoviteľné zdroje

Zdražovanie energií v kombinácii s obmedzeniami dovozu energonosičov z Ruska, ale aj ďalšie faktory, spôsobili extrémny záujem o obnoviteľné zdroje. Predovšetkým obyvatelia rodinných domov sa niekoľkonásobne viac zaujímajú o to ako znížiť účty za plyn a elektrinu. Pokiaľ ide o prípravu teplej vody, najlepším riešením je inštalácia slnečných kolektorov.

„Nemusíte ani čakať na poukážky na podporu inštalácie zariadení na obnoviteľné zdroje. Pri takých cenách energií, aké sú ohlasované na najbližšie roky, sa slnečné kolektory oplatia. Navyše sú práve slnečné kolektory zariadeniami, ktoré znižujú spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dotácie. Ich návratnosť bude čoskoro dvakrát rýchlejšia ako pred vojnou na Ukrajine,“ doplnil Tomáš Jančařík.

Finančné prostriedky z programu Zelená domácnostiam sú inšpiratívne. Ale práve slnečné kolektory sú návratné aj bez nich, a to vo veľmi krátkom čase. Poukážky na vybrané zariadenia v programe Zelená domácnostiam môžu pokryť až 40 až 50 % oprávnených výdavkov. Na slnečné kolektory tak majiteľ rodinného domu získa maximálne 1 750 eur.

Ak ich budete využívať na prípravu teplej vody, podľa prepočtov Thermo|Solaru v rodinnom dome so systémom pre 4 až 5 osôb ušetríte ročne až 250 eur. Návratnosť systému podporovaného poukážkami sa tak dostáva pod 9 rokov, ich uvažovaná životnosť je až 40 rokov. Približne 60 až 70 % teplej vody tak budete mať celé desaťročia zadarmo.

Spracované podľa tlačovej správy THERMO|SOLAR