Dom Mateo
Galéria(20)

Dom Mateo: Nenápadný, no s výnimočným výhľadom na Tichý oceán

Architektonická kancelária Zozaya Arquitectos je známa predovšetkým realizáciami prímorských rezidencií a hotelov, a ani ich posledný projekt z roku 2022 nie je výnimkou.

Prvotne možno nie až tak výrazný príbytok je situovaný na vrchole kopca v mexickom meste Zihuatanejo, skrytý medzi kameňmi a stromami. Až druhý, bližší pohľad naň odhalí premyslený pôdorys a situovanie miestností s výhľadmi na nekonečný Tichý oceán. Dôležitou súčasťou projektu sú vodné prvky v podobe dvoch bazénov, ktoré majú navodiť pokojnú atmosféru.

Veľkolepý prístup

Nehnuteľnosť je prístupná po kľukatej asfaltovej ceste cez bránu, osadenú v kuse skaly. Časť prízemia je otvorená a využívaná ako garáž, za ňou sú technické miestnosti. Priamo do domu sa vstupuje po schodoch, lemovaných kamennými blokmi a vodou tečúcou po jej stenách.

Schodisko bez zábradlia vedie do stredu centrálneho nádvoria, resp. plytkého nekonečného bazéna. Veľké kamenné bloky na hladine určujú ďalší smer cesty – doľava do súkromnej časti alebo doprava do spoločných priestorov.

Dom Mateo
Dom Mateo | Zdroj: Cesar Belio

Celok domu tvoria dva oddelené bloky. V menšej, východnejšej časti, sú situované tri
súkromné spálne, každá s vlastnou kúpeľňou. Veľké, nadrozmerné okná poskytujú výhľad na neďaleký oceán. Štvrtá kúpeľňa je prístupná priamo z exteriéru. Polovica bloku má fasádu obloženú drevenou zástenou. Hrubé macramé, zavesené v strede prístupovej chodby k dvom izbám, vypĺňa tmavý priestor svetlým akcentom.

Oveľa väčší, západný blok domu, je určený najmä pre spoločné stretnutia. Rozľahlú
kuchyňu s obývačkou je možné jednoducho oddeliť alebo prepojiť s exteriérovými časťami posuvnými sklenenými dverami. K vonkajšej jedálni, krytej pergolou s konármi z miestnych stromov, prislúcha pracovný pult s prívodom vody a grilom.

Ďalšie miesto na oddych poskytuje gauč štvorcového pôdorysu, zapustený do zeme, a
mäkké ležadlá. Druhý nekonečný bazén v tomto dome, tentoraz určený aj na kúpanie, navrhli okolo existujúceho stromu. Je prístupný z vonkajšej spoločnej terasy, ako aj priamo štvrtej, hlavnej spálne domu. Aj z tejto strany domu sú výhľady smerované na Tichý oceán.

Dom Mateo
Dom Mateo | Zdroj: Cesar Belio

Použité materiály

Dom je betónová stavba, stropy a steny sú väčšinou zanechané v neomietnutom stave. “Klient chcel od začiatku veľmi minimálny a čistý dizajn, ale bez straty ľudovej a tradičnej architektúry,” vysvetľuje Daniel Zozaya, riaditeľ kancelárie.

Použité materiály mali spĺňať tri požiadavky, a to: kvalita, miestna dostupnosť a dlhá
životnosť. Interiér je ladený do tlmených odtieňov. Sivú monochrómnosť dopĺňajú oceľové akcenty, steny obložené kameňom a podlahová dlažba v jedálni a kuchyni. Hnedočervná farba dreva parota a béžové textílie zas v spálňach navodzujú pocit tepla.

Dom Mateo
Dom Mateo | Zdroj: Cesar Belio

Jediným dizajnovým doplnkom spoločných priestorov sú sochy z bielych hlbokomorských koralov. “Prostredníctvom starostlivo vybraných predmetov som chcel do interiéru vniesť malé fragmenty biotopu,” vysvetľuje Zozaya.

V spoločenskej časti sa využíva krížové vetranie interiéru. Zelené strechy majú okrem
regulácie tepla v dome napodobniť okolitú vegetáciu, aby stavba viac splynula s  okolím. Dom taktiež disponuje vlastným septikom a čističkou odpadových vôd.

Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo
Dom Mateo

Dom Mateo

Autor: Zozaya Arquitectos
Vedúci architekt: Daniel Zozaya Valdés
Dizajnový tím: Enrique Zozaya, Saddam Otero, Jesus Lopez, Luis Alonso, José Antonio Vázquez, Ana Karen Cadena
Interiérový dizajn: Sara Campos
Rozloha: 488 m2
Klient: súkromný
Lokalita: mesto Zihuatanejo, štát Guerrero, Mexiko
Realizácia: 2022
Fotografie: Cesar Belio