Znovuzrodenie chaty: Harmonický úkryt v lesoch pri Prahe
V uplynulých rokoch vznikla v lesoch neďaleko Prahy chata, ktorá sa stala skutočnou oázou pokoja a súladu s okolím. Je dokonalým príkladom súladu súčasného dizajnu, rešpektu k prírode a praktického využitia priestoru.
Na jar v roku 2020 prišiel do štúdia archicraft elegantný pár s prianím vytvoriť malý a pokojný dom v prírode, ďaleko od každodenného ruchu veľkomesta. Chceli nájsť miesto, kde by ich obklopoval šum stromov a kde by boli v bezprostrednom kontakte s krajinou. Lokalita zvolená pre túto chatu je jedinečná sama o sebe. Nenájdete tu žiadnu asfaltovú cestu – len prírodný terén, ktorý ovplyvňuje vnímanie priestoru a času, čím umožňuje únik od každodenných starostí.
Na ceste za komfortom
Pôvodná chata, ktorá na mieste stála, bola v zlom technickom stave a s nedostatočnou izoláciou. Jeden z architektov a zo zakladateľov archicraft Miroslav Krátký nám povedal, že jej stavebná hodnota bola natoľko nízka, že efektívnejším a ekonomickejším riešením bolo jej zbúranie a výstavba nového objektu. Podľa neho mala nová chata poskytnúť dôstojné zázemie pre pár, ktorý miluje okolitú krajinu a potenciálne tu môže bývať aj natrvalo.
Regulačné výzvy
Pri návrhu bolo potrebné vysporiadať sa s miestnymi reguláciami. Ako informuje stránka archicraft, podľa predpisov museli zachovať rovnakú plochu ako mala pôvodná budova, a mohla obsahovať jedno nadzemné podlažie plus obytné podkrovie. K tomu mali možnosť pridať altánky a verandy s celkovou plochou maximálne 10 percent existujúcej zastavanej plochy, pričom tieto rozšírenia nesmeli byť umiestnené na strane smerujúcej k lesu.
Súlad s prírodou
Exteriér chaty je obklopený vysokými ihličnanmi, ktorých vzor sa odráža na fasáde. Tá je tvorená tmavohnedými hliníkovými šablónami, ktoré svojim tvarom pripomínajú šišku. „Cieľom bolo dosiahnuť bezúdržbovosť, a hoci má hliník nepriaznivú uhlíkovú stopu, svojou odolnosťou a trvanlivosťou potvrdzuje svoj nárok na existenciu. Chceli sme „namočiť“ dom tak, aby harmonicky zapadol do okolitej tichej krajiny,“ vyjadril sa Miroslav Krátký. Farebná paleta šablón vychádza z farieb okolitých stromov, ich kôry, šišiek, ihličia a pôdy.
Súlad s prírodou podporujú presklené posuvné plochy, ktoré prepájajú obytnú časť interiéru s okolím a zároveň výrazne rozširujú pocit priestoru vnútri chaty. Veľké okná poskytujú nádherný výhľad a množstvo denného svetla.
Dub a smrekové drevo v dokonalej súhre
Jednou z požiadaviek klienta bolo vytvoriť vzdušný interiér, čo bola pre architektov najväčšia výzva. „Súťaž s priestorom bola náročná. Na malej ploche sme museli hľadať priestrannosť. Šetrili sme pre to každý centimeter,“ zdôraznil architekt.
Dôraz kládli na využitie dubového dreva, ktoré sa objavuje na podlahách, na stene s krbom, jedálenskom stole a stoličkách. V spálni a na schodisku zostali viditeľné konštrukčné CLT panely zo smrekového dreva. Vďaka ich prírodnému vzhľadu majitelia ušetrili náklady na obklady. Ich výhodou sú aj statickýé vlastnosti – ich malá konštrukčná hĺbka umožňuje veľké rozpätia a vysokú nosnosť. Malá hrúbka panelov v kombinácii s dobrou tepelnou izoláciou prispieva k priestrannejšiemu interiéru.
„Samotné konštrukčné drevo, konkrétne CLT panely zo smrekového dreva, boli vybrané už z podstaty konštrukcie. Použila sa len lazúra na jemnú korekciu odtieňa – bielenie. Väčšinou minimalizujeme počet drevín, a preto sme na povrchy stolárskych výrobkov vybrali dub – pre jeho tvrdosť a odolnosť. Dreviny sa líšia. Majú rôznu štruktúru letokruhov a veľmi odlišný farebný tón. Zámerne sme chceli oddeliť vnímanie konštrukcie od nábytku,“ vysvetlil Miroslav Krátký.
Kuchynskú linku architekti umiestnili do obytného priestoru tak, aby pôsobila ako jeho prirodzená súčasť. Nad ňu vložili knižnicu, ktorá sa zdá, že pokračuje až do stropu. Na niektoré skrinky použili rovnaké dubové drevo s rovnakým profilovaním ako na stene pri krbe. Jedálenský stôl sa harmonicky začlenil medzi kuchynské skrinky.
Spolupráca pre úspech
Štúdio archicraft na projekte spolupracovalo s firmou 3AE s.r.o., ktorá sa špecializuje na drevostavby z masívnych drevených panelov. Postarala sa o spracovanie realizačnej dokumentácie a samotnú realizáciu stavby. Táto chata je dokonalým príkladom súladu súčasného dizajnu, rešpektu k prírode a praktického využitia priestoru. Aj napriek malým rozmerom pôdorysu, poskytuje komfortné prostredie pre oddych a umeleckú tvorbu.
Lesná chata pri Prahe
Lokalita: Na Maninách, Praha, ČR
Autori: Ing. arch. Lenka Bartoňová, Ing. arch. Miroslav Krátký
Zastavaná plocha: 48 m2
Úžitková plocha: 67 m2
Projekt a realizácia: 2022 – 2023