Vizualizácia: Pivovar Proud
Galéria(27)

V Plzni rekonštruujú objekt, ktorý už v 1905 dokázal to, o čo sa snažíme dnes

Partneri sekcie:

Energetická sebestačnosť je veľkou témou 21. storočia. V Plzenskom Prazdroji však už v roku 1905 realizovali ambiciózny projekt a postavili elektráreň, ktorá zabezpečovala výrobu elektriny pre pivovar aj časť mesta ešte v roku 1995. Od 2019 prechádza táto budova zaujímavou a užitočnou rekonštrukciou, ktorej súčasťou je aj štúdio Mimosa architekti.

Elektráreň vystavali v rámci ambiciózneho „Spalkova projektu“, vďaka ktorému bol už na začiatku 20. storočia pivovar Plzenský Prazdroj nezávislý v dodávkach pitnej aj úžitkovej vody a elektrickej energie. Dialo sa to, o čo sa vo veľkom snažíme aj takmer o 120 rokov neskôr s malými občasnými úspechmi.

Medzitým sa do toho zamiešali „veľké dejiny“ a elektrocentrálu na konci 2. svetovej vojny zničil nálet. Oprava a uvedenie do prevádzky trvalo pol roka. Rokmi sa však začala elektrina pre pivovar postupne odoberať z verejnej siete.

Pivovar Proud
Súčasný vzhľad pivovaru Proud. | Zdroj: BoysPlayNice

Od elektrárne cez kotolňu po koncerty v pivovare

Zmeny technológií, ktorým elektráreň za desiatky rokov prešla, samotnej industriálnej stavbe nepriniesli len pozitíve veci. Skôr naopak. V čase komunizmu sa napríklad zaradila medzi kotolne.

Od roku 2019 však jej pozitívna história ožíva a spája sa so súčasnosťou. Deje sa to vďaka rekonštrukcii, ktorej prvú fázu ukončili v 2021, keď sa v jednej z dvoch hál uvarila prvá várka piva pivovaru Proud. Ide o experimentálny malý pivovar pod krídlami spoločnosti Plzenský Prazdroj. V rámci prvej fázy celý objekt, samozrejme, staticky a technicky zaistili.

Ďalšia etapa rekonštrukcie a prestavby je vo fáze projektovej prípravy. Mala by vzniknúť sála na kultúrne podujatia s kapacitou 500 návštevníkov. V bývalej strojovej hale by po konverzii mali bývať koncerty a výstavy, festivaly mini pivovarov a nebude chýbať priestor na ochutnávku „miestneho“ piva.

Vizualizácia: Pivovar Proud, interiér
Vizualizácia: Pivovar Proud, interiér | Zdroj: mvize visualisation

Staviame pivovar, nie galériu

Veľkou výzvou pri konverzii technických stavieb vždy býva miera zachovania pôvodných prvkov. Potvrdzujú to aj Mimosa architekti, ktorí sa ujali pivovaru Proud:

„Leitmotívom rekonštrukcie je hľadanie hraníc a celkové pochopenie minulej a budúcej funkcie budovy – dovoliť si zbúrať hodnotné, odolať zbytočnej reprodukcii pôvodných foriem, hľadanie dostatočne kvalitných náhrad, skĺbenie súčasnej technológie s možnosťami objektu. Prijatie myšlienky, že staviame primárne výrobný, funkčný objekt – proste pivovar – a nie galériu. Zachovávame historické prvky, ktoré dávajú zmysel aj pri dnešnom využití. Nechceme búrať zbytočne.“

Ako to teda chcú dosiahnuť? Upozorňujú predovšetkým na to, že podstatou ich návrhu druhej etapy je náprava toho, ako sa s budovou zaobchádzalo po 2. svetovej vojne.

Pivovar Proud
Pivovar Proud, súčasný stav | Zdroj: BoysPlayNice

„Výraznejšími zásahmi šetríme a musia mať v hierarchii objektu veľmi vysokú pozíciu – navrhujeme nový vstup akcentovaný veľkorysým vonkajším schodiskom,“ konkretizujú. Nové bude aj zasklenie hlavného štítu. Poskytuje pohľad na varenie piva, takže priamo deklaruje jednu z nových funkcií objektu, ktorá však neprerušuje spojenie s minulosťou.

Históriu i súčasnosť objektu si návštevníci už teraz môžu vychutnať na organizovaných prehliadkach.

Vizualizácia: Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud
Pivovar Proud

Rekonštrukcia elektrocentrály na experimentálny pivovar

Lokalita: Plzeň
Architekti: Mimosa architekti – PetrMoráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Dalibor Pospíšil
Zastavaná plocha:2990 m²
Projekt: 2019
Dokončenie 1. etapy: 2021