trencin si ty sanca na restart
Galéria(2)

Trenčín si Ty: šanca na reštart

Partneri sekcie:

Budúcu podobu nábrežia a jeho prepojenie s centrálnou mestskou zónou pripravuje mesto Trenčín formou urbanistickej súťaže, ktorá má byť vypísaná začiatkom roku 2014. Do súťaže chce mesto pritiahnuť aj medzinárodné riešiteľské tímy.

trencin si ty sanca na restart 6973 big image
Proces tvorby jej zadania má za sebou už takmer dva roky. Nesie názov Trenčín si Ty a zapája do diskusií širokú odbornú i laickú verejnosť. V čom spočíva a v akom štádiu sa projekt aktuálne nachádza, objasňujú členovia tímu Trenčín si Ty – hlavný architekt mesta Ing. arch. Martin Beďatš a koordinátorka projektu Mgr. Renata Kaščáková.

Bod nula: železnica

Impulzom na projekt Trenčín si Ty bolo spustenie modernizácie železničnej trate, v rámci ktorej má do konca roku 2015 dôjsť na území mesta Trenčín k prekládke železničnej trate, výstavbe nového železničného mosta cez rieku Váh a niekoľkých nových mimoúrovňových križovaní i iným vyvolaným investíciám do súvisiacej infraštruktúry. To všetko priamo v centre mesta, na miestach dotyku s historickým jadrom mesta. Ako hovorí hlavný architekt mesta Ing. arch. Beďatš : „Ide o taký závažný zásah do celého organizmu mesta, že o plánovaní nových území, ktoré sa tu otvoria, je nutné uvažovať v oveľa širších väzbách a súvislostiach. Otvára sa nám celý komplex otázok o doprave, urbanizácii, využití rieky ako doposiaľ nepovšimnutého fenoménu mesta, ekológii, otázky pamiatkovej starostlivosti, siluety a panorámy mesta, samozrejme, sú tu otázky urbanistickej ekonómie, cestovného ruchu, ale do hry vstupujú aj psychologické, sociologické či antropologické aspekty týkajúce sa samotných občanov, kvality ich života v mestskom prostredí, ich pracovných či podnikateľských príležitostí, spôsobu trávenia voľného času, ich vzťahu k mestu a tak ďalej. Našim cieľom je získať urbanistické riešenie, ktoré si ľudia si obľúbia a vdýchnu mu život.  Chceme, aby s novým nábrežím ožilo aj historické centrum mesta a aby došlo k čo najlepšiemu prepojeniu týchto bezprostredne susediacich zón,  ktoré sú dnes veľmi nešťastne oddelené dopravou. “

Participáciou k definovaniu rastu
Spoločným menovateľom všetkých spomenutých aspektov je otázka rastu. Dá sa povedať, že mesto Trenčín získava jedinečnú príležitosť, ako cez jedno konkrétne územie katalyzovať svoj strategický rozvoj a využiť v ňom potenciál na naštartovanie svojho ekonomického rastu. Najmä v čase krízy je to vysoko aktuálna otázka, s ktorou sa musia skôr či neskôr vyrovnať všetky mestá. Namiesto rozhodovania za zatvorenými dverami sa súčasné vedenie mesta rozhodlo riešiť tieto dôležité otázky formou otvoreného dialógu so širokou verejnosťou – odbornou i laickou. Takmer dva roky vedie s občanmi rozsiahlu verejnú diskusiu a systematicky sa venuje aj získavaniu odborných názorov a skúseností nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Všetky získané poznatky podrobuje multidisciplinárnej analýze s prihliadnutím na konkrétne špecifické podmienky riešeného územia. Týmto spôsobom si mesto postupne formuje svoj názor na zadanie pripravovanej urbanistickej súťaže, ktorej výsledky chce použiť na následné vypracovanie územného plánu centrálnej mestskej zóny.

O zapájaní verejnosti do celého procesu hovorí iniciátorka a koordinátorka projektu Trenčín si Ty Mgr. Renáta Kaščáková: „Po takmer dvojročnej skúsenosti s množstvom verejných diskusií, workshopov, stretnutí, prieskumov, ankiet a iných foriem komunikácie s občanmi máme dnes celkom za­ujímavý prehľad o spôsobe myslenia Trenčanov a ich postojoch k svojmu mestu i otázkam jeho rozvoja. Po počiatočnom nadšení z očakávania aktívneho zapájania sa ľudí do našich tém sme pomerne rýchlo narazili na tvrdú realitu fenoménu nedôvery, pasivity a odmietania akýchkoľvek zmien. Len veľmi ťažko a postupne prekonávame hlboké bariéry negatívnej skúsenosti so správou verejných vecí, ktoré si ľudia v sebe nesú. Obyvatelia doposiaľ poznali len výsledky minulých rozhodnutí mesta, ktoré vo všeobecnosti považujú za negatívne alebo prinášajúce prospech len pár jednotlivcom. Neveria, že by niekto mohol konať aj inak, otvorene a v prospech celej komunity. Tieto postoje prelamujeme stále veľmi ťažko. O to ťažšie, že mesto sa topí v minulých dlhoch a v takejto situácii je ťažké vôbec udržať jeho bežný každodenný chod. My sa však nevzdávame a participačnej ceste, po ktorej sme sa vydali, dávame dnes do veľkej miery aj charakter osvety. Veľmi sa pri tom spoliehame na mladú generáciu, ktorej kladieme motivačné otázky jej vlastných budúcich príležitostí v meste, ktoré má dnes šancu na reštart vlastne už pre nastupujúcu generáciu. Nechceme sa pozerať, ako naše mesto pláva čoraz viac dole vodou, ale chceme vidieť, ako sa vzmáha a ako jeho vyľudnené centrum opäť ožíva.“

Míľniky na ceste k cieľu
Konkrétnym cieľom projektu Trenčín si Ty je príprava zadania a podmienok medzinárodnej urbanistickej súťaže na centrálnu mestskú zónu mesta Trenčín, ktorá bude vyhlásená v roku 2014. Na jej základe chce mesto následne zmeniť územný plán a doplniť ho o územný plán centrálnej mestskej zóny. Kým bude prijatý, ošetruje zónu takzvaný špeciálny regulatív zabraňujúci akejkoľvek novej výstavbe. Prípravný proces prebieha systematicky od konca roku 2011 a vo finále má ambíciu prejsť nasledovnými dôležitými míľnikmi:
august – december 2013
príprava zadania a podmienok na vyhlásenie medzinárodnej urbanistickej súťaže na tému regenerácie centrálnej mestskej zóny mesta Trenčín a prepojenie centra s riekou;

január 2014
vyhlásenie výzvy – medzinárodnej urbanistickej súťaže na tému regenerácie centrálnej mestskej zóny mesta Trenčín a prepojenie centra s riekou, zapojenie medzinárodných tímov;

jún 2014
rozhodnutie poroty – výber víťazného návrhu pre Trenčín;

júl – október 2014

expertné posúdenie víťazného návrhu z hľadiska možností jeho zapracovania do územného plánu mesta, príprava podkladov na územný plán centrálnej mestskej zóny a ich schválenie mestským zastupiteľstvom v Trenčíne.

Na záver celého procesu plánuje mesto Trenčín podľa možností vydať aj zborník projektu Trenčín si Ty, s popisom skúseností, priebehu a výsledkov historického procesu obnovy a regenerácie mesta Trenčín. Zborník by mal vyjsť ideálne v slovenskom aj anglickom jazyku a mal by poslúžiť ako príklad dobrej praxe pre ostatné samosprávy na Slovensku i v zahraničí.

Krátkodobé ciele projektu
Hoci je projekt počinom s dlhodobými cieľmi a jeho reálne výstupy sa dajú očakávať rádovo v desaťročnom a dlhšom horizonte, očakáva sa aj niekoľko krátkodobých efektov v podobe zrealizovania drobnejších mestských zásahov. Ich uskutočnenie už v najbližšom čase poukáže na význam zmeny funkcie verejného priestranstva – jeho nového, možno aj nečakaného spôsobu použitia. Príkladom je plocha pred Domom armády, ktorú vinou nezvládnutého procesu plánovanej výstavby podzemných garáží donedávna špatila obrovská stavebná jama vykopaná pred viac ako štyrmi rokmi. Aj keď je celkové riešenie úpravy konečne zasypaného krátera v centre mesta otázkou strednodobého horizontu, priestor už dnes môže začať aktívne fungovať vďaka drobným úpravám, ktoré sú nenáročné a je možné ich zrealizovať už teraz. Po diskusii s občanmi a prieskume verejnej mienky tu už toto leto dočasne vznikne rozkvitnutá lúka a improvizované oddychové miesto. Pôvodne zanedbaný verejný priestor tak dostane nový rozmer a funkciu. K takémuto uvažovaniu smeruje aj nezávislý paralelný projekt Mestské zásahy Trenčín, ktorý mesto podporuje a očakáva, že takisto prinesie vylepšenia niekoľkých konkrétnych verejných priestorov už v tomto alebo v budúcom roku. 

Ing. Peter Gero
odborný garant projektu, Hamburg/Bratislava

Práca na prepojení historického centra mesta Trenčín s riekou Váh so zapojením širokej verejnosti a odborných inštitúcií tvorí východisko nielen pre možnosť vzniku kvalitnej a trvanlivej architektúry, ale aj sociálnej, kultúrnej, ekonomickej a ekologickej identity mesta. Tento proces umožňuje klásť otázky, ktoré nie je možné zodpovedať klasickými prostriedkami plánovania miest a jeho overenými nástrojmi.

Ing.Viktor Nižňanský, PhD.

expert na komunálny rozvoj

„Ako iné mestá na Slovensku, ani Trenčín nie je v dobrej pozícii. Mestá starnú, zaznamenávajú úbytok obyvateľstva, ich ekonomická situácia nie je dobrá. Toto je skvelá možnosť, ako naštartovať niečo nové a priniesť mestu jeho víziu do budúcnosti.“

Ing. arch. Ingrid Konrad

hlavná architektka Bratislavy

„Trenčín sa veľmi úspešne zhostil riešenia tejto problematiky a nastavil procesy diskusie s verejnosťou a mapovania svojej súčasnej situácie.“

Ing. arch. Igor Marko
architekt, urbanista,
ateliér Markoandplacemakers, Londýn

„Je sympatické, že konečne je tu aktivita, ktorá je synergická. Ľudia, ktorí to vedú, sa naozaj snažia spojiť mesto s občanmi, otvoriť proces a urobiť ho transparentným. Je to veľmi príjemné. Samozrejme, možno to bude veľmi ťažké, nastavenie tohto územia je extrémne komplexné, ale je tu proces, ktorý to môže zaručiť. Konečne je inkluzívny, nie exkluzívny niekde za zatvorenými dverami. Možno bude dlho trvať, ale súťaž je pre ten výsledok veľmi potrebná. Možno vygeneruje niečo, čo inšpiruje aj ľudí a vleje do nich trošku pozitívnej energie. Práve tá pozitívna energia je nesmierne dôležitá. Väčšinou sa v slovenských (ale aj iných stredoeurópskych, respektíve východoeurópskych) mestách stretávam s tým, že ľudia sú skôr negatívni, sú radšej „proti niečomu“ než „za niečo“. Predpokladám, že nové územie, ktoré rieši Trenčín, získa rozptyl – od tých zelených vecí až po multifunkciu. Netreba sa báť, že to bude jedno monotónne územie, musí to byť územie poskytujúce varietu všetkých funkcií, ktoré by mesto malo mať.“

TEXT: TRENČÍN si TY
FOTO:TRENČÍN si TY