URBANITY alebo Dvadsať rokov po...
Galéria(5)

URBANITY alebo Dvadsať rokov po…

Partneri sekcie:

V exponovaných častiach siedmich stredoeurópskych miest si našla publikum zaujímavá výstava. V Bratislave si ju mohli náhodní okoloidúci či turisti pozrieť od 14. júla do 3. augusta na Hviezdoslavovom námestí. Takzvaná City Gallery ponúkala umelecký fotografický cyklus kritických snímok zo siedmich metropol – Berlína, Bratislavy, Budapešti, Ľubľany, Prahy, Varšavy a Viedne. Výstava je súčasťou širšieho projektu Urbanity, ktorý intenzívne prebieha v uvedených mestách v rokoch 2009 až 2010. V rámci neho sa sociológovia, fotografi, teoretici, politici, architekti aj umelci vyjadrujú ku globalizácii prostredia ako novej forme európskej totality.

Projekt Urbanity reaguje na radikálne zmeny prostredia miest, ktoré sa udiali v posledných dvoch desaťročiach. Predstavuje platformu, na ktorej odborníci komentujú a porovnávajú dnešný urbanistický stav.

Projektom sa odhaľujú citlivé body globálneho prostredia, upozorňuje na negatívne sociálne dosahy konkrétnych rozvojových stratégií a taktík. Na druhej strane sa však na konkrétnych príkladoch zdôrazňujú špecifické kvality, ktoré v sebe skrýva spoločensko-politické dedičstvo strednej Európy. Myšlienka projektu vznikla na pôde pražskej kancelárie Centra pre stredoeurópsku architektúru (Center for Central European Architecture, CCEA). Na Slovensku projekt zastrešuje Centrum komunitného rozvoja v spolupráci s Kultúrnym kontaktným bodom Slovensko.

„Hoci v našich hlavách existoval dlhšie, reálne aktivity začali prebiehať až od roku 2009 a budú pokračovať v roku 2010. Rozvinuli sa najmä zásluhou zainteresovaných lokálnych koordinátorov z jednotlivých krajín, v ktorých paralelne prebiehajú rozličné akcie, či už ide o debaty, prednášky alebo výstavy,“ vysvetľuje Zuzana Bodnárová z CCEA. Podľa jej slov sa intenzita zapojenia v jednotlivých stredoeurópskych mestách odlišuje.

Pripravenosť vytvárať prostredie na diskusiu či výmenu kritických názorov je na západe oveľa vyššia. „V Ľubľane sme sa stretli azda s najväčšou energiou, ktorú organizátori do projektu vložili. Dokázali iniciovať výskum s dosahom na širokú verejnosť. V Bratislave sa projekt, naopak, týkal najmä miestnych komunít,“ podotýka Zuzana Bodnárová.

Mestská galéria
Prípravná fáza projektu prebiehala už v novembri a decembri minulého roka. Išlo jednak o zorganizovanie výstav fotografií City Gallery, ktoré od mája do novembra postupne prejdú všetkými siedmimi mestami. V každom z nich pobudnú tri týždne. Výstavy majú aktivovať širokú verejnosť k reflexii o zmenách verejného priestoru a zapájať ju do diskusie na túto tému.

Autorov snímok vybrali na základe výsledkov fotografickej výzvy  počas jesene 2008. Odborným impulzom k ich práci boli socio­logické štúdie. Výstava oficiálne odštartovala na prelome apríla a mája 2009 v Prahe, kde ju organizátori spojili s kongresom EFAP (Európske fórum politík architektúry).

„Využili sme prítomnosť významných architektov z krajín mimo stredoeurópskeho regiónu, ktorí majú vo sfére architektúry čo povedať. Samotná výstava je istým provokačným gestom. Odozvy verejnosti sú veľmi pozitívne, aj keď zástupcovia z krajín bývalého východného bloku sa k nej vyjadrujú zväčša kriticky. My sme sa však nesnažili priniesť architektúru v atraktívnej podobe – tak, ako sa prezentuje na stranách časopisov. Nejde o žiadne pohľady do interiérov, vyretušované fotky, architektúru bez ľudí… Naša výstava ukazuje perifériu, na ktorú by sme v nablýskaných a úzkostlivo chránených historických centrách najradšej zabudli,“ pokračuje Zuzana Bodnárová.

Projekt Urbanity chce hľadať riešenia, ako sa vyhnúť opakovaniu chýb nedávnej minulosti – plošnej zástavbe veľkých územných celkov, nekonečnému rozširovaniu miest, fragmentarizácii mestského prostredia, implementácii čisto komerčných funkcií s minimálnym sociálnym zhodnotením (nákupné a logistické centrá, parkovacie plochy, panelová zástavba, sídlisková kaša, predmestia). Poukazuje na hranice mesta, absenciu architektúry, sociálne rozdielnosti susediacich štvrtí, užívanie verzus kultiváciu miest, verejný priestor, politizáciu, komercializáciu, street art, mŕtve centrum či problematickú pamiatkovú ochranu.

Pokračovanie
Na prelome apríla a mája sa uskutočnil aj pilotný workshop na tému Identita miest a jej prezentácia, ktorý prebiehal v Národnej galérii v Prahe. Do projektu sa zapojili študenti zo siedmich architektonických škôl.

Desať dní sa intenzívne venovali výskumu, ktorý bude pokračovať v jednotlivých mestách v letnom aj zimnom semestri a vyvrcholí ďalším pražským workshopom v novembri. Súčasťou projektu sú aj rozličné diskusie odohrávajúce sa na regionálnej úrovni. V hlavnom meste Slovenska organizátori ponúkli komornú, ale o to intenzívnejšiu diskusiu na tému Bratislava 3000. (O názoroch ľudí z iných oblastí vedy, týkajúcich sa problematiky miest a ich rozvoja sa môžete dočítať v našej analýze.)

Na budúci rok bude projekt pokračovať vo forme diskusií s odborníkmi a vedúcimi predstaviteľmi siedmich metropol. Diskusie sa budú venovať budúcnosti európskych hlavných miest. Podujatie zároveň plynulo nadviaže na sériu výstav s prezentáciou výsledkov jednotlivých workshopov, ako aj inovačných a kritických prístupov a vízií. Od apríla do septembra roku 2010 sa bude z materiálov a informácií celého medzinárodného projektu pripravovať kniha s rovnomenným názvom. Publikácia by mala vyjsť na jeseň budúceho roku a bude zavŕšením tohto nevšedného projektu.

Anna Salvová
Foto: Dano Veselský, CCEA

Článok bol uverejnený v časopise ASB.