Partneri sekcie:

Rodinný dom trochu inak

image 85251 25 v1

Jednoduché a čisté línie. Striedme, ale pôsobivé farby. Vzdušné kombinácie materiálov aj snaha o netradičné riešenie – to sú hlavné poznávacie znaky rodinného domu v Přerove, ktorého interiér tvarujú aj prvky spoločnosti J. A. P.

Rodinný dom je určený pre štvorčlennú rodinu a už od hrubej stavby bol výrazne ovplyvnený bytovými dizajnérkami z olomouckého štúdia DELO Design. V interiéri uskutočnilo toto štúdio zase také zmeny, aby bol výsledný dojem z neho čo najpôsobivejší a užívateľsky komfortný. Štúdio navrhlo aj bazén a záhradný domček. „V interiéri aj exteriéri sme obidva žiadané farebné kontrasty od majiteľov – teplejšie farby a sivé technické odtiene – navzájom kompromisne ladili, aby sa v dome cítili príjemne. Všetko je teda poprepájané hnedosivou zemitou farbou a metalickým náterom, ktorý je lesklý a veľmi odolný,“ vysvetľuje dizajnérka Drahomíra Kafková.

Vzdušnosť cez sklo
Vzdušnosť celého priestoru bola podporená aj použitím zasklenej steny od přerovskej firmy J. A. P., ktorá oddeľuje vstupnú časť od obývacej časti. „Na túto stenu sme zvolili variant dvoch fixných priečok a jedného posuvného dverného krídla s posuvným systémom TRIX HEAVY. Všetko je v atypickej výške od podlahy až k stropu, v duchu zachovania dizajnovej čistoty priestoru,“ opisuje dizajnérka Kafková.

Vzdušnosť celého priestoru bola podporená aj použitím zasklenej steny s kaleným sklom.
„Šírka steny je 3 169 mm a výška 2 656 mm. Samotné dverové krídlo je široké 1 179 mm. Nakoľko ide o atypickú veľkosť, v hornej časti bol posilnený posuvný mechanizmus umožňujúci ľahkú manipuláciu s takýmito veľkými dverami aj malým deťom,“ upresňuje technické údaje Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Zasklenú stenu tvorí kalené sklo s hrúbkou 1 cm, ktoré je dostatočne odolné proti nárazom a iným pokusom o poškodenie. Je dekorované pieskovanými motívmi, ktoré navrhli samotné dizajnérky.

Za zasklenou stenou je obytná časť, v ktorom je prepojená obývačka, jedáleň a kuchyňa.
Za zasklenou stenou je otvorený priestor obytnej časti, v ktorom je prepojená obývačka, jedáleň a kuchyňa. Na podlahe je uložený lesklý laminát, ktorý je skalibrovaný do 100 % roviny. Do podlahy je pomocou vzduchového čerpadla v lete vháňaný studený vzduch, čím je vzduch v miestnosti ochladzovaný. Naopak, v zime slúži podlaha ako vykurovacie teleso.

Farebné kontrasty od majiteľov – teplejšie farby a sivé technické odtiene - sú zladené.

Vrchné poschodie domu, na ktorom sa nachádzajú napríklad detské izby alebo spálne, delí od prízemia schodisko so skleneným zábradlím od J. A. P. „To sme zvolili preto, aby zdôraznilo vzdušnosť a odľahčenosť, ktorá je charakteristická pre celý interiér domu,“ hovorí Petr Paksi. „Na zábradlí boli použité dve spojené vrstvy kaleného skla s hrúbkou 1 cm. Na rozdiel od obvyklých okrúhlych pukov bolo sklo ukotvené hranatými pukmi, ktoré viac ladia s celkovým poňatím interiéru. Držadlo zábradlia je v rovnakom dekore ako obklad schodov. Pôvodne malo držadlo dosadať priamo na sklo, ale v dôsledku nevhodného konštrukčného návrhu schodiska a nedostatku manipulačného priestoru medzi oboma ramenami schodiska bola zvolené kotvenie pomocou antikorových krčkov aj v hranatom prevedení.“

Sklo na mnoho spôsobov
Sklo bolo použité netradičným spôsobom aj v kúpeľniach, ktoré sa nachádzajú na prízemí aj na poschodí domu. „Doska pod umývadlom je celá zo skla,“ hovorí Drahomíra Kafková. „Zo skla sú aj kuchynské linky, pretože sklo sa dobre udržiava a je veľmi odolné. Neublíži mu ani napríklad kulma alebo iné horúce predmety. Sklo našlo uplatnenie aj ako priečka oddeľujúca sprchovací kút.

Medzi najzaujímavejšie časti domu patrí nesporne vonkajšia terasa. Jej súčasťou je aj nezvyčajná vonkajšia kuchyňa, ktorá je neoceniteľným pomocníkom najmä v letných mesiacoch pri grilovaní a záhradných večierkoch. Podlaha terasy je z tzv. mŕtveho dreva, ktoré sa nekrúti. Dosky podlahy nie sú k podkladu pribité, ale sú pripevnené prostredníctvom spodnej hliníkovej konštrukcie a drážok, vďaka čomu sú do seba zacvaknuté. Keďže tam nie sú skrutky ani klince, dosiahla sa dizajnová čistota a nehrozí ani poranenie chodidiel.

Atypickým spôsobom je riešené zastrešenie vonkajšej terasy od J. A. P.

Atypickým spôsobom je riešené zastrešenie terasy od J. A. P., ktoré slúži najmä na úkryt ľudí i nábytku pred nepriaznivým počasím. „Striešku nad terasou tvorí posilnená oceľová konštrukcia a tzv. kalené pochôdzne sklo, ktoré bez problémov unesie tiaž snehu počas zimných mesiacov a vďaka svojej nosnosti sa aj ľahko udržiava,“ dodáva Petr Paksi. Na terasu nadväzuje záhradný domček, ktorý slúži ako úložný priestor, a vonkajší bazén. Súčasťou domu je aj horná terasa, ktorá je prístupná z kúpeľne a spálne. Tá je ohraničená hranatým antikorovým zábradlím od firmy J. A. P. a svojím dizajnom zdôrazňuje celkový koncept interiéru.

Rodinný dom:
Miesto: Přerov
Autor: Studio DELO – Design
Interiér: Lovely One
Dodávateľ sklenených prvkov: J. A. P.
Zastavaná plocha: 200 m2
Úžitková plocha: 253 m2
Konštrukčné riešenie: pórobetón, izolácia: polystyrén s hrúbkou 12 cm
Podlahy: veľkoformátová dlažba, liaty laminát
Vykurovanie: tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, podlahové vykurovanie, rebríky v kúpeľniach

Redakčná úprava: Ľudovít Petránsky
Foto: J.A.P.