dom z drevenych hranolov v japonsku
Galéria(17)

Dom z drevených hranolov v Japonsku

Partneri sekcie:

Japonský architekt Sou Fujimoto mení spôsob, akým architektúru vytvárame a vnímame. Tvorí obydlie predstavivosti, ktoré je miestom, kde sa stretáva vedomé snívanie s podvedomým vnímaním. Navrhol drevený bungalov ako malý objekt, zvonku zdanlivo v primitívnom, základnom tvare kocky.

1 big image
2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
7 big image
8 big image
9 big image
Hmota je tvarovaná tak, aby sa zdôraznila univerzálnosť reziva. Veľké drevené hranoly z cédra so štvorcovým prierezom 350 mm tvoria objem; hranoly sú uložené v rôznych rovinách jeden na druhý, vytvárajú steny, strop, podlahy a vnútorné priestorové zákutia. Netvoria ale definitívne objemové hranice medzi každou z vnútorných častí hmoty objektu.

„Drevo je veľmi univerzálny materiál,“ hovorí Sou Fujimoto. „V bežnej ‚drevenej‘ architektúre je drevo výrazne diferencované podľa funkcií v rôznych stavebných pozíciách práve preto, že je také univerzálne. Tu sa ale použilo na stĺpy, horizontálne nosníky, vonkajšie steny, vnútorné steny, stropy, podlahy, nábytok, schody a okenné rámy. To vlastne znamená, že tvorí takmer všetko. Napadlo mi, že keď drevo je naozaj také univerzálne, prečo nevytvoriť architektúru s použitím jedného materiálu. Predstavil som si vytvorenie nového konceptu priestorovosti, ktorý zachováva základné podmienky harmonického celku, s rôznymi funkciami a diferencovanými úlohami.“

Sou Fujimoto

V tejto koncepcii nie sú žiadne logické priestorové charakteristiky. Podlaha sa stáva stoličkou, stropom aj stenami v rôznych pozíciách. Podlahové úrovne sú relatívne a priestorovosť je vnímaná rozdielne podľa pozície pozorovateľa.

Tento bungalov patrí do kategórie tzv. drevenej architektúry. Ak drevená architektúra je len niečo z dreva, potom drevo v tomto prípade prekračuje bežné architektonické ciele – vytvoriť „miesto, kde ľudia žijú“. Svojím poňatím je nový vnútorný priestor bungalovu blízky niekdajším primitívnym podmienkam priestoru na život. Napriek tomu je to nová architektúra, nový zmysel a nová existencia využitia jediného materiálu.

Sou Fujimoto

Sou Fujimoto je architekt schopný kontinuálne meniť svoje základné architektonické princípy a pri práci používa experimentálny dizajnový prístup.

Sou Fujimoto

Fujimoto mení spôsob, ktorým architektúru vytvárame a vnímame. Tvorí obydlie predstavivosti, ktoré je miestom stretnutie vedomého snívania s podvedomým vnímaním.

–>–>

Sou Fujimoto

Drevený bungalov je malý objekt, zvonku zdanlivo primitívneho základného tvaru kocky.

Sou Fujimoto

Hmota je tvarovaná so zámerom zdôrazniť univerzálnosť reziva. Pomocou veľkých drevených hranolov 350 mm štvorcového prierezu z cédru tvorí objem. Hranoly dreva sú ukladané v rôznych rovinách jeden na druhý, vytvárajú steny, strop, podlahy a vnútorné priestorové zákutia.

Sou Fujimoto

Ak drevená architektúra je len niečo z dreva, potom drevo v tomto prípade prekračuje obvyklé architektonické postupy – vytvoriť „miesto, kde ľudia žijú“.

(pet)
Foto: Iwan Baan

Spracované podľa prednášky prof. Ivana Petelena na konferencii Drevo – surovina 21. storočia, Smolenice, október 2012