ASB Články na tému

bungalov

„Zmes surových a premyslených materiálov sa spojila a vytvorila jedinečný letný dom, ktorý sa otvára do krajiny všetkými smermi.“ Takto výstižne a stručne charakterizovali projekt Vily St. Minas jeho tvorcovia, architekti z kancelárie Neiheiser Argyros.

Denisa Hudáková -

Na okrajovej a zároveň najväčšej štvrti mesta Hanoi navrhla a realizovala kancelária Nghia-Architect Villu LP. Išlo o špecifický projekt novostavby, určenú pre trojgeneračné bývanie jednej rodiny. Výzvou bolo, okrem iného, aj zachovanie už existujúcich stromov na pozemku v borovicovom lese.

Denisa Hudáková -

V prírodnom prostredí obce Dolní Břežany v okrese Praha-západ vyrástol jednoduchý, ale pôdorysom nezvyčajný rodinný dom. Cieľom architektov zo štúdia Mio architects bolo vytvoriť minimalistické bývanie pre mladú rodinu s deťmi, ktoré by čo najmenej zasiahlo do prírody na pozemku.

V januári sme na medzinárodnej výstave BAU 2019 prezentovali naše produkty, ktoré oslovili množstvo návštevníkov. V oblasti bezbariérových riešení sme získali za bezbariérový podlahový prah pre vchodové dvere ocenenie „produkt roka 2019“.

Na okraji českého mesta Dobříš, v novoplánovanej zástavbe sa nachádza trošku iný bungalov, ako sú tie, na ktoré sme z našich prímestských častí zvyknutí. Na prvý pohľad vôbec nepôsobí ako bungalov, interiér prekypuje vzdušnosťou a priamym kontaktom s prírodou. Napriek tomu, že je jednopodlažný, poskytuje všetko potrebné a ešte aj čosi navyše.

Zdanlivo jednoduchá novostavba vyrástla na mieste chátrajúceho bungalova, ktorý tam stál od roku 1917. The Quest je rezidenčná stavba vo Swanage, pobrežnom meste v juhovýchodnej časti grófstva Dorset v juhozápadnom Anglicku.

Možno si ešte pamätáte na Unimo bunky, ktoré tvorili modulárny systém stavania, využívaný najmä pri zariaďovaní staveniska. Na podobnom princípe, avšak na úplne inej kvalitatívnej aj dizajnovej úrovni sa vyrába rekreačný bungalov VIPP. Vďaka nemu rýchlo uniknete ruchu veľkomesta do 55 m2 veľkého all inclusive priestoru kdekoľvek v prírode.

V mestečku Solbjerg na predmestí druhého najväčšieho dánskeho mesta Aarhus sa na jar tohto roku konala výstava domov budúcnosti, v rámci ktorej bol predstavený aj reálny aktívny dom s energetickými parametrami budúcnosti A2020. Pochádza od spoločnosti KFS Boligbyg, ktorá systematicky pripravuje pre svojich užívateľov aktívne domy. Dispozícia bungalova s prehľadným pôdorysom priniesla mnoho svetla a priestoru.

Pri navrhovaní budov je potrebná elementárna analýza všetkých faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na energetickú hospodárnosť. Jedným z nich je aj pomer transparentných konštrukcií a netransparentných konštrukcií. V článku sa venujeme analýze vplyvu pomeru transparentných konštrukcií a netransparentných konštrukcií na potrebu tepla na vykurovanie a chladenie na základe analýzy rodinného domu. 

Stále dokonalejšie konštrukcie zamedzujúce tepelným stratám budov sú dôvodom, že celková spotreba energie potrebnej na vykurovanie energeticky úsporných objektov významne klesá. V mnohých novostavbách tak prestávajú byť rozhodujúce prevádzkové náklady a oveľa dôležitejším faktorom sa stáva celková výška prvotnej investície, náklady na údržbu a revízie, životnosť kúrenia, spoľahlivosť celého systému a miera komfortu. Za tohto stavu tak prudko rastie význam používania elektrických vykurovacích systémov, ktoré všetky uvádzané výhody prinášajú.

Necelú polhodinu jazdy autom od slovenských hraníc sa nachádza česká obec Pstruží, obkolesená nádhernou prírodou Beskýd. Pozemok, na ktorom vyrástol elegantný a nadčasový rodinný dom, bol perfektným štartovacím bodom na výstavbu. Nachádza sa totiž na mieste, z ktorého sú nezabudnuteľné výhľady na okolitý horský masív.

Tvar klasickej stodoly je dnes veľmi obľúbený tvar rodinných domov umiestnených v prírode. V súčasnosti sú veľmi časté rekonštrukcie starých, dokonca historických hospodárskych stavieb, ale zároveň vznikajú stále nové budovy v tomto duchu. Jednou z nich je dom z dielne architektonického štúdia ov-a.