Bývanie medzi stromami: Minimalistické, ale pohodlné

V prírodnom prostredí obce Dolní Břežany v okrese Praha-západ vyrástol jednoduchý, ale pôdorysom nezvyčajný rodinný dom. Cieľom architektov zo štúdia Mio architects bolo vytvoriť minimalistické bývanie pre mladú rodinu s deťmi, ktoré by čo najmenej zasiahlo do prírody na pozemku.

Práve odrastené stromy, ktoré sa na pozemku nachádzali, dali domu atypický tvar a podľa nich architekti zvolili aj orientáciu stavby. Nenápadný dom využíva výhody ideálnej orientácie na svetové strany a zároveň domácim poskytuje výhľad do súkromného „lesa“.

Priestor medzi hlavnými ramenami domu vytvára vytvára absolútne súkromie.
Parapet na ktorom môžu domáci relaxovať
Hlavným prvkom v interiéri sú výhľady do záhrady cez veľké francúzske okná.
V priestore dominuje biela kuchynská linka.
Kuchyňa spojená s obývačkou je umiestnená v jednom ramene a tvorí dennú zónu.
Kúpeľňa
Voľne stojaca vaňa vo veľkej kúpeľni
Samostatne stojaca vaňa

Orientácia jednotlivých ramien domu vyplynula aj z prehodnotenia polohy voči susedom. Veľkou výhodou je, že z každej miestnosti môžete vyjsť priamo do záhrady.

Dom pri lese

Priestor medzi hlavnými ramenami domu vytvára vytvára absolútne súkromie. Atypickému pôdorysu je prispôsobená aj dispozícia. Kuchyňa spojená s obývačkou je umiestnená v jednom ramene a tvorí dennú zónu. V priestore dominuje biela kuchynská linka.

V druhom krídle sa nachádzajú súkromné miestnosti, teda detské izby a spálňa rodičov. Celková podlahová plocha je približne 130 metrov štvorcových, z toho 20 zaberá technické zázemie a sklad.

Príjemná stavba je zateplená minerálnou vatou prevetrávaná fasáda je z moreného smrekovcového dreva.

Francúzske okná ako živé obrazy

Projekt bungalova pôsobí v prírodnom prostredí nenápadne, s okolím splýva i vďaka tmavej drevenej fasády. Z niektorých pohľadov či z väčšej vzdialenosti je prakticky neviditeľný. Hlavným prvkom v interiéri sú výhľady do záhrady cez veľké francúzske okná.

Hlavné okno sa síce nedá otvoriť, ale má znížený a rozšírený parapet, na ktorom môžu domáci relaxovať. Ostatné zariadenie je minimalistické, praktické. Vo vnútri dominujú sadrové omietky a svetlé farby ako kontrast k fasáde. Za povšimnutie tiež stojí voľne stojaca vaňa vo veľkej kúpeľni.

Hlavným prvkom v interiéri sú výhľady do záhrady cez veľké francúzske okná.

Technické detaily

Príjemná stavba je zateplená minerálnou vatou, prevetrávaná fasáda je z moreného smrekovcového dreva. Strešnú krytinu tvorí PVC fólia. Výplne otvorov sú z plastových profilov v antracitovej farbe s izolačným trojsklom. Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie.

Rodinný dom čerpá vodu z vlastnej studne, pretože okrem elektriny nie je pozemok napojený na žiadnu infraštruktúru. Samozrejmosťou pre domácich je tiež čistička odpadovej vody.

Parapet na ktorom môžu domáci relaxovať

Neprehliadnite: Nenápadný dom v Žiline ukrýva pôsobivé riešenia

Dom medzi stromami v skratke
Architektonický ateliér: Mio architects s.r.o. – Ing. arch. Jana Šimánková, Ing.arch. Pavel Zezula
Spolupráca: Ing. arch. Radka Bartošová, Ing. arch. Vít Černý
Lokalita: Dolní Břežany, ČR
Realizácia: 2018
Úžitková plocha: 130 m2
Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Vít Černý