Vila St. Minas
Galéria(18)

Vila St. Minas: Starší dom, ktorý sa prezliekol do moderného sídla

„Zmes surových a premyslených materiálov sa spojila a vytvorila jedinečný letný dom, ktorý sa otvára do krajiny všetkými smermi.“ Takto výstižne a stručne charakterizovali projekt Vily St. Minas jeho tvorcovia, architekti z kancelárie Neiheiser Argyros.

Citátu však chýba ešte tá časť, ktorá hovorí o jeho umiestnení. Vila St. Minas leží podľa slov jej tvorcov na veľkolepom mieste, s výhľadom na Eubójske more a v blízkosti malej dediny St. Minas v Grécku.  Čo však architekti skutočne nespomenuli je skutočnosť, že sa jedná o zaujímavú rekonštrukciu, kde nový zásah splynul s pôvodnou hmotou na niektorých miestach doslova na nepoznanie.

Dôraz na okolie

Pôvodne stál na pozemku dom zo 70. rokoch 20. storočia od gréckeho architekta Nikosa Hadjimichalisa. Po desaťročí, kedy bol neobývaný a chátral, sa majitelia rozhodli pristúpiť k rekonštrukcii. Hlavný problém  spočíval v obmedzenom výhľade na Eubojské more len z jednej strany budovy.

Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas
Vila St. Minas

Nebol tak naplno využitý potenciál a rozmanitosť oblasti – v bezprostrednej blízkosti sa nachádza borovicový les aj olivové háje. Architekti začali s vytvorením nových, veľkých otvorov do základnej konštrukcie a rozšírením priestoru do všetkých strán vo forme prístavieb.

V podstate tak prispôsobili orientáciu izieb výhľadom primárne na vodu, ale aj na pevninu. Okolo domu vytvárajú viacúrovňové, rozľahlé terasy sústavu exteriérových obytných priestorov s bazénom.

Vila St. Minas
Vila St. Minas | Zdroj: Lorenzo Zandri

Spálne vložené do svahu

Vila St. Minas je zaujímavou dvojpodlažnou budovou. Prízemie, orientované k moru, je v podstate jeden priamy blok privátnych miestností. Kvôli zvýšeniu súkromia a využitia kopcovitého terénu sú čiastočne zasunuté do existujúceho svahu.

Centrom diania sú spoločné priestory – obývačka, kuchyňa či jedáleň. Nachádzajú sa v hlavnom bloku domu, priečne na oddychovú časť, a presahujú aj na druhé podlažie.

Zaklenutie stropov na poschodí pokračuje až do exteriéru, kde dva nerovnomerné oblúky zastrešujú balkóny s výhľadom na vodu. Z opačnej strany vymedzujú hlavný vstup. Točité schodisko, dnes spájajúce balkóny s terasami na prízemí, je pôvodné a nachádzalo sa v interiéri.

Nejednoznačné zásady

Zámerom architektov bolo prirodzene skombinovať nové prvky s pôvodnými modernistickými detailmi. „Chceli sme, aby dom rešpektoval svoju pôvodnú DNA, ale zároveň pôsobil sviežo a moderne,“ vyjadrila sa Xristina Argyros. Pohľadový betón a tehla ostali aj po takmer polstoročí stále vo veľmi dobrej kvalite.

Na niektorých miestach je materiál po zásahoch do stien ponechaný odhalený v surovom stave, inde je nahradený či úplne odstránený.

Vila St. Minas
Vila St. Minas | Zdroj: Lorenzo Zandri

Drevené zariadenie, rámy okien a dverí vynikajú na fasáde aj v interiéry. Svetloružové akcenty vo forme keramických obkladov a terazzovej podlahy na mieru hravo dopĺňajú a oživujú priestor, vstavaný čalúnený nábytok zútulňuje interiér.

Projekt Vily St. Minas je vo výsledku zaujímavým architektonickým zhmotnením
spojenia minulosti a súčasnosti vo forme letného domu, citlivo zasadeného do krajiny.

Vila St. Minas
Vila St. Minas | Zdroj: Lorenzo Zandri
Vila St. Minas

Autor: Neiheiser Argyros
Projektový tím: Xristina Argyros, Ryan Neiheiser, Eleni Vagianou, Alkisti Michelatou,
Danae Haratsis
Inžinier: Michalis Michelatos
Klient: súkromný
Lokalita: obec St. Minas, ostrov Eubója, Grécko
Dokončenie: 2021