image 97535 25 v1
Galéria(26)

Dizajnový rekreačný bungalov VIPP

Partneri sekcie:

Možno si ešte pamätáte na Unimo bunky, ktoré tvorili modulárny systém stavania, využívaný najmä pri zariaďovaní staveniska. Na podobnom princípe, avšak na úplne inej kvalitatívnej aj dizajnovej úrovni sa vyrába rekreačný bungalov VIPP. Vďaka nemu rýchlo uniknete ruchu veľkomesta do 55 m2 veľkého all inclusive priestoru kdekoľvek v prírode.

3
4
12
14
15
17
18
19

Firma VIPP sa venuje spracovaniu ocele od roku 1939. Tieto rokmi nadobudnuté skúsenosti využila aj pri výrobe bungalova a výsledkom je prefabrikovaný objekt vycibrený do posledného detailu. Jednoduchá oceľová konštrukcia vytvára priestor na dvoch úrovniach. Veľké okná po oboch stranách a na strope umožňujú prírode vstúpiť do obytného priestoru a stať sa tak jeho súčasťou.


Bungalov je dodávaný ako hotový výrobok s dodacou lehotou 6 mesiacov, inštalácia trvá maximálne 5 dní.

Interiér je možné v stručnosti charakterizovať ako jednoduchý, ale exkluzívny. Všetko vybavenie a doplnky nesú značku kvality VIPP, od kuchyne cez kôš na odpadky až po rukoväti na nábytku. Všetko je podriadené snahe vytvoriť miesto úniku z civilizácie, avšak s pohodlným dizajnom.

Zvláštnym zážitkom je kúpeľňa, jeden z dvoch uzavretých priestorov v objekte. Oddeľujú ju čierne steny z profilovaného plechu a strop z leštenej nehrdzavejúcej ocele. Chladný pocit, ktorý by touto kombináciou mohol vzniknúť, eliminuje elektricky vyhrievaná podlaha s magnezitovým poterom, ktorý je veľmi odolný proti mechanickému namáhaniu. Vybavenie kúpeľne je z nehrdzavejúcej ocele s práškovým povrchom kontrastnej bielej farby a tiež nesie značku VIPP. Na hornú dosku bol použitý materiál DuPont Corian, do ktorého je vsadené umývadlo.

Druhým čiastočne uzavretým priestorom v bungalove je spálňa na hornom poschodí. Rebrík, ktorý do nej vedie, umožní užívateľovi vystúpiť „k hviezdam“ – strop spálne je zasklený oknami Velux.


Pri minimalistickom vybavení sa myslelo aj na úložné priestory, ktoré predstavujú tri vstavané skrine pri vstupe. V jednej z nich dokonca nechýba ani kombinovaná práčka so sušičkou.
Bungalov VIPP pôvodne slúžil iba funkčnému účelu a primárnej ľudskej potrebe mať strechu nad hlavou. Všetko ostatné je návratom k prírode. Zarámovaná krajina je nosným prvkom vnútorného priestoru. Každý prvok interiéru a prevládajúce tmavé tóny boli starostlivo zvolené preto, aby vyniklo zameranie na prírodu. Tento pocit umocňujú posuvné okenné rámy, ktoré stierajú rozdiel medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

Hlavným projektantom bungalova, zameraného na filozofický prístup k životu, je Morten Bo Jensen – hlavný dizajnér spoločnosti VIPP. Tento svoj ojedinelý počin objasňuje: „Na bungalove sme pracovali štýlom, ako by išlo o produkt. Rozdiel bol len v rozsahu. V podstate sme na dom nazerali ako na výrobok, napríklad ako na karavan, jachtu či lietadlo, nie ako na architektúru. Preto tiež dostal meno shelter/úkryt. Je to funkčný hybrid, ktorý sa stáva súčasťou svojho okolia. „

Dispozične je bungalov riešený krátkymi vzdialenosťami od okenných rámov, čo v každom momente zdôrazňuje pocit blízkosti k prírode. Všetko je súčasne maximálne funkčné, takže kozub je umiestnený centrálne, pre rovnomerné rozdelenie tepla. Použité tmavé exteriérové farby zase viac absorbujú slnečné žiarenie a v zime prispievajú k vyhrievaniu interiéru. V lete je možné tento efekt eliminovať otvorením protiľahlých sklenených stien. Základným kritériom konštrukcie bola prefabrikácia, čo znamená, že inštaláciu možno vykonať v priebehu niekoľkých dní. Bungalov VIPP je skrátka stavba premyslená starostlivo až do posledného detailu.

Jediná úloha, ktorá budúcemu užívateľovi zostáva, je nájsť to najlepšie miesto, kde by jeho budúce útočisko pri úteku z civilizácie malo stáť.

Špecifikácia:
Hmotnosť: 25 t
Výška: 3 m (5 m vrátane horného poschodia)
Dĺžka: 11,5 m
Šírka: 5,2 m
Zastavaná plocha: 55 m2
Spoločenská miestnosť: 40 m2
Chodba: 3 m2
Kúpeľňa: 6 m2
Horná spálňa: 6 m2
Vykurovanie: kozubová vložka s rohovým zasklením
Teplá voda: bojler 120 l
Izolácia: 250 mm sklenej vaty (dostačujúcena prázdninové pobyty)
Strecha a fasáda: lakovaný kovový plášť s hrúbkou 2 mm z aluzinkovej zliatiny spojený desaťtisíckou priznaných skrutiek.

Text: Marie Urbancová
Foto: VIPP