noc muzei a galerii 2018
Galéria(13)

Rekonštrukcia za milión. SNG pokračuje vo veľkolepom príbehu a oživí Esterháziho palác

Článkov o Slovenskej národnej galérii už bolo napísaných mnoho. A právom. Výsledok rekonštrukcie SNG je na tunajšie pomery veľkolepý. Slovenská národná galéria zozbierala mnoho ocenení a všimli si ju aj v zahraničí. Tu sa to ale nekončí, SNG plánuje rekonštrukciu historickej pamiatky, Esterháziho paláca, o čom sme prvýkrát informovali vo februári 2024. Dnes galéria pre našu redakciu odhalila ďalšie podrobnosti vrátane ceny.

„Galéria nebola nikoho prioritou, dnes je základnou výbavou štátu.” Touto citáciou z rozhovoru s Alexandrou Kusou, riaditeľkou Slovenskej národnej galérie, sme začali náš článok z januára 2024. A touto citáciou začneme článok aj dnes, pretože ide o veľkú pravdu. SNG chátrala desaťročia, verejnosť bola svedkami výhovoriek zo strany štátu, prieťahov, nesplnených plánov či navyšovania rozpočtu. Neschopnosť zrekonštruovať najvyššiu kultúrnu ustanovizeň v krajine naberala na intenzite ešte aj v minulej dekáde.

Galéria z pera legendy

Vznik SNG sa pritom datuje do roku 1948, pričom v barokových Vodných kasárňach na bratislavskom nábreží sídli od päťdesiatych rokov. Priestory však boli pre kotevnú inštitúciu slovenskej kultúry nedostatočné, a tak bolo potrebné jej rozšírenie. To sa uskutočnilo podľa návrhu legendárneho slovenského architekta, Vladimíra Dedečka, ktorý navrhol amfiteáter, administratívnu budovu, knižnicu, ale aj najikonickejšiu časť – premostenie. 

Otvorenie zrekonštruovanej galérie prišlo v roku 1977 a ako vieme dnes, novovzniknuté premostenie vzbudzovalo mnoho vášní. Koniec koncov, Dedečkov návrh nebol stopercentne dokončený, pretože namiesto pôvodnej koncepcie boli na rohu Rázusovho nábrežia a Riečnej ulice postavené dva bytové domy. Omnoho väčším problémom však bola chabá kvalita materiálov, ich nedostupnosť či zlacňovanie, ktoré poznačili rekonštrukciu. 

70. roky Rekonstrukcia a dostavba Slovenskej narodnej galerie v Bratislave. Pohlad na premostenie z chodnika FOTO webumenia.sk . e1669844158386
70. roky: Rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Pohlaď na premostenie z chodníka | Zdroj: webumenia.sk

Zatvorenie premostenia a čakanie na Godota 

Vzhľadom k tomu sa niekoľko rokov po otvorení vyskytli prvé problémy, na čo upozorňoval aj sám architekt. Nedostatky sa napokon naplno prejavili práve v ikonickom premostení, ktoré muselo byť v roku 2001 zatvorené pre havarijný stav. Slovenská národná galéria preto alarmujúco potrebovala generálnu obnovu, ktorá by zohľadňovala najvyššie štandardy galérie 21. storočia.

O pár rokov po zatvorení časti SNG, v roku 2002 a 2005, sa uskutočnili dve architektonické súťaže, ktoré určili jej budúcu podobu. Tá vznikla z pera architektonického ateliéru BKPŠ od Martina Kusého a Pavla Paňáka. Architekti dôsledne prebrali svoj návrh aj s Vladimírom Dedečkom, čím konečne vznikol plnohodnotný plán obnovy každej časti, každej budovy a každého milimetra Slovenskej národnej galérie. 

8761cf1575d60b34b978f39cf0454ac7613bbf09
Aktuálna podoba Slovenskej národnej galérie | Zdroj: Matej Hakar

Pre rôzne komplikácie sa však rekonštrukcia neustále odkladala, čím tento projekt pripomínal Čakanie na Godota – teda príbeh bez cieľa. Generálna obnova sa začala až v roku 2015, keď sa uskutočnil podpis zmluvy so zhotoviteľom. Obrovský komplex odrazu obsadili ťažké stroje, pričom ukončenie rekonštrukcie sa očakávalo v roku 2019. Z dôvodu ďalších komplikácií a zdržaní sa tak stalo až v decembri roku 2022. Celková cena rekonštrukcia sa napokon vyšplhala na 75,5 milióna eur.

SNG ako miesto pre všetkých

„Otvorenie SNG prišlo vo veľmi dobrej chvíli. Pamätám si to vlaňajšie rozhodnutie, že chceme galériu otvoriť hneď. V spoločnosti nebola dobrá nálada, no odrazu prišlo otvorenie SNG ako dobrá správa. Že tu je niečo pre všetkých. A veľmi veľa ľudí to prijalo a osvojili si to,” zhodnotila riaditeľka Alexandra Kusá v našom rozhovore pri príležitosti prvého výročia otvorenia SNG. 

Dnes je SNG pevnou súčasťou Bratislavy i celej krajiny. Ponúka obohacujúci zážitok laikom, odborníkom, ale aj milovníkom umenia a architektúry. Získala dve ocenenia v cene za architektúru CE ZA AR, konkrétne v kategórii fenomén architektúry a ako patrón architektúry, čo bolo ocenenie Slovenskej komory architektov.

V slovenských oceneniach pokračovala ziskom Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2023. Prvé zahraničné úspechy nasledovali nomináciou na Európsku cenu za architektúru EU Mies Award 2024, ale aj prebojovaním sa do užšieho zoznamu 40 najlepších európskych stavieb. 

AA469440 66F6 4760 B560 76F8627498D8
Pohľad na zrekonštruované nádvorie SNG, premostenie a Vodné kasárne (hore) a priestor átria SNG (dole) | Zdroj: Miro Pochyba / Matej Hakar

Slovenská národná galéria bola otvorená jeden rok v testovacom režime. V tomto čase boli spustené prvé výstavy, ktorých však nebolo veľa. Galéria sa tak potýkala s kritikou časti verejnosti, ktorej vadilo, že je inštitúcia poloprázdna a nedisponuje dostatkom umenia. Na plnú prevádzku nabehla len pred pár mesiacmi, od 1. marca 2024. 

Veľkolepý príbeh pokračuje

Práve v tomto období sme ako prvé médium priniesli správu, že Slovenská národná galéria chce pokračovať v rekonštrukcii obnovou historického objektu na Námestí Ľudovíta Štúra. „Nechali sme vypracovať projekt na rekonštrukciu Esterháziho paláca,” povedala vtedy exkluzívne pre ASB generálna riaditeľka Alexandra Kusá. 

Práve Esterháziho palác slúžil dlhé roky, počas rekonštrukcie Vodných kasární s premostením, ako hlavný a jediný priestor výstav Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Dnes je jeho interiér prepojený so zrekonštruovaným komplexom hlavnej budovy. Esterháziho palác ale zostal v pôvodnom šate. „Veľmi by sme chceli zrekonštruovať aspoň fasádu, vrátane prízemia,” doplnila detaily Alexandra Kusá.

3 SNG Bratislava pohlad zboku
Pohľad na zrekonštruované Premostenie SNG (vľavo) a Esterháziho palác (v popredí) | Zdroj: Slovenská národná galéria

Riaditeľka SNG našej redakcii rovnako prezradila meno architekta obnovy. „V projekte spolupracujeme s architektom Petrom Jurkovičom, aby nám tieto časti Esterháziho paláca prerobil,” vysvetľovala generálna riaditeľka SNG. Termíny rekonštrukcie mali pritom závisieť od výšky finančných nákladov.

Rekonštrukcia za milión

Podľa najnovších informácií ASB, plány na oživenie budovy Esterháziho paláca pokračujú: „Zrealizovalo sa komplexné fotogrametrické meranie dronom ako podklad pre projektanta a rozbiehame verejné obstarávanie na projektové práce,” uviedla pre našu redakciu manažérka pre publicitu Zuzana Dzurdzíková. 

„Oslovovali sme architektov, aby sme mali predstavu o finančnej hodnote rekonštrukcie. S architektami sa konzultovala predpokladaná hodnota zákazky,” uviedla novinky Zuzana Dzurdzíková, pričom prezradila aj predbežné finančné náklady, ktoré sa šplhajú k miliónu: „Investičný zámer, ktorý sme predložili na Ministerstvo kultúry SR, je 950-tisíc eur.” 

Podľa manažérky pre publicitu pôjde v rekonštrukcii primárne o fasádu paláca. Teda jej obnovu vrátane výplní otvorov, pričom premena sa má dotknúť aj priestoru bývalej Berlinky a súvisiacich plôch. „Rekonštrukcia Esterháziho paláca ešte nedospela do štádia, v ktorom by sme vedeli poskytnúť nákresy či iné detaily,” uzavrela Zuzana Dzurdzíková.

noc muzei a galerii 2018
Budova Esterháziho paláca | Zdroj: Slovenská národná galéria

Zanedbaná pamiatka v kontraste s SNG

Veľkolepý príbeh tak skutočne pokračuje. Esterháziho palác bol postavený v roku 1870 a ide o štvorpodlažnú budovu z obdobia neoslohov. Za staviteľa sa považuje Ignác Feigler mladší, ktorý navrhol viaceré známe stavby v bývalom Prešporku a považuje sa za spolutvorcu Bratislavy.

Prepychový objekt má zachované schodisko, balkón, ale aj okná s trojuholníkovým frontónom či plastickou bosážou. V roku 1990 ho získala Slovenská národná galéria a po rekonštrukcii z roku 1994, architektkou Ľ. Gálikovou, sem SNG rozšírila svoje expozičné priestory. 

Dnes ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá obsahuje niekoľko dôležitých výstav a ľudia ju navštevujú denne. Budova však nekorešponduje s obnovenými budovami SNG a stala sa päsťou na oko. Fasáda na mnohých miestach opadáva a postupne stráca svoju farbu aj čaro. Poznať to aj z novovytvoreného okna na premostení, kde je detailný výhľad na zanedbanú stavbu.

normal Esterhazy 1276
Dobová fotografia Esterháziho paláca | Zdroj: ba.foxy.sk

Či sa sem v budúcnosti vráti Berlinka je nateraz otázne. SNG na poslednej tlačovej konferencii vo februári tohto roka oznámila, že zvolaná porada k využitiu priestorov Berlinky nepriniesla konečné riešenie a budúce využitie priestoru zatiaľ nie je známe. Riaditeľka Alexandra Kusá sa v našom rozhovore vyjadrila, že by tu rada videla hudobný klub. „Tým, že tam nie sú žiadne obytné domy, tak je možné priestor akusticky zaťažiť,” skonštatovala. 

Ak by sa k zrekonštruovanej fasáde Esterháziho paláca napokon pridalo aj otvorenie priestoru na rohu Námestia Ľudovíta Štúra a Rázusovho nábrežia – či už v podobe bývalej Berlinky alebo hudobného klubu – územie by po rokoch konečne ožilo.

8761cf1575d60b34b978f39cf0454ac7613bbf09
1Z2A6544 1536x1024
h0HH.006 jpg
1B9A3968 1536x1024
11298f2c99759f112ad2d9c869d0197184d3d7b0 e1697543729552
19
1B9A4100
70. roky Rekonstrukcia a dostavba Slovenskej narodnej galerie v Bratislave. Pohlad na premostenie z chodnika FOTO webumenia.sk . e1669844158386