Alexandra Kusá

Dokumentárny film Pozor, padá SNG! príde do kín v polovici decembra

Obnova významnej národnej inštitúcie výrazne zabodovala aj na nedávnom udeľovaní cien CE ZA AR. O tom, ako veľmi náročný bol viac ako 10-ročný proces rekonštrukcie, bude svedčiť aj najnovší dokumentárny film.

Pred rokom mali možnosť vstúpiť do zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie prví návštevníci a návštevníčky. Otvorenie sprevádzali nadšené reakcie odbornej i laickej verejnosti.

Predchádzal mu však predchádzal strastiplný proces, ktorý v jedinečnom časozbernom dokumentárnom filme zachytili režisérky Jana Durajová a Lena Kušnieriková. Desať rokov sprevádzali generálnu riaditeľku galérie Alexandru Kusú a zaznamenávali  jej boj s mnohými veternými mlynmi. Film Pozor, padá SNG! príde do kín 14. decembra a distribučná spoločnosť Film Expanded dnes predstavuje jeho trailer.

Záber z filmu Pozor, padá SNG!
Záber z filmu Pozor, padá SNG! | Zdroj: SNG

Synpsa

Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci tunela a dokončenie stavby ostane v nedohľadne.

Celé tie roky riaditeľka galérie Alexandra spolu so svojím otcom, architektom rekonštrukcie a kolegyňami a kolegami bojovali za to, aby sa slovenskej spoločnosti splnil sen o modernej kultúrnej inštitúcii. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

Tvorcovia: 

Réžia: Jana Durajová, Lena Kušnieriková
Scenár: Jana Durajová, Lena Kušnieriková
Kamera: Dominik Jursa, Ivo Miko
Strih: Alexandra Jonášová
Hudba: Jonatán Pastirčák
Zvuk: Denisa Uherová