Pritzkerova cena 2007 pre Sira Richarda Rogersa

Uplynulý rok v architektúre je bezpochyby rokom Sira Richarda Rogersa. Po Zlatom levovi z Bienále architektúry v Benátkach za celoživotný prínos architektúre a prestížnej Stirlingovej cene od Britskej kráľovskej asociácie architektov za návrh nového Terminálu 4 madridského medzinárodného letiska Barajas v Madride získal spoluzakladateľ high-tech i najvyššie možné ocenenie v architektúre. Štvrtého júna mu v londýnskom historickom Banqueting House udelia Pritzkerovu cenu, ktorá sa považuje za Nobelovu cenu v architektúre.

Naturalizovaný Brit tak na pomyselnom kráľovskóm tróne svetových architektov vystrieda Paula Mendese da Rochu z Brazílie. S bronzovou medailou je spojená finančná odmena vo výške 100 000 dolárov.

„Jeho konštrukcie sú unikátnymi modernými architektonickými fascináciami s vysoko technicky vyspelými prvkami, priezračnosťou, neobmedzeným dizajnom a spôsobom začlenenia do verejnej i súkromnej sféry,“ uviedla v zdôvodnení tohtoročného ocenenia porota v Los Angeles.

Samotný Rogers má víziu mesta budúcnosti, ktoré nebude rozdelené do zón, do jednoúčelových get, ale bývanie, práca, nakupovanie, štúdium a voľný čas v ňom budú prepojené do rôznych, navzájom spojených štruktúr.

Projektmi, ktorými sa Rogers navždy zapísal do dejín, sú Centre Georges Pompidou v Paríži (1971 – 1977), ktoré navrhol spoločne s Renzom Pianom, centrála poisťovne Lloyd’s v Londýne (1978 – 1986), Terminál 4 na letisku Barajas Airport v Madride (1997 – 2005). Svetovú slávu mu priniesol aj Millennium Dome v Londýne.

Kanceláriu Richard Rogers Partnership (RRP) založil v roku 1977, v súčasnosti má pobočky v Londýne, Barcelone, Madride a Tokiu.

Rogers je štvrtým laureátom pochádzajúcim z Britského kráľovstva (James Stirling v roku 1981, Norman Foster v roku 1999 a pred troma rokmi Zaha Hadid).