Ponte Roma Quartier: mesto ako špongia
Odvážny projekt mestskej transformácie v talianskom Bolzane obnovuje a oživuje starú priemyselnú zónu mesta, prepája ju s centrom a vytvára pôdu pre rozvoj lokálnej biodiverzity.
Henning Larsen Architects
Južné Tirolsko si zväčša spájame s Dolomitmi, horskou turistikou či lyžiarskymi strediskami. Mesto Bolzano, ktoré je srdcom tohto regiónu, však najnovšie nerieši, ako prilákať do oblasti nových hostí, ale ako uspokojiť potreby vlastných obyvateľov. V centre pozornosti urbanistov tu aktuálne stojí industriálna zóna, ktorá vznikla ešte počas druhej svetovej vojny.
V súčasnosti je brownfield predmetom rozsiahlej revitalizácie a domácim má ponúknuť nielen nové udržateľné prostredie na život, ale tiež riešenie bytovej krízy v meste. Jedným z kľúčových cieľov Ponte Roma Quartier je tiež vytvoriť „premostenie“ medzi existujúcimi štvrťami a centrom mesta Bolzano.
Zachovanie dedičstva
Transformáciu zverili do rúk svetoznámej dánskej kancelárii Henning Larsen Architects, ktorá má viac ako 80-ročné skúsenosti v oblasti architektúry, krajinného plánovania a urbanizmu a na konte aj prestížne ocenenie Mies van der Rohe Award.
Finálny návrh uprednostňuje adaptívne využitie starej priemyselnej zóny – priznáva jej pôvodnú funkciu, zachováva historické dedičstvo a recykluje pôvodnú mestskú štruktúru.
Ponte Roma Quartier je koncipovaný ako viacgeneračná štvrť s multifunkčným využitím. Ústredným bodom urbanistického konceptu je centrálny park, ktorý sa rozrastá celou novou štruktúrou. Architekti sa inšpirovali aj historickou časťou Bolzana, pre ktorú sú charakteristické početné pešie zóny.
Ponte Roma posilní nielen komunikácie pre chodcov, ale aj cyklistickú infraštruktúru. Projekt svojím stvárnením nadväzuje na hravý farebný kolorit mestskej architektúry, očarujúce uličky, komorné verejné námestíčka a vežičky. Výhľady na malebné hory optimalizovali architekti pomocou variabilných objemov zástavby.
Živá strešná krajina
Development vzali pod svoje krídla spoločnosti SIGNA a Habitat spolu so skupinou miestnych podnikateľov. Vďaka ich úsiliu vznikne v novej štvrti asi tisícka nových cenovo dostupných bytov, ale tiež ubytovanie pre zhruba 500 študentov miestnej univerzity. Do školy, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta, to budú mať iba pár minút jazdy na bicykli.
Obyvatelia tu tiež nájdu kaviarne, reštaurácie, kancelárie, coworkingové pracoviská či dokonca výrobné laboratórium a škôlku. Bezbariérový prístup a dostatok slnečných lúčov má nielen samotné námestie, ale aj pochôdzne strechy, ktoré obyvateľom ponúknu panoramatické výhľady či oddychové priestory. Svojím stvárnením tiež budú spoluvytvárať siluetu mesta.
„Keď sme si predstavovali Ponte Roma Quartier, videli sme ho nielen ako novú štvrť, ale tiež ako pulzujúcu komunitu, ktorá vdýchne Bolzanu nový život a dá mladšej generácii silný dôvod nazývať svoje mesto domovom. Adaptácia a recyklácia existujúcej industriálnej zástavby zabezpečí nielen zachovanie priemyselného dedičstva, ale tiež nadväznosť štvrte na historické jadro Bolzana,“ vysvetľuje profesor Louis Becker, globálny riaditeľ projektov v spoločnosti Henning Larsen.
Recyklácia materiálov
Dve zachované industriálne stavby s otvorenou dispozíciou sa zmenia na verejný priestor s kaviarňami, obchodmi, reštauráciami, spoločnými priestormi a telocvičňou s lezeckou stenou. Obnovu podstúpia aj okolité budovy.
Pôvodné materiály, ako tehla či dlažobné kocky, nájdu svoje opätovné využitie na spevnených plochách, zatiaľ čo robustné priemyselné trámy sa použijú na zhotovenie mestských skleníkových fariem. Ostatné materiály vrátane kovu nájdu využitie na terasách, krytých prvkoch či ako dekoratívne akcenty.
Obnoviteľné zdroje energie
Ústredným prvkom projektu je tiež podpora rozvoja biodiverzity. Krajinné úpravy preto obohacuje o veľké množstvo prírodnej zelene, ktorá prispieva k lepšiemu a komfortnejšiemu životu miestnych obyvateľov, ako aj k ochrane životného prostredia.
Časť mestskej štvrte bude vybudovaná na báze drevených konštrukcií. Zelené strechy, parky či mestské farmy sa postarajú o to, že sa mesto bude správať ako „špongia“ – dokáže efektívne zhromažďovať a recyklovať dažďovú vodu.
Až 30 % striech pokryjú solárne panely navrhnuté tak, aby dokázali pokryť 50 percent potrieb celej mestskej štvrte. Takto pomôžu významne znížiť závislosť obyvateľov od neobnoviteľných zdrojov energie a, naopak, zvýšiť využiteľnosť tých obnoviteľných.
Ponte Roma Quartier
Typ projektu: mestský development
Lokalita: Bolzano, Taliansko
Plocha: 163-tisíc m2
Klienti: SIGNA, Habitat, miestni podnikatelia
Hlavný architekt: Henning Larsen
Urbanistická časť: CKSA, Area17
Konzultanti: Ingena, CISMA