Kaviareň v KC Kláštor

Päť miest, kde sa káva dokonale snúbi s architektúrou

Partneri sekcie:

Kde si vychutnať šálku kávy v rámci Česka a Slovenska a dozvedieť sa pritom niečo o histórii aj architektúre. Našich päť tipov vám môže výrazne obohatiť cestovateľský itinerár. A ak ste milovníci kávy, tiež si prídete na svoje.

Zemanova kavárna a cukrárna

Len pár kilometrov za slovenskými hranicami nájdete posledný a jediný prvorepublikový podnik, ktorý v Brne funguje nepretržite v pôvodnej podobe už od roku 1937. Niekedy známa kaviareň a cukráreň „u Sedláčka“, je dnes už viac ako tri desaťročia vedená Adolfom Zemanom.

História budovy je spätá s cukrárom Josefom Sedláčkom, ktorý najprv dodával cukrovinky do kaviarne Alcron. V rokoch 1933 až 1936 si nechal spoločne so svojim bratom Vilémom postaviť vedľa vtedajšej cukrárne vlastný dom, pričom v jeho suteréne bola výrobňa, fajčiareň v medziposchodí, cukráreň na prízemí a kaviareň v prvom poschodí.

Zemanova kavarana a cukrárna
Zemanova kavarana a cukrárna | Zdroj: Wikipedia commons (RomanM82)

Nad tým sú ešte štyri ďalšie obytné poschodia. Budovu mu navrhol vo funkcionalistickom štýle brnenský architekt Vítězslav Korn, ktorý mal židovský pôvod. O nadčasový interiér s mramorovou dlažbou, onyxovými stenami a drevenými obkladmi so zrkadlami sa postaral Karel Růžička.

Svoje brány otvorila na konci januára roku 1937 a bola reklamovaná ako najrozsiahlejšia, najelegantnejšia či najmodernejšia svojho druhu. Sprvu ponúkala rôzne druhy čokolád, bonbónov, kakaa, horúcu čokoládu, kakao a čaj a neskôr sa z nej stala kaviareň a cukráreň.

Po druhej svetovej vojne bol podnik rodine Sedláčkovej zabavený pre údajnú kolaboráciu s Nemcami a neskôr znárodnený. V roku 1948 do podniku nastúpil cukrársky učeň Adolf Zeman, ktorý v 60. rokoch prebral vedenie podniku. Od 90. rokov si ju prenajal aj premenoval. Pre klesajúci počet návštevníkov ju spolu so Studiem 19 čiastočne zrekonštruoval a zmodernizoval.

Zemanova kavárna a cukrárna
Zemanova kavárna a cukrárna | Zdroj: FB/kaviarne

Mesto sa postaralo zase o opravu fasády a priestoru pred budovou. Dnes sa kaviareň s cukrárňou teší opäť obľube najmä pre svoj príbeh a atmosféru, a to nielen medzi Brňanmi. Môžete ju navštíviť každý deň okrem nedele.

Kavárna ERA

Ostaňme ešte chvíľu v Brne, aj v prvorepublikovom duchu. Z centra sa však presunieme do Černých polí, jednej z prvých štvrti moderného Brna. Práve tu stojí funkcionalistická stavba s kaviarňou ERA. Hneď na prvý pohľad vás očarí netypicky farebný interiér ladený do sýto červenej a modrej. Dominantou je točité schodisko vedúce do ďalšieho poschodia kaviarne. Súčasným majiteľom je Ľuboš Ptáček.

Budova kaviarne bola postavená v rokoch 1927-1929 na návrh architekta Josefa Kranza v rannom funkcionalistickom štýle ako obytný dom pre Josefa Špunera. Priečelie budovy je jednoduché, pôsobí až plagátovo, čo je výsledkom architektovej inšpirácie grafickou architektúrou holandskej skupiny De Stijl.

Kavarna ERA
Kavárna ERA | Zdroj: Adriána Henčeková

V minulosti bola na prízemí predovšetkým reštaurácia, na poschodí kaviareň s biliardovou herňou a terasou. Na druhom poschodí sa nachádzal byt majiteľa so strešnou terasou.

Podobne ako predošlá kaviareň, aj táto bola v minulosti znárodnená a slúžila ako „pivnica“, teda reštaurácia, kde hrá prím ponuka piva. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia ju prevzala do správy blízka Vysoká škola zemědělská a o pár rokov na to bola zaradená na zoznam kultúrnych pamiatok. Stále však chátrala, a preto v roku 1978 prestala fungovať.

Kavárna ERA
Kavárna ERA | Zdroj: Adriána Henčeková

V deväťdesiatych rokoch bola vrátená potomkom pôvodného majiteľa, ale ani vtedy sa nedočkala veľkej slávy. Znovu prekvitať začala až od jari 2011 po citlivej rekonštrukcii a modernizácii za pomoci Studia 19.

Dnes láka návštevníkov z celého sveta pre svoj netypický interiér a širokú ponuku nielen jedla, kávy, ale aj kvalitných rumov. Navštíviť ju môžete každý deň od 11 hodiny a neváhajte požiadať obsluhu o jej malú komentovanú prehliadku.

Štefánka by Pulitzer

Z moravskej metropoly sa presunieme do tej slovenskej. Okolo Štefánky prechádzajú Bratislavčania denne, ale kto z nás pozná, ako táto legendárna reštaurácia s kaviarňou vznikla?

Budova pochádza z konca 19. storočia a jej architektom bol Alexander Feigler mladší. Bola postavená ako nájomný dvojdom v eklektickom štýle, pričom v ľavej časti bola Mezeyho kaviareň. Majiteľkou bola Rosa Fleischmanová, ktorá dom prenajala Bélovi Hackenbergerovi.

Štefánky by Pulizer
Štefánky by Pulizer | Zdroj: stefankabypulitzer.sk

Hackenbergerovci mali kaviareň na starosti od roku 1904. Prevádzkari požiadali princeznú Štefániu, vdovu po nasledovníkovi rakúsko-uhorského trónu princovi Rudolfovi, aby kaviareň mohla niesť jej meno. Až po vzniku ČSR názov zľudovel na dodnes zachovaný – Štefánka.

V medzivojnovom období hrávali v kaviarni najlepší cigánski primáši, známe boli aj raňajky v Štefánke, keďže otvorené bolo už od skorého rána. Neskôr bola zrekonštruovaná a v kaviarni sa podávala výlučne káva z čerstvo upražených zŕn, zákusky, miestny sekt, ale aj francúzske šampanské.

Štefánka by Pulitzer
Štefánka by Pulitzer | Zdroj: stefankabypulitzer.sk

Kaviareň mala svoju zlatú éru v 30. a 40. rokoch minulého storočia, kedy patrila k špičke bratislavských kaviarní. Bola miestom stretnutia inteligencie, žurnalistov, bohémov, spisovateľov i básnikov. Takto fungovala do 80. rokov.

Dnes už novo zrekonštruovaná a zmodernizovaná reštaurácia, bar i kaviareň Štefánka odkazuje svojim názvom, ale i interiérom so secesnými prvkami na noblesu zo zlatých časov monarchie. Svojim dizajnom si podmaní najmä milovníkov dizajnu Rakúsko-Uhorska. Navštíviť ju môžete denne do 22. hodiny.

Synagóga café

Málokde nájdete tak silné spojenie krásy, kultúry, umenia a histórie ako v trnavskej Synagóga café. Interiér bývalej ortodoxnej židovskej synagógy si získa každého návštevníka, ktorý miluje históriu a citlivú rekonštrukciu priestorov.

O prítomnosti židovskej kultúry v Trnave svedčia až dve synagógy, ktoré uspokojili dopyt skupiny ortodoxných veriacich po živote podľa židovských zásad. Dnes sú významnými pamiatkami mesta. Synagógu, v ktorej dnes sídli kaviareň, navrhol viedenský architekt Jakub Gartner a bola postavená v roku 1891.

Synagóga café
Synagóga café | Zdroj: FB/Café Synagóga

Desiatky rokov slúžila ako sklad a neskôr bola komplexne zrekonštruovaná na kultúrno-spoločenské centrum. Rekonštrukcia pamiatok židovskej kultúry na takúto podobu je na Slovensku pomerne raritné, za čo si zaslúžila v roku 2010 titul najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku.

Dnes už odsvätená synagóga je miestom, kde sa snúbi história, kultúra a výberová káva. V priestoroch sa pravidelne organizujú rôzne kultúrne podujatia, ako literárne večery či výstavy. Navštíviť ju môžete každý deň, v piatok a sobotu sú otváracie hodiny predĺžené.

Café Synagóga
Café Synagóga | Zdroj: Adriána Henčeková

Kaviareň Rajský dvor v KC Kláštor

Razom sa presunieme na opačný koniec krajiny a zavítame na Gemer. Ak pôjdete okolo Rožňavy určite nevynechajte KC Kláštor. Ako už názov napovedá, ide o bývalý františkánsky kláštor, dnes citlivo prerobený na kultúrne centrum, ktoré v sebe skrýva co-workingový priestor, kníhkupectvo i kaviareň. V kláštore je možné aj prespať.

Príbeh kláštora sa začal písať v prvej polovici 18. storočia s príchodom františkánov na územie, ktorí položili základný kameň štvorkrídlového kláštora so vstupnou vežou a kostolom.

KC kláštor
KC kláštor | Zdroj: kcklastor.sk

Podľa historických dokumentov bol kláštor dokončený v roku 1780. Začiatkom minulého storočia pribudli cementové dlaždice a ornamentálna dlažba, vymaľovali sa klenby a zhotovená bola aj maľba v refektári. O stropné výjavy sa postaral rožňavský výtvarník Július Ádám. Kaviarni zas dominuje maľba Posledná večera.

Na začiatku 20. storočia bol priestor v rukách Rimamuránskej spoločnosti, ktorá kláštor elektrifikovala. Do histórie kláštora sa neslávne zapísala Barbarská noc, počas ktorej členovia Štátnej bezpečnosti na území Slovenska vypratali 76 mužských kláštorov.

Kaviareň v KC Kláštor
Kaviareň v KC Kláštor | Zdroj: kcklastor.sk

V polovici storočia bol v kláštore zriadený domov dôchodcov a o pár rokov na to je už budova zaradená do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Neskôr bol vrátený rádu františkánov od ktorých budovu odkúpilo Ministerstvo vnútra SR. To chcelo v priestoroch bývalého kláštora zriadiť štátny archív, ale nakoniec vznikol v inom objekte a kláštor chátral.

V súčasnosti sa o budovu stará OZ Kláštor a OZ Otvor dvor, ktoré za pomoci desiatok Rožňavčanov a Rožňavčaniek kláštor zveľaďuje a tvorí z neho komunitný priestor pre všetkých návštevníkov. Kaviareň na prízemí s jednoduchým ale autentickým interiérom môžete navštíviť každý deň od 9 do 22 hodiny.

Kaviareň v KC Kláštor
Kaviareň v KC Kláštor | Zdroj: kcklastor.sk