grossling kupele
Galéria(26)

Kúpele Grössling dostanú novú tvár so starým srdcom. Súťaž vyhrali Taliani

Partneri sekcie:

Hlavnou myšlienkou „nového Grösslingu“ je ponorenie sa – do bratislavskej kúpeľnej atmosféry, do relaxu, ale aj do kníh v pokojnom priestore knižnice. Po vyhlásení víťazov súťaže návrhov obnovy kúpeľov vieme, že ju sprostredkuje tím z florentského ateliéru OPPS Architettura.

Je zázrak, že to ešte nespadlo, napadne vám pri pohľade na machom obrastenú strechu, chýbajúce kusy stien a povytrhávané obkladačky. Na stenách sú grafity, dvor je zarastený zeleňou. Pod vrstvami času sa však stále skrýva zašlá sláva populárnych mestských kúpeľov Grössling. Postavili ich na rohu Kúpeľnej a Medenej (v minulosti Grösslingovej) ulice podľa návrhu Adalberta Swobody. 

Ich brány sa pre Bratislavčanov aj okolie prvýkrát otvorili 5. mája 1895. Popularitu si rýchlo získali aj preto, že v tom čase ešte neboli kúpeľne v domácnostiach samozrejmosťou. Zároveň však kúpele slúžili aj na liečebné účely. 

V začiatkoch boli majetkom Priemyselnej banky, ktorá sa v roku 1911 definitívne rozhodla pôvodnú stavbu rozšíriť. Vypracovaním a realizáciou projektov poverila Lajosa Gratzla, syna staviteľa hlavnej budovy Károlya Gratzla. 

Podľa historického portálu Bratislavské rožky sa Lajos Gratzl a predseda Priemyselnej banky Ödön Merényi stavili o 20 fliaš šampanského, že budovu dokončia do stanoveného termínu, a to marca 1913. Či už Merényi šampanské odovzdal, alebo nie, isté je, že stávku prehral. Prístavbu, ktorej dominantou je veľký plavecký bazén, otvorili až roku 1914. 

Funkcionalistická budova s novým hlavným vchodom pribudla pri poslednom rozširovaní dokončenom v roku 1930. Navrhli ju Fridrich Weinmurm a Ignác Vécsei. Pribudol aj nový parný kúpeľ. Komplex ďalej putoval z rúk jednej banky do rúk druhej, až kým ho v roku 1946 neodkúpilo mesto. 

Kúpele Grössling sa len veľmi tesne nedožili svojej storočnice. Naposledy si mohli ľudia v bazéne zaplávať v roku 1994. Historická budova roky chátrala a pripomínala krvácajúce srdce centra Bratislavy. Teraz sa však dočká kompletnej obnovy a primátor Matúš Vallo sľubuje, že mestu opäť vráti kúpele. Majú byť ekologické, bezbariérové, historické aj moderné, no najmä pre všetkých. 

Obnovia pôvodný bazén

Mesto zadalo v marci 2020 súťaž, ktorej súčasťou mala byť obnova kúpeľov, no tiež vytvorenie nových verejných priestorov – oddelenia Mestskej knižnice Bratislava s čitárňou a revitalizácia parku na Medenej ulici. Porotu v zložení Iľja Skoček, Lászlo Kovács, Adam Halíř, Henrieta Moravčíková a Peter Lényi najviac oslovil návrh tímu architektov z Florencie. 

„Nechceli sme návrh, ktorý bude divoký alebo predražený. Porota prihliadala na to, aby bol návrh realizovateľný,“ hovorí Matúš Vallo. Víťazný projekt spája históriu miesta a súčasnosť do harmonického celku. Pracuje s pôvodnou budovou aj prístavbami, otvára arkády a spája štýly do uceleného bloku aj pomocou nového prvku – skleníkového prekrytia. 

Grossling kniznica
Vstup do knižnice | Zdroj: MIB

Porota ocenila sofistikované predelenie kúpeľnej a knižničnej funkcie komplexu aj obnovenie bazéna, ktorý bol počas druhej svetovej vojny zasypaný. Vstup do kúpeľov vrátili Taliani na nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice, ako to bolo v roku 1895. 

Obnovia sa tri sedacie bazény. Pribudne k nim parná sauna a fínska sauna, ktorá bude napojená na plavecký bazén. Návrh vytvára aj samostatnú saunovú zónu, miesta na masáže a kúpeľné služby či vonkajší bazén.

Približne 80 percent tepla majú kúpele získavať z tepelných čerpadiel. Využívať chcú tiež kogeneračné jednotky. Podľa Gábora Bindicsa bolo využívanie zelenej energie dôležitým aspektom, no museli prihliadať aj na náklady a urobiť určitý kompromis. 

Fotogaléria
mestska kniznica kupele Bratislava
Kupele Grossling
Kupele Grossling
Vizualizácia, rekreačný bazén, kúpele Grössling
Grossling kniznica
grossling kupele
Kupele Grossling
Kupele Grossling

Nápady z celého sveta

OPPS Architettura zvíťazili nad viac že 70 tímami zo 17 krajín. Do boja sa zapojil napríklad aj tím z New Yorku, ktorý priestor namiesto otvárania ešte viac rozčlenil. Od leta do vyhodnotenia súťaže na návrhoch pracovalo 5 postupujúcich tímov: taliansky tím OPPS Architettura; slovenský tím Grau architects – MRCK Group, slovenský tím Tvar a Roar architekti – A-design, český tím mar.s architects a maďarský tím Deichler Jakab Stúdió Bt.

„Bolo veľmi zaujímavé vidieť, koľko ľudí má o súťaž záujem. Je to podľa mňa preto, že takýchto budov je aj v Európe veľmi málo. Pre architektov je to veľká výzva,“ podotkol projektový koordinátor Gábor Bindics. Prihlásilo sa pritom viacero ateliérov, ktoré už s rekonštrukciami kúpeľov mali skúsenosti. 

Súťaž zo začiatku spomalil príchod pandémie COVID-19. Porota sa musela učiť, ako pracovať cez ZOOM, a o budúcnosti ikonickej stavby rozhodovať vo virtuálnom svete, no podarilo sa.  

Obnova má stáť 14 miliónov eur. Vallo informoval, že mesto v súčasnosti rokuje so slovenským investičným holdingom, od ktorého by získal 3 až 5 miliónov eur. „Založíme akciovú spoločnosť, kde bude mať holding akcie,“ dodal. Časť peňazí pôjde z mestského rozpočtu a časť, aj vzhľadom na to, že má ísť o ekonomickú stavbu, môžu získať aj z ministerstva životného prostredia. Podľa primátora sú pripravení požičať si peniaze aj od banky. 

„Otázka financovania bola pre nás základná, máme relatívne presnú predstavu, ako by to mohlo fungovať,“ zdôraznil Vallo. Ako príklad, že je to možné, uviedol Budapešť, kde je dnes funkčných 16 kúpeľov. 

Do piatich rokov

Rekonštrukčné práce, ktoré objekt udržia v kondícii dovtedy, kým sa začne realizovať víťazný projekt, sa už rozbehli. Ide napríklad o zakonzervovanie sklenenej strechy, do ktorej sa už na prvý pohľad zub času zahryzol poriadne. Tento rok by sa mala realizovať aj rekonštrukcia komína. Budúci rok mesto plánuje revitalizáciu parku. 

Ako posledný sa bude podľa Bindicsa rekonštruovať saunový svet. Knižnica by mohla byť hotová v roku 2023 a bazén by sa mohol sprístupniť o rok nato. Celý projekt by mali dokončiť do roku 2025. Či sa to podarí, alebo to dopadne ako so stávkou Lajosa Gratzla a Ödöna Merényiho, dnes povedať nevieme. 

Vallo je však odhodlaný. Pripomenul, že má ako architekt s rekonštrukciou historickej pamiatky skúsenosti. V Trnave Vallo Sadovsky Architects vytvorili Nádvorie, ktoré vzniklo združením pôvodných historických parciel meštianskych domov a doplnením zástavby. 

Veronika Rajničová