DC500356 73E9 4084 A075 A3C7E9AF9C70
Galéria(19)

Nazrite dnu: Lekáreň u Salvatora je zrekonštruovaná a čaká na ikonický nábytok

Partneri sekcie:

Lekáreň u Salvatora patrí k jednému z legendárnych a takmer už stratených priestorov v našej histórii. V Adlerovom dome na Panskej ulici fungovala nepretržite 91 rokov v jedinečnom stave. Potom však prišla privatizácia, lekáreň sa dostala do rúk súkromníka a bola zatvorená. Dnes je to inak. Časť interiéru pamiatky je konečne zrekonštruovaná a vzdialená pritom nie je ani obnova celej budovy.

Budova Lekárne u Salvatora je mimoriadne obdivovaná nie len denne prechádzajúcimi zahraničnými turistami, ale aj domácimi obyvateľmi. Novorenesančnú budovu dal postaviť lekárnik Rudolf Adler a ide o jednu z výrazných príkladov tohto typu architektúry v Bratislave. Na fasáde päťpodlažného objektu sa nachádza aj vzácna kamenná socha Krista Spasiteľa (latinsky Salvator – spasiteľ) od sochára Alojza Rigela. 

Okrem lekárne na prízemí sa vo vyšších podlažiach nachádza 10 bytov a od roku 1963 patrí stavba medzi chránené pamiatky. Lekáreň tu pritom fungovala takmer celé jedno storočie, viackrát však menila majiteľa až do roku 1995, kedy sa dostala v procese privatizácie spolu s mobiliárom do rúk súkromného vlastníka.

20210702 lekaren7794048 2
Budova Lekárne u Salvatora | Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Lekáreň v minulosti obsahovala práve vzácny mobiliár. Ten má bohaté barokové zdobenie a ide o skutočný skvost. Počas svojej 300-ročnej existencie putoval po mnohých lekárňach, až v roku 1904 skončil v novopostavenej budove Salvator. Ako sme už uviedli, od roku 1995 bol v rukách súkromného vlastníka, pričom 15 rokov neboli o mobiliári žiadne zmienky. 

Nakoniec ho vlastnil a zreštauroval súkromný vlastník, Erik Kovács. Ten pre neho v Novom Meste nad Váhom postavil budovu, ktorá obsahovala aj priestor – kópiu – slávneho objektu Lekárne u Salvatora. V tejto miestnosti sa mobiliár nachádzal. Mesto ho však získalo späť.

„Po dlhých rokovaniach sa nám podarilo v roku 2021 získať aj pôvodný historický mobiliár z roku 1727, ktorý bol dlhé roky súčasťou súkromnej zbierky,” povedal pre ASB hovorca Magistrátu Peter Bubla. Mesto ho odkúpilo za 990-tisíc eur.

245979873 413414230140698 6795073900633784600 n
Historický mobiliár z roku 1727 | Zdroj: MÚOP (1995) / Matúš Vallo (FB)

Išlo o dôležitú udalosť, no dôležitejšia sa uskutočnila ešte rok predtým a týkala sa celej budovy. Magistrát totiž vlastnil len polovicu stavby, druhá polovica patrila súkromníkovi. „Boli to dlhé rokovania, ale zámer našiel podporu aj v zastupiteľstve, keď poslanci v máji 2020 trojpätinovou väčšinou schválili návrh na zámenu a predaj nehnuteľností, vďaka ktorému sa mestu Bratislava vrátila do výlučného vlastníctva ikonická stavba Lekárne Salvator,” ozrejmil Peter Bubla. Mesto tým teda získalo do vlastníctva celý objekt. 

Nakoľko sa Magistrát stal výlučným vlastníkom budovy, zaumienil si lekáreň i celú stavbu obnoviť. Prvá menovaná časť je už zrekonštruovaná. „V priestoroch Lekárne Salvator aktuálne prebiehajú dokončovacie stavebno-technické práce. Po ich sfinalizovaní začneme s montážou pôvodného historického mobiliáru,” uviedol pre ASB pred pár dňami Peter Bubla. 

Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne | Zdroj: Andrej Sárközi

Redakcia však bola v priestoroch lekárne posledný možný deň pred budúcou inštaláciou nábytku. Tieto dokončovacie práce už prebehli a rekonštrukcia je v podstate dokončená. S navážaním mobiliáru sa začne od pondelka 24. júla a inštalovať sa bude približne 5 týždňov.

Obnova prebehla v duchu ideovej štúdie – zrealizovala sa stavebnotechnická rekonštrukcia s komplexnou výmenou infraštruktúry. Odstránili sa sekundárne konštrukcie a priečky, sanovalo zavlhnutie muriva v suteréne i prízemí, pričom novo riešená je aj vzduchotechnika s riadenou kontrolou vlhkosti vzduchu. 

Oficína je od kancelárie po novom oddelená priečkou, súčasne ukrývajúcou oceľovú konštrukciu s vloženým medzistropom. Ten je prístupný využitým historickým schodiskom. Medzistrop je od okna ustúpený, neporúša tak figúru výkladu. Vloženie medzistropu nad zadným traktom lekárne zase umožňuje rozšírenie skladovacích priestorov, ako aj umiestnenie zariadení vzduchotechnického vybavenia. Toto podlažie je kvázi galériovo otvorené do prednej časti s výkladom, od ktorej ho oddeľuje iba presklené zábradlie. Priestor má slúžiť ako denná miestnosť a kancelária.

Reštaurátorsky a remeselne obnovené boli drevené kazetové výplne so zdobným leptaným sklom vo vnútornej časti výkladov. Z chodby je prístupný novovzniknutý sklad nad pôvodným schodiskom a šatňa personálu, ktorá vznikla na mieste pôvodnej toalety. Zo šatne je novovytvoreným otvorom zo zázemia prístupná miestnosť schodiska.

846350F9 4306 4236 90BC 4B5509F00BD7 1 105 c
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne | Zdroj: Andrej Sárközi

Nová presklená stena v prednej časti zase oddeľuje laboratórium od priestoru výkladu, ktorý ostáva v celej pôvodnej výške. Do pôdorysu lekárne sa taktiež pripojila oddelená miestnosť pôvodnej toalety, ktorá bola v minulosti prístupná zo spoločného schodiska domu.

Zrekonštruovaný priestor nebude pred ľuďmi zatvorený. „Okrem funkčnej a krásnej lekárne vznikne aj trvalá expozícia, cez ktorú sa obyvatelia a návštevníci budú môcť oboznámiť s históriou miesta a dejinami farmácie. Budova tak opäť ožije po rokoch lekárňou, ktorá v nej kedysi dávno pôsobila a bude sprístupnená verejnosti, ako sme sľúbili,” vysvetlil Peter Bubla.

Za rekonštrukciou stojí architekt Matúš Ivanič a celá obnova lekárne, teda stavebné a reštaurátorské práce, stáli 350-tisíc eur. Pôsobiť tu bude nezisková organizácia Lekáreň u Salvatora, ktorá chce legendárny priestor otvoriť do konca tohto roka. 

E7EA7696 C070 4B0F 9780 8F35EFBE5827 1 105 c
Obnovená keramická mozaika | Zdroj: Andrej Sárközi

Priveľmi vzdialená už nie je ani rekonštrukcia celého objektu Salvator. „Projektová dokumentácia na stavebné povolenie pre rekonštrukciu budovy (okrem lekárne) bola odovzdaná v júni 2023. Momentálne prebieha inžiniering na stavebné povolenie,” ozrejmil Peter Bubla.

„Predpokladaný termín podania žiadosti o stavebné povolenie bude po tom, ako získame všetky potrebné stanoviská príslušných orgánov – buď koncom tohto roku alebo začiatkom budúceho. Momentálne presný termín začatia rekonštrukcie budovy nie je známy,” vysvetlil hovorca mesta.

Známe zatiaľ nie sú ani finančné náklady na rekonštrukciu celého objektu, cena sa však má odvíjať v závislosti od odporúčaní pamiatkarov. Bratislava tak postupne získava späť svoj stratený poklad. Nie je pritom reč len o mobiliári, ktorí bol stratený istý čas doslova, ale o celej budove vrátane lekárne.

Ako v minulosti povedal primátor Matúš Vallo: „Bratislava je postihnutá tým, že veľká časť jej histórie, napríklad tá industriálna, bola nenávratne vymazaná.“ Stavbe na Panskej tento scenár, našťastie, nehrozí.

20210702 lekaren7794048 2
20210702 lekaren5794046
20210702 lekaren3794044
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne
Aktuálna podoba zrekonštruovanej lekárne
846350F9 4306 4236 90BC 4B5509F00BD7 1 105 c