Bezručová, Bratislava. Funkcionalistická stavba s Poliklinikou
Galéria(11)

Poliklinika Bezručova vrátila verejnosť do slávnej funkcionalistickej budovy

Ambulancie gastroenterológie, reumatológie, dermatológie, neurológie či všeobecného lekárstva nájdu pacienti od marca tohto roka v prvej fáze otvorenia Polikliniky Bezručova v Bratislave v zrekonštruovanej funkcionalistickej budove, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Práce na poliklinike trvali rok.

Moderné zdravotnícke zariadenie v mestskej časti Staré Mesto otvorili oficiálne pre verejnosť v pondelok 7. marca za účasti medicínskeho riaditeľa, internistu a gastroenterológa Tibora Hlavatého, starostky a architektky Zuzany Aufrichtovej a ďalších. Na jednom mieste sa tak sústredia vyšetrenia a zákroky, pričom otvorenie nového zariadenia zníži tlak na lekárov špecialistov v hlavnom meste.

Striedma realizácia je plusom

K spomenutým ambulanciám pribudnú začiatkom júna ďalšie, a to gynekológia, urológia, kardiológia, diabetológia a neskôr komplexné internistické centrum. Zdravotnícke zariadenie sa vracia na Bezručovu ulicu po 17 rokoch a zaberá tri nadzemné podlažia budovy s 3 300 štvorcovými metrami. Na ďalších, vyšších sú byty, do ktorých vedie osobitný vchod.

Prezentácia otvorenia polikliniky
Poliklinika Bezručova. dvere a schodyPoliklinika Bezrucova. dvere a schody
Lekáreň so sklobetónovým pultom
Riaditeľ polikliniky Tibor Hlavatý
Ateliér Petrek Architects, sprava: Marek Petrek, Ivona Kožehubová, Mário Pavlík a Radoslav Petrek.
Poliklinika Bezručova zariadenie ordinácií
Poliklinika Bezručova zariadenie jednej z ordinácii
Poliklinika Bezručova orientačný pult

Architekt a urbanista Ľubomír Boháč ocenil, že v interiéri a exteriéri budovy sú ponechané hlavné atribúty funkcionalizmu. „Realizácia polikliniky je striedma, s ohľadom na kultúrny odkaz. Toto je cesta, ako vrátiť pamiatku do súčasnosti,“ povedal Boháč pre ASB.

Napriek tomu, že v časti bývalej pôrodnice na Bezručovej došlo k veľkým zásahom z dôvodu výstavby podzemných garáží, pri ukončení sa ukázalo, že zásah nie je príliš rušivý. Boháč poukázal na to, že zmena funkcie zo zdravotníckej na obytnú je pre architektov a projektantov náročná a prenáša sa to aj na fasádu, tá však neutrpela.

Denne má prísť 500 pacientov

Obnovená funkcionalistická budova na Bezručovej 3 a 5 tvorí jednu časť ulice. Oproti má secesné stavby Modrého kostolíka a gymnázia. „Po približne 80 rokoch sme dokázali udržať hmotný a výtvarno-estetický odkaz a výsledok je mestotvorný,“ konštatoval s tým, že zariadenie ordinácií je utilitárne a jeho vývoj sa stále posúva ďalej.

Podľa predpokladov by malo navštíviť polikliniku denne 500 pacientov a ročne až 120-tisíc. Bude v nej 8 medicínskych centier a 26 ambulancií, tomu bolo treba prispôsobiť manažment lekárskych pracovísk, pohyb pacientov v nich aj po samotnej budove.

Prezentácia otvorenia polikliniky
Prezentácia otvorenia polikliniky | Zdroj: Miro Pochyba

Seniori potrebujú dobrú orientáciu

To bola úloha tímu z ateliéru Petrek Architects – architektov Mareka Petreka, Mária Pavlíka, Ivony Kožehubovou a Radoslava Petreka. Zatiaľ sú návštevníkmi polikliniky väčšinou seniori. Na poschodiach sú pultíky s orientačnou mapkou polikliniky.

„Teraz už chápem požiadavku riaditeľa Tibora Hlavatého, aby boli prvky pre nich viditeľné a farebné, pretože sa ťažšie orientujú. Pozorujem, ako veci fungujú,“ uviedol Petrek po prvých dňoch prevádzky s tým, že funguje aj lekáreň na prízemí s pultom zo sklobetónu. Polepy na stenách centier sú vymeniteľné a dajú sa aktualitovať.

Prízemie je multifunkčným priestorom, kde je možné realizovať rôzne druhy podujatí. Architektka Ivona Kožehubová mala na starosti farby podláh, ktoré navádzajú a orientujú pacientov. Farby reprezentujú jednotlivé centrá a prenášajú sa to dizajnového manuálu polikliniky.

Poliklinika Bezručova zariadenie jednej z ordinácii
Poliklinika Bezručova zariadenie jednej z ordinácii | Zdroj: Miro Pochyba

„Budova je krásna, my sme sa snažili všetko zladiť, aby sme ,neprebili‘ jej architektúru interiérmi, ale vyzdvihli vizuál budovy,“ povedala Kožehubová. Verí, že priestory sú natoľko reprezentatívne, čisté a nové, že pacienti budú chodiť radi do tejto polikliniky.

Funkcionalizmus na Bezručovej ulici

Postavenie komplexu budov: 1932 až 1939 (pôvodne poisťovňa)
Architekti: Aloisa Balána a Jiřího Grossmana
Zriadenie nemocnice: po prestavbe by v 60. rokoch, keď došlo k optickému a funkčnému prepojeniu budov na Bezručovej 3 a 5.
Zriadenie prvého neonatologické pracoviska: 1965
Národná kultúrna pamiatka: od roku 1989
Štátna nemocnica s poliklinikou: do roku 2005
Rekonštrukcia budov pod dohľadom pamiatkového úradu: 2016
Zriadenie rezidenčno-administratívneho centra: od roku 2019 zrekonštruovaný komplex na Bezručovej 3 a 5
Zradenie polikliniky: od 1.marca 2022

Monika Volekova, Poliklinika Bezručova