Dom Flemington
Galéria(14)

Svieža rekonštrukcia zmenila starší zdedený dom na moderné sídlo s retro prvkami

Partneri sekcie:

Rodinný dom zo 40. rokov 20. storočia vo štvrti Flamington v meste Melbourne je vo vlastníctve jednej rodiny už viac ako 70 rokov.

“Pre mňa je s domom spojené veľké množstvo sentimentality, pretože som tu strávil nezabudnuteľné chvíle,” vyjadril sa súčasný vlastník, pra-prasynovec pôvodného majiteľa, ktorý zdedil nehnuteľnosť v roku 2006.

Majiteľ bol s rekonštrukciou zo začiatku veľmi opatrný. Na jednej strane si chcel uctiť históriu rodiny prostredníctvom zachovania charakteru domu s dizajnom 40. rokov. Zároveň si však uvedomoval, že stavba potrebuje obnoviť a prispôsobiť sa súčasným technológiám a normám bývania. Nakoniec sa renovácie, dokončenej v roku 2020, zhostila austrálska architektka Lisa Breeze. Projekt pomenovala “Dom Flemington”.

Dom Flemington
Dom Flemington | Zdroj: Cathy Schusler

Pôvodný stav

Dom Flemington je jednopodlažný objekt s malým zadným dvorom, situovaný v tehlovej zástavbe na odĺžnikovej parcele. Objekt ostal, napriek svojej dlhej histórii, z veľkej časti nedotknutý. Týka sa to ako stavby, tak aj pôvodných dizajnových prvkov.

“Podľa austrálskych štandardov ide o malý dom. Pohodlne usporiadať priestory a funkcie tak, aby vyhovovali súčasnému životu, bolo preto zložité.” hovorí Lisa Breeze. Ako ďalej dodáva, z pohľadu dizajnu bolo najnáročnejšie vybrať prvky a aspekty domu, ktoré ostanú zachované. “Je to tenká hranica medzi rešpektovaním minulosti a vytváraním domova.”

Rekonštrukcia

Usporiadanie prednej časti domu ostalo zachované. V dvoch spálňach, obývacej izbe a na chodbe nastali len malé zmeny, týkajúce sa väčšinou ich dizajnu.

Výraznejšie úpravy prebehli v interiéri zadnej časti nehnuteľnosti. Kuchyňa, kúpeľňa a práčovňa boli preorganizované a zariadené úplne nanovo. Prístavbou sa využiteľná plocha zväčšila o 8 m2. To umožnilo rozšíriť kuchyňu, pridať jedálenský stôl a stenu smerom do zdvora vymeniť za presklenenú.

Takto usporiadaný priestor sa v podobných stavbách domov zo 40. rokov minulého storočia z Austrálie nevyskytuje. Dôraz na prepojenie interiéru a exteriéru je v tomto prípade súčasnou požiadavkou.

Dom Flemington
Dom Flemington | Zdroj: Cathy Schusler

Nadčasový dizajn

Inšpiráciou pre farebnosť interiéru sa stala svetlo mentolová farba pôvodnej kuchyne, z ktorej sa však podarilo zachovať len bakelitové úchytky. Architektu uchvátila natoľko, že ju použila ako hlavný dizajnový prvok zrekonštruovanej časti domu. Špecifický odtieň zelenej je okrem novej kuchynskej linky aj na vstavaných skriniach a v kúpeľni na štvorcových kachličkách.

Ryhované sklo na skrinke kuchynskej linky je rovnaké ako to na zástene v kúpeľni či posuvných dverách do obývačky. Zaoblenie hrán či okná v oceľových rámoch sú nenápadné pozostatky éry, kedy bol dom postavený. Terazzové podlahy a mramorové pulty dodávajú interiéru elegantnosť a nadčasovovsť. Odkazy na minulosť je tak možné nájsť v celom dome.

Výsledok zhodnotila architekta Lisa Breeze jedinou stručnou, ale výstižnou vetou: “Dom si stále zachováva integritu a pôvodný tehlový vzhľad, no teraz je prispôsobený pre nasledujúcich viac ako 80 rokov.”

Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington
Dom Flemington

Autor: Lisa Breeze Architects
Lokalita: štvrť Flemington, Melbourne, Austrália
Klient: súkromný
Realizácia: 2020
Rozloha: 95 m2
Fotografie: Cathy Schusler