New York má novú vertikálnu dedinu

Vo veľkom jablku otvorili v septembri pozoruhodnú stavbu, ktorá hrá rozličnými farbami a zaujme nezvyčajným tvarom. Pod architektonické riešenie budovy, ktorá spája hotel, kancelárie i obchodné prevádzky, sa podpísala progresívna holandská kancelária MVRDV.

Pre architektov z Rotterdamu je dielo v štvrti Washington Heights novým míľnikom, keďže ide o ich prvú realizáciu na území Spojených štátov. Napriek tomu, že stavba má neprehliadnuteľnú architektúru, ktorá významne ovplyvnila existujúcu zástavbu, so svojím okolím komunikuje nanajvýš citlivo. Okrem toho prináša do tejto mestskej štvrte hotelové bývanie, ale aj ďalšie prevádzky, ktoré jej dovtedy chýbali.

Farebný maják uprostred mesta

Budova funguje ako skupinakvádrov naukladaných na seba, ktoré veľkosťou kopírujú rôzne stavby v okolí. Fasádu pokrýva glazovaný tehlový obklad v ôsmich rozličných farbách, takže vo finále tento návrh naozaj pripomína skôr vertikálnu dedinu než developerský kolos.

V danom kontexte vďaka tomuvôbec nepôsobí masívne. Tvar, ktorý vznikol nastohovaním kvádrov, priniesol navyše aj ďalší benefit – objekt získal niekoľko vonkajších terás, situovaných na strechách nižšie položených hmôt.

Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower. | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Farebný návrh fasády reflektuje vizuálnu pestrosť, ktorá je pre túto časť mesta typická. Voľne ju možno vnímať najmä vo výkladoch predajní na uliciach. Najdynamickejšie farby, ako žiarivá zelená, žltá, modrá, červená a oranžová, architekti sústredili v hornej časti objektu. V uličnej zóne potom prevládajú tlmenejšie tóny, napríklad slivková, modrozelená alebo sivohnedá.

„Washington Heights je unikátna a vzrušujúca časť mesta, ktorá sa výrazne líši od južnejších štvrtí Manhattanu,“ hovorí spoluzakladateľ MVRDV Winy Maas. „Pri tvorbe návrhu nás inšpiroval celkový charakter štvrte – zobrali sme menšie bloky budov typické pre toto prostredie a vytvorili sme z nich vertikálnu dedinu. Doplnili sme ich výraznými farbami, ktoré sú prítomné všade v okolí. Tým vznikol akýsi maják, ktorý je oslavou tejto unikátnej lokality.“

Hotel, reštaurácia a eventové priestory

Veľkú časť objektu tvorí samotný Radio Hotel s 221 izbami. Funguje ako dôležitá zastávka pre účastníkov konferencií, ktoré organizuje buď Univerzita Yeshiva, alebo Newyorská presbyteriánska nemocnica. Obidve inštitúcie sa nachádzajú neďaleko hotela.

Interiérový dizajn, ktorého sa zhostilo štúdio Workshop APD, si berie inšpiráciu zo samotnej stavby. Farebné riešenie kúpeľní hotelových apartmánov tak napríklad zodpovedá farbám jednotlivých kvádrov. Prízemie budovy tvoria obchodné prevádzky a k dispozícii je aj 16-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov.

Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower. | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Dvanáste poschodies modrou fasádouje vyhradené eventom a nesie príznačný názov Above The Heights, keďže k nemu patrí ajstrešná terasa s nádhernými výhľadmi na Manhattan. Môžu sa tu konať svadby, stretnutia, kongresy, ale aj židovské oslavy bar mitzvah či latinskoamerické slávnosti quinceañera.

Radio Hotel and Tower prináša mestskej časti aj oddychovo-zábavné prevádzky a novú reštauráciu Jalao NYC, ktorá je pobočkou obľúbeného gastropodniku z Dominikánskej republiky. Na prízemí sa okrem reštaurácie nachádza aj vnútorný dvor so záhradou –tá je pre zmenu súčasťou hotela. Ponúka outdoorové sedenie, ale aj priestor na rôzne aktivity a podujatia so živou hudbou.

Stimul pre miestnu ekonomiku

Hoci developeri mohli s rozpočtom 300 miliónov dolárov s prehľadom postaviť novú budovu v prestížnejšom dolnom Manhattane, vybrali si radšej túto štvrť. Svoje zohrala dôvera v samotnú lokalitu, jej unikátnosť, ale aj možnosť zadefinovať tvármesta v menej rozvinutej oblasti. Až 70 % zamestnancov hotela a reštaurácie žije priamo v susedstve, takže nový projekt predstavuje významný ekonomický stimul pre celú miestnu komunitu.

Projekt MVRDV nerieši iba nedostatok ubytovacích kapacít v tejto časti Manhattanu, ale vnáša do mesta aj silnú elektrizujúcu energiu, ktorá je oslavou lokálnej komunity a kultúry. Ako nová dominanta pozdvihuje urbanistické kvality veľkomesta a sústreďuje pozornosť aj na túto neraz prehliadanú mestskú štvrť. Konečne to bude miestnych i návštevníkov ťahaťaj ďalej od Upper West Side či Central Parku.

Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower.
Radio Hotel and Tower.
Upraviť článok ‹ ASB.sk — WordPress
Floorplan, Level 5

Radio Hotel and Tower, New York, USA

Architekti: MVRDV
Interiérový dizajn: WORKSHOP APD
Stavebná časť: Cosentini Associates
Plocha: 27 200 m2
Realizácia: 2022

Článok bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2023