Matej Grébert: Chceme ukázať, ako sa dá robiť s industriálnymi pamiatkami

Partneri sekcie:

Od prvého zámeru prestavby smaltovne v areáli niekdajšej Matadorky v bratislavskej Petržalke uplynuli takmer dva roky. V týchto dňoch sa veci dali opäť do pohybu. Projekt konverzie a prepojenie smaltovne s novostavbami dostal zelenú od hlavného mesta.

„Áno, môžem potvrdiť, projekt Nová Matadorka má vypracované EIA a má záväzné stanovisko od hlavného mesta,“ potvrdil pre asb.sk Ing. arch. Matej Grébert z ateliéru Compass Architekti, projektant projektu. „Uplynulý týždeň sme projekt podali na územné rozhodnutie. Mohli by sme ho dostať niekedy koncom tohto roka. Dúfam, že to pôjde hladko a po získaní právoplatného územného rozhodnutia to posunieme na stavebné povolenie.“

Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka
Nová Matadorka

Nový prístup k histórii

Pôvodné objekty dvojhalia smaltovne, haly na morenie či prípravní surovín boli v projekte pretvorené a doplnené o päticu bytových domov a dominantný výškový objekt, ktoré sú vložené priamo do pôvodnej štruktúry.

Ide o výrazný vstup do územia a prostredia historickej fabriky, pričom treba zdôrazniť, že žiaden zo zachovaných objektov nemá status národnej kultúrnej pamiatky. Developer by teda mohol budovy bez väčších problémov zbúrať.

„Pre náš ateliér je to veľmi dôležitý projekt, a to najmä v prístupe k hodnotnej architektúre,“ hovorí Matej Grébert. „Chceme ukázať jeden z možných spôsobov, ako sa dá s industriálnymi pamiatkami zaobchádzať. Problém takýchto pamiatok je, že sú príliš veľké a ťažko sa napĺňajú funkciami, ktoré požadujú developeri – či už bývaním, alebo kanceláriami. Preto halu trochu perforujeme, aby sme ju presvetlili a vytvárame nové atriá. Snažíme sa o pôvodný charakter hál a ich adekvátnu prezentáciu v urbanistickej mierke a v architektonickom detaile.“

Nová Matadorka
Nová Matadorka | Zdroj: Compass Architekti

Spolupráca ateliérov

Compass architekti na Novej Matadorke spolupracovali s kolegami zo Superatelieru a ako konzultant pri zásadách ochrany industriálneho dedičstva vystupovalo OZ Čierne diery. Cesta k realizačnému projektu je však ešte dlhá, čo si uvedomuje aj Matej Grébert.

„Pri schvaľovaní očakávame pripomienky. Život prináša rôzne situácie, ale my ako architekti robíme všetko preto, aby sme to v realizácii udržali v takej forme, ako sme to sľúbili na vizualizáciách. Momentálne pracujeme na projekte na stavebné povolenie a pokročili sme aj pri prípravách so zakladaním stavby. Máme za sebou sériu stretnutí s dodávateľmi, ktorí by to dokázali realizovať.“

TEXT: Ľudovít Petránsky
FOTO: Compass Architekti