Krytá plaváreň v Lučenci

Lučenec stavia krytú plaváreň s bazénom na plavecké súťaže

Partneri sekcie:

V okresnom meste Lučenec v Banskobystrickom kraji rozširujú svoju športovú infraštruktúru výstavbou krytej plavárne na Športovej ulici.

Okrem plaveckého a detského bazéna bude v objekte vírivý a ochladzovací bazén. Výstavba má štyri etapy. V meste pribudne 20 nových pracovných miest. Plaváreň má slúžiť aj žiakom základných škôl počas plaveckého výcviku a 30 miestnym športovým klubom.

Nový areál prepoja s existujúcim mestským kúpaliskom a ďalšími športoviskami v rámci športovo-oddychovej zóny. „Ambíciou mesta je ponúkať komplexný športový areál na rôzne sústredenia športovcov aj s možnosťou ubytovania v priestoroch za hlavnou tribúnou Mestského futbalového štadióna v Lučenci,“ povedala primátorka Pivková o plánoch mesta.

Krytá plaváreň v Lučenci
Krytá plaváreň v Lučenci | Zdroj: mesto Lučenec

Ohrev vody zabezpečí solárna energia

Najnáročnejšou časťou stavby bude podľa autora projektu Petra Kúdeľu spodná stavba – zakladanie –, preto ju trochu zdvihli oproti pôvodnému terénu. Stavbu zarovnali terénom s tým, že všetky výkopy aj z hľadiska šetrenia neodvezú na skládku, ale budú sa svahovať smerom k mestskému kúpalisku a existujúcemu parkovisku. Horná stavba pozostáva z oceľového skeletu oplášteného minerálnymi panelmi a ozvláštni ju kameninová strecha z fasády. Horný obklad bude imitáciou dreva.

„Bazén s dĺžkou 25 metrov so šiestimi dráhami je podľa požiadavky vhodný na usporiadanie plaveckých súťaží v súlade s medzinárodnými pravidlami Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA). Kapacita plavárne bude cca 150 návštevníkov, no priemerné maximum sa podľa prepočtov odhaduje na 50 až 60 návštevníkov,“ uviedol autor projektu Peter Kúdeľa.

Projekt pamätá aj na ekologický aspekt, preto napríklad ohrev vody v sprchách bude zabezpečovať solárna energia. „Do projektu sme vložili prvky, ktoré šetria zdroje. Vodu bude počas prevádzky držať v norme technológia a raz do roka bude naplánovaný sanitárny týždeň, keď sa všetko vypustí. Náročnosť na výmenu vody a poplatky by nemali byť drastické,“ dodal Peter Kúdeľa.

Krytá plaváreň v Lučenci
Krytá plaváreň v Lučenci | Zdroj: mesto Lučenec

Prispel aj Fond na podporu športu

Mestskí poslanci schválili v auguste tohto roka zmluvu s miestnou spoločnosťou Construct, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní a má na výstavbu 14 mesiacov. Náklady sú vyše 5,5 milióna eur, z čoho 1,5 milióna prispeje verejnoprávna inštitúcia Fond na podporu športu. Ostatné náklady pokryje Lučenec z vlastných zdrojov a úverov a má záujem aj o peniaze z Fondu obnovy a odolnosti SR.

Ako informovala TASR, bývalú krytú plaváreň vo Vidinej lučenecká samospráva zatvorila ešte v roku 2015 pre jej nevyhovujúci stav. Budova patrí mestskej spoločnosti Spool, ktorá sa ju podľa primátorky Alexandry Pivkovej snaží už niekoľko rokov predať.

Krytá plaváreň, Lučenec, Športová ulica

Investor: mesto Lučenec
Architekt: Peter Kúdeľa
Zhotoviteľ: Construct
Investícia: 5,5 mil. € (z toho je 1,5 milióna príspevok z Fondu na podporu športu)
Realizácia: 08/2022 – 12/2023