Al Janoub Stadium

Drahé štadióny v Katare navrhovali aj známi architekti. V týchto arénach bude súperiť svetová futbalová smotánka

Partneri sekcie:

Futbalový svet sa najbližších niekoľko dní zastaví. V Katare sa od 20. novembra do 18. decembra uskutočnia 21. majstrovstvá sveta vo futbale. Krajina, kde je veľká časť infraštruktúry úplne nová, ponúka zaujímavý pohľad aj pre oko architektov.

Katarský turnaj disponuje osmičkou futbalových arén, ktoré sa rozhodne zaraďujú k tým najkrajším na svete. A bodaj by aj nie, keď na ne aj s dodatočnou infraštruktúrou organizátorská krajina minula takmer päť miliárd dolárov. Moderné futbalové stánky v niektorých prípadoch pripomínajú stavby budúcnosti. Sedem z nich je úplne nových, len jeden už v krajine niekoľko rokov stál, pričom pre potreby svetového šampionátu ho zrekonštruovali.

Všetky dejiská zápasov majstrovstiev sveta sa nachádzajú vo vzdialenosti do 55 kilometrov od hlavného mesta Dauha, čo má uľahčiť aj cestovanie medzi štadiónmi. V portfóliu autorov nájdeme také mená ako Foster + Partners, Fenwick-Iribarren Architects, Zaha Hadid Architects, Aecom, Dar Al-Handasah, Ibrahim M Jaidah, Ramboll či Pattern Design.

Najdrahší „stan“ sveta?

Jedným z najsledovanejších štadiónov prvých dní svetového šampionátu bude 60-tisícová aréna Al Bayt, ktorú otvorili v roku 2021. Uskutoční sa tu totiž otvárací zápas celého turnaja a tiež ďalších päť stretnutí základných skupín s troma vyraďovacími zápasmi.

Kontúry štadióna boli inšpirované kočovným obyvateľstvom Kataru, konkrétne ich stanmi (bayt al sha’ar).Vzhľad arény, ktorý pripomína práve nomádsky stam, navrhla spoločnosť Dar Al-Handasah, ktorá stojí napríklad za projektom takmer 400-metrového mrakodrapu Iconic Tower – ten dokončujú v Egypte, alebo saudskoarabskou vládou vlastnený komplex hotelov The Clock Towers.

Al-Bayt Stadium
Al-Bayt StadiumAl-Bayt Stadium | Zdroj: Shutterstock

Štadión disponuje tiež farebným exteriérom s parkom a niekoľkými novými jazierkami. Nechýba ani zaťahovacia strecha s arabským obrazcami. Päťročný proces výstavby a prípravy celého svätostánku vystavil účet v hodnote viac ako osemsto miliónov eur, čo prisúdilo tomuto miestu titul vôbec najdrahšieho štadióna katarských majstrovstiev.

Jednou zo zaujímavostí arény Al Bayt je aj jej horné poschodie, ktoré bude po skončení šampionátu rozobraté, pričom jeho časti budú darované iným krajinám a klubom s cieľom pomôcť pri rozvoji ich infraštruktúry. Z iných častí štadióna, ktoré teraz budú slúžiť ako exkluzívne sky boxy, sa neskôr stanú izby budúceho hotela.

Al-Bayt Stadium
Al-Bayt Stadium | Zdroj: SITA/AP

Al Bayt Stadium (Al Khor)

Architekt: Dar Al-Handasah
Kapacita: 60-tisíc miest
Otvorený: 2021
Cena: 850 miliónov eur

Klenot športovej infraštruktúry

Najviac fanúšikov si zápasy majstrovstiev sveta môže pozrieť na 80-tisícovom štadióne Lusail Iconic, kde sa uskutoční desať stretnutí, medzi ktorými nebude chýbať ani veľkolepé finále.

Architekti zo štúdia Foster + Partners (skompletizované projekty napríklad v USA, Japonsku či Austrálii) a Populous (bohaté skúsenosti so stavbami štadiónov po celom svete) sa pri jeho vzhľade inšpirovali ručne vyrábanými miskami na ďatle, ktoré „zaplavili“ arabský a islamský svet v časoch vzostupu civilizácie.

shutterstock 2227226165
Lusail Iconic Stadium | Zdroj: Shutterstock

Svetelné prvky fasády majú pripomínať lampióny známe v okolitom regióne (fanar). Exteriér zahalený do zlatej farby (vďaka použitiu hliníkových platní) bude postupom času blednúť, čo má zase odkazovať na kovové remeselné výrobky.

Najväčšia pýcha Kataru spomedzi šampionátov vyšla organizátorov na takmer 780 miliónov eur. Jeho výstavba podľa agentúry TASR údajne nevytvorila žiadnu uhlíkovú stopu. Ale o rok sa oneskorila. Po šampionáte sa kapacita štadióna zmenší na polovicu. V útrobách tejto arény vznikne zrejme škola, kaviarne, obchody či poliklinika.

Lusail Iconic Stadium
Lusail Iconic Stadium | Zdroj: Shutterstock

Lusail Iconic Stadium

Mesto: Lusail (cca. 198-tisíc obyvateľov)
Kapacita: 80-tisíc miest
Otvorený: 2022
Cena: 777 miliónov eur

Svetové prvenstvo kontajnerového štadióna

Veľmi zaujímavý názov a aj príbeh má 40-tisícová aréna v Dauhe. Netradičné meno Štadión 974 totiž odkazuje na telefónnu predvoľbu krajiny. Okrem toho však predstavuje aj presný počet recyklovaných lodných kontajnerov, ktoré boli pri jeho stavbe použité. Na rozdiel od ostatných arén turnaja, tu nebola potrebná klimatizácia, nakoľko štadión sa môže spoliehať na prirodzené vetranie vďaka svojej prímorskej polohe.

Stadium 974
Stadium 974 | Zdroj: iStock

Čierne kontajnery budú slúžiť pre modlitby, žlté ponúknu priestory pre toalety a v modrých si návštevníci zakúpia občerstvenie. Nápad, ktorý zrealizovali španielski autori z Fenwick Iribarren Architects, pomohol Kataru v dodržaní záväzku nákladovo efektívnej výstavby a udržateľnosti. Pre modulárnosť tejto arény bolo použitých menej stavebných materiálov.

Stadium 974
Stadium 974 | Zdroj: SITA/AP

Dejisko siedmich zápasov majstrovstiev sveta je tiež prvým dočasným štadiónom na svete, ktorý bude po skončení šampionátu kompletne rozobratý. Záujem oň už prejavili v Afrike alebo Južnej Amerike. Jeho cena však nie je presne známa.

Vzhľad štadióna odkazuje na tradíciu Kataru v svetovom obchodovaní a námorných plavbách. Na mieste, kde dnes stojí, v budúcnosti vyrastie zástavba s kompletným zázemím pre miestnu komunitu a tiež obchodné centrum.

Stadium 974
Stadium 974 | Zdroj: iStock

Stadium 974

Architekt: Fenwick Iribarren Architects
Kapacita: 40-tisíc miest
Otvorený: 2021
Cena: neznáme

Inšpirácia miestnym odevom

Každý zo štadiónov svetového šampionátu v Katare okrem športového dejiska skrýva aj nejaký odkaz, prípadne propaguje niečo z miestnej kultúry a tradícií. Inak to nie je ani v prípade štadióna Al Thumama v Dauhe, kde sa predstavia aj domáci reprezentanti.

Aréna kruhového tvaru, ktorá pojme 40-tisíc fanúšikov, odkazuje na taqiyah, tradičnú tkanú čiapku, ktorú nosia muži a chlapci v celom arabskom svete. Jej názov zase v miestnom jazyku pomenováva druh stromu.

Al Thumama stadium
Al Thumama stadium |

Vrchná časť odevu je spájaná aj s plnoletosťou mladých ľudí, ich narastajúcim sebavedomím či ambíciami, čo reflektuje aj na veľký záujem tejto krajiny o usporiadanie vôbec prvých majstrovstiev sveta v arabskom svete (aj keď pridelenie turnaja Kataru sprevádzali viaceré pochybnosti a kritika).

Pri vzhľade štadióna ešte chvíľu zostaneme. Za inovatívny dizajn bola aréna ocenená cenou MIPIM/ Architectural Review Future Projekct Award. Aj polovica sedadiel štadióna Al Thumama poputuje po skončení turnaja do iných krajín ako dar. Demontované vrchné poschodia nahradí po turnaji nemocnica a hotel.

Al Thumama stadium
Al Thumama stadium | Zdroj: SITA/AP

O vzhľad arény sa postaral hlavný architekt Arabského inžinierskeho úradu Ibrahim Jaidah, ktorého dielo odľahčilo pokladnicu organizátorskej krajiny o takmer 330 miliónov eur. Medzi jeho úspešnými projektami nájdeme však už niekoľko diel z celého arabského sveta.

Al Thumama stadium
Al Thumama stadium | Shutterstock

Al Thumama stadium

Architekt: Ibrahim Jaidah
Kapacita:
40-tisíc miest
Otvorený: 2021
Cena: 343 miliónov eur

Jediný po rekonštrukcii

Jednou z prvých výčitiek voči Kataru ako organizátorovi svetového šampionátu v roku 2022 bol fakt, že v krajine dovtedy neexistovala potrebná športová infraštruktúra. Ako sme už uviedli, ambicióznosť celého projektu vyústila v to, že sedem arén bolo postavených úplne nanovo.

Len jeden z ôsmich štadiónov majstrovstiev sveta existoval ešte pred turnajom. Je to Khalifa International Stadium, alebo aj národný štadión Kataru, ktorý postavili v roku 1976. Organizátori sa však rozhodli pre rekonštrukciu 46-ročnej arény, ktorá teraz pojme 45 416 divákov.

Khalifa International Stadium
Khalifa International Stadium |

Dielo architektov z Dar Al-Handasah už má za sebou niekoľko veľkých podujatí vrátane Ázijských hier, majstrovstiev sveta v atletike či klubových futbalových majstrovstiev sveta. Jeho charakteristickým prvkom sú dva oblúky týčiace sa nad strechou štadióna, ktorý pred svetovým šampionátom dostal aj zlepšené osvetlenie a klimatizáciu, ktorá je samozrejmosťou aj na iných štadiónoch v Katare.

Khalifa International Stadium
Khalifa International Stadium | Shutterstock

Khalifa International Stadium

Architekt: Dar Al-Handasah
Kapacita: 45 416 miest
Otvorený: 1976 (rekonštrukcia 2017)
Cena: vrátane všetkých rekonštrukcií 375 miliónov eur

Moderný dizajn a tradície

Ďalším ikonickým štadiónom štartujúcich majstrovstiev sveta v Katare je aréna Education City, ktorá sa nachádza v meste Al Rayyane, kde vyrástol komplex budov siedmich rôznych univerzít vzdelávacieho centra Qatar Foundation.

Prívlastok „trblietavý klenot inšpirácie“ charakterizuje arénu, ktorej dizajnu dominujú trojuholníky na fasáde. Tie prinášajú tomuto športovému stánku pútavý geometrický vzhľad, pričom pripomínajú diamanty, ktorých povrch sa vo svetle lúčov slnka trbliece.

Education City Stadium
Education City Stadium | Zdroj: SITA/AP

Dielo spoločnosti The BDP Pattern, ktorá sa špecializuje na štadióny, prináša tradičnú islamskú architektúru a moderný dizajn. Na pohľad krásna aréna zostane na svojom mieste aj po skončení turnaja. Len v jej okolí pribudne niekoľko zariadení, ktoré miestnym a študentom pomôžu aktívne využiť voľný čas. Celá výstavba Education City Stadium vyšla organizátorov na viac ako 630 miliónov eur. Na jeho výstavbu sa použili aj recyklované stavebné materiály.

Education City Stadium
Education City Stadium | Zdroj: Shutterstock

Education City Stadium

Architekt: BDP Pattern
Kapacita: 45 350 miest
Otvorený: 2020
Cena: 631 miliónov eur

Dejisko púštnych príbehov

Šesť skupinových duelov + jeden zápas osemfinále. Takýto počet stretnutí si budú môcť už čoskoro pozrieť fanúšikovia na Ahmad bin Ali Stadium, ktorý vyrástol na mieste predchádzajúcej arény, pričom obsahuje až 80 % materiálu, ktorý stavbári získali zo zbúraného objektu. Taktiež 40-tisícová aréna odkazuje na miestnu kultúru či tradície.

Ahmad Bin Ali Stadium
Ahmad Bin Ali Stadium | Zdroj: SITA/AP

Jej vzhľad je inšpirovaný púštnymi dunami a geometrické vzory na osvetlenej fasáde zase odrážajú krásy neďalekej púšte, miestnu flóru a faunu a tiež medzinárodný obchod. Celému objektu dominuje aj oceľový prstenec, ktorý spája strechu s konštrukciou štadióna.

Všetky spomenuté prvky pochádzajú z návrhu spoločností BDP Pattern a Ramboll. Ich dielo sa nachádza v jednom z historicky najvýznamnejších katarských miest – Umm Al Afaei.

Ahmad bin Ali Stadium
Ahmad bin Ali Stadium | Zdroj: Shutterstock

Ahmad bin Ali Stadium

Architekt: BDP Pattern a Ramboll
Kapacita: 44 740 miest
Otvorený: 2003 (rekonštrukcia 2020)
Cena: 360 miliónov eur

Rukopis Zaha Hadid

Štadión v meste Al Wakre sa môže popýšiť skutočne svetoznámymi autormi. Zaha Hadid napríklad na Slovensku stála za projektom Sky Parku. AECOM okrem iného zase postavil aj One World Trade Center v New Yorku. Obe spoločnosti sa postarali o to, ako 40-tisícová aréna s unikátnym klimatizačným systémom a zaťahovacou strechou vyzerá. Spomedzi všetkých arén ho postavili ako prvý, pričom ruku k práci pridal aj slovenský inžinier Pavel Zuzula.

Al Janoub Stadium
Al Janoub Stadium | Zdroj: Shutterstock

Hlavným vizuálnym prvkom štadióna je jeho strecha, ktorá svojím vzhľadom pripomína vetrom napnuté plachty tradičných katarských lodí dhow. Tie využívali aj rybári, ktorých činnosť má v meste Al Wakre bohatú tradíciu.

Prívetivé okolie arény Al Janoub dotvárajú športové a rekreačné zariadenia, ktoré by mali nájsť využitie aj počas ďalšej prevádzky areálu. Zo súčasného hľadiska sa po skončení šampionátu odstránia niektoré sedačky, ktoré tiež poputujú do iných krajín. Vizuálne pútavý projekt, ktorý dotvára aj bronzová fasáda stál v prepočte 700 miliónov eur.

Al Janoub Stadium
Al Janoub Stadium | Zdroj: SITA/AP

 Al Janoub Stadium

Architekt: Zaha Hadid Architects v spolupráci s AECOM
Kapacita: 40-tisíc miest
Otvorený: 2019
Cena: 700 miliónov eur