Camp Nou v Barcelone.

Na rekonštrukciu štadióna zohnali viac ako miliardu eur. FC Barcelona zveľadí Camp Nou aj jeho okolie

Partneri sekcie:

Katalánsky futbalový klub potvrdil, že vyše 20 investorov venovalo do plánu obnovy 1,5 miliardy eur. Rekonštrukcia sa týka štadióna aj jeho priľahlého okolia.

Dohoda uzavretá, začnime myslieť na začiatok stavebných prác. Aj tak by sme mohli interpretovať situáciu týkajúcu sa plánovanej rekonštrukcie štadióna Camp Nou v Barcelone. Futbalový klub, ktorý tu hráva svoje domáce zápasy tento týždeň oznámil, že úspešne uzavrel dohodu o financovaní rekonštrukcie už značne zastaraného štadióna Camp Nou, ktorému napríklad chýba kompletné prestrešenie tribún, v hodnote 1,45 miliardy eur.

Klub prezradil, že sa mu podarilo opätovne prerokovať pôvodnú dohodu s investormi, medzi ktorými nechýbajú investičné spoločnosti ako Goldman Sachs či JP Morgan. Španielsky klub má investorom následne splácať ich vklad v postupných tranžiach po piatich, siedmich, deviatich, 20 a 24 rokoch. Pre FCB to predstavuje skrátenie splátok o šesť rokov, čo pôvodne platilo v zmluve z roku 2021. 

Legendárny futbalový štadión, kde sídli klub FC Barcelona.
Legendárny futbalový štadión, kde sídli klub FC Barcelona. | Zdroj: Shutterstock

„Splátkový kalendár začína až po dokončení prác na štadióne. Využijú sa naň aj príjmy z projektu Spotify Camp Nou, ktoré by podľa prognóz mali predstavovať približne 247 miliónov eur,“ uviedla Barcelona vo vyhlásení na svojej oficiálnej webovej stránke.

Rekonštrukciou bola poverená turecká stavebná spoločnosť Limak. Stavebné práce sa majú začať v júni tohto roka. Prezident klubu Joan Laporta, ktorý stál na čele jedného z najúspešnejších období barcelonského klubu v rokoch 2003 až 2010, bol opätovne zvolený pred dvoma rokmi po tom, čo predchádzajúca správna rada odstúpila z dôvodu zhoršujúcich sa finančných podmienok klubu a iných problémov.

„Tento projekt má zásadný význam, pokiaľ ide o udržanie klubu na úrovni svetového športu. Rekonštrukcia je nevyhnutným základom pre udržanie ekonomického štandardu a budúcej životaschopnosti tímu. V najbližších dňoch vedenie usporiada tlačovú konferenciu, na ktorej bude informovať o podrobnostiach plánu rekonštrukcie,“ citovala klubové vyhlásenie agentúra DPA.

Klub dodal, že v najbližších dňoch usporiada tlačovú konferenciu, na ktorej uvedie ďalšie podrobnosti o  celom financovaní. Oznámenie, ktorí poteší fanúšikov Blaugranas prichádza 24 dní po uplynutí predchádzajúceho termínu (31. marca) na dosiahnutie dohody. Vtedy verejnosť dostala len informáciu, že rokovania stále prebiehajú.

Vizualizácia zrekonštruovaného štadióna v Barcelone.
Vizualizácia zrekonštruovaného štadióna v Barcelone. | Zdroj: FC Barcelona

Camp Nou je s kapacitou 99 354 miest najväčší futbalový štadión v Európe a štvrtý najväčší na svete. Klub odhaduje, že zrekonštruovaný štadión mu umožní získať ročne viac ako 200 miliónov eur dodatočných príjmov prostredníctvom sponzorských práv, predaja vstupeniek, stravovania, VIP lóží, pohostinnosti, stretnutí a podujatí.

Podľa potvrdených informácii sa mužstvo budúcu sezónu presunie na Olympijský štadión v štvrti Sants-Montjuic, kde by malo hrávať svoje domáce zápasy až do konca roka 2024.