Letiaca stena alebo o architektúre náznaku
Galéria(14)

Letiaca stena alebo o architektúre náznaku

Partneri sekcie:

Projekt Centra Gercenova sa zavŕšil ukončením posledného piateho objektu. Pri pohľade na novú petržalskú zástavbu môžu tvorcovia rekapitulovať – spomínať na premenlivé podmienky na slovenskom stavebnom trhu, ale aj na svoju snahu o kvalitatívny a výrazový posun stavieb. „Hľadať typické sa v architektúre nedá, pretože každá budova v konečnom dôsledku reaguje na aktuálnu situáciu. Piata stavba Centra Gercenova však vodiacu niť našej tvorby posunula tam, kam sme sa chceli dopracovať už dávno,“ prezrádza architekt Ľubomír Boháč.

Retrospektíva
Centrum Gercenova sa začalo stavať v čase, keď trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami nebol rozvinutý, a preto nebolo nezvyčajné predávať jednu tretinu bytov aj dva roky. „Kupujúci zvažovali každú korunu, a to sa odrazilo aj na konečnom architektonickom riešení. Nemohli sme používať drahšie materiály alebo nákladné výrazové prostriedky. Práve naopak, museli sme sa, najmä v začiatkoch, uskromniť a reagovať na to, čo požadoval trh. Je však pozitívne, že investor nám nikdy nezväzoval ruky a ak to situácia čo len trochu umožňovala, dovolil posúvať limity architektonického stvárnenia vyššie. V projekte každého domu sme nevynechali garáže a vegetačné strechy s kompletným závlahovým systémom,“ pokračuje Ľubomír Boháč, hlavný architekt a generálny manažér Atelieru ART.

Tretia stavba v poradí už prináša dôkaz, že hypotekárna politika naštartovala záujem o byty, ale aj dodávateľov a predajcov stavebných materiálov. Architektom sa otvorilo široké pole možností a klasické omietkové zmesi začali nahrádzať iné materiály. Napriek príležitostiam, ktoré poskytovala dostupnosť stavebných produktov, sa však v Atelieri ART nenechali zviesť ich pestrosťou a zostali verní používaniu minimalistických a logických prvkov. V procese tvorby každého domu zohrávala dominantnú úlohu myšlienka o humanizácii Petržalky, ktorá sa stala hlavnou ideou celého projektu.

„Chceli sme vytvoriť nový blokový typ zástavby, ktorý by do Petržalky vniesol mierku Starého Mesta, doplnenú o nové hygienické normy a štandardy,“ vysvetľuje Ľubomír Boháč, ktorý sa na veci rád pozerá „z vyššieho poschodia“. Budovy jeho ateliéru sa preto zakladajú na princípoch urbanizmu a rešpektovania širších vzťahov. Aj samotný štandard sa podľa jeho slov začína lokalitou. Pokračuje začlenením stavby do prostredia, v ktorom nechýbajú verejné a poloverejné priestory s občianskou vybavenosťou.

Hra okien a balkónov

Centrum Gercenova sa vybudovalo na úrovni piatich podlaží, teda v mierke, ktorú človek pri budovách podvedome vníma ako prirodzenú. Z hľadiska podlažnosti sa aj piata stavba riešila vo výške ostatných bytových domov komplexu, výnimku predstavuje iba deväťpodlažná vertikála, ktorá sa z jednej strany napája na nižší blok a z druhej na existujúcu administratívnu budovu GIB (Generálny investor Bratislavy). Lineárna nižšia časť objektu sa zatlačila dozadu a obytná veža zostala v popredí, čo v predpolí domu iniciovalo vznik malého námestia.

Hmotu domu na tejto strane obteká hladká lineárna fasáda, do ktorej vstupuje hra nerovnomerne usporiadaných okenných otvorov a balkónov rozdielnej veľkosti. Plocha fasády vyvoláva pri pohľade z ulice dojem uceleného objektu. V skutočnosti priečelie tvorí voľne letiaca stena, ktorá v tesnom kontakte so susednou stavbou simuluje neexistujúcu hmotu vlastného domu.

Dojem dokončeného objektu podporuje aj umiestnenie niekoľkých prázdnych otvorov v stene, ktoré nahrádzajú okná a balkónové výstupky. „Naznačeným vzťahom v architektúre sa netreba brániť, genius loci v našom prípade ovplyvňovali svetlotechnické parametre, odvíjajúce sa od existencie vedľajšej zástavby. Stavbu sme nemohli dotiahnuť do skutočnej výšky domu, preto jeho hmota ustupuje pod uhlom, ktorý určuje svetlotechnická štúdia. Aby sme však zabránili narušeniu uličného pohľadu odskokmi, uzavreli sme hmotu stenou. Vďaka tomu dom sa dom stal ešte zaujímavejší,“ ozrejmuje atypický výrazový prvok architekt. Do vnútrobloku vstupuje v horizontálnom komponovaní stavby opäť hra s okennými otvormi. Na odstupňovanej fasáde prevláda živá žltá farba, ktorá kontrastuje so sivou, dominujúcou vo vonkajšej časti bloku.

Svetlo, ktoré vstupuje všade
Svetlo ako dôležitý architektonický „materiál“ zohráva v stavbách Ľubomíra Boháča rovnako významnú úlohu. V piatom polyfunkčnom dome na Gercenovej sa uplatňuje v chodbách, ale aj v podzemných garážach. Ich umiestnenie pod námestíčkom vytvorilo predpoklady na zabudovanie svetlíkov v predpolí stavby. „Prirodzené svetlo zvyšuje štandard priestoru. Napriek tomu, že všetky miestnosti nemožno takto realizovať za každých okolností, snažíme sa dosiahnuť aspoň pološero, ktoré navodzuje úplne iný pocit ako umelé osvetlenie,“ podotýka Ľubomír Boháč.

Jeho filozofiu odzrkadľujú aj prevetrávané chodbové priestory s oknami, či dokonca so vstupom na spoločný balkón. V týchto častiach sa vertikálne prepojenie vyriešilo pomerne netradične – priamočiarym schodiskom. Namiesto zábradlí sa použili perforované sieťovité steny, ktoré podnecujú prelínanie línií aj farieb. Aj interiér spoločných priestorov oživuje kontrastná žltosivá kombinácia. Lineárna časť objektu má chodbovo-pavlačový charakter, vo výškovom bloku sa sústredilo jedno schodiskové jadro.

Bytový dom ponúka dvoj-, troj- a štvorizbové byty. Nárožie domu v mieste kríženia hmôt obsadili väčšie jednotky. Investor uprednostnil toto riešenie aj napriek ťažšej predajnosti veľkometrážnych bytov. Pozitívom je, že sa tak vyhlo umiestneniu ďalšieho schodiska v objekte. V ostatných častiach sa nachádzajú menšie byty, vertikála ponúka veľkorysé priestranné apartmány s dobrým výhľadom. Vo vežovej časti možno nájsť štvorizbové byty s veľkými terasami a plochou okolo 100 m2. Aj najmenší byt však disponuje svojím vlastným balkónom. Mnohé z vystupujúcich prvkov sú úzke a pre odľahčenie ich hmoty sa bočné výplne zasklili. Balkóny vďaka tomu nadobudli vzdušnejší ráz.

Transparentná fasáda vyplnila aj steny parteru, v ktorom sú umiestnené štyri prevádzky. Zasklený plášť prechádza do menších aj veľkorozmerných okien, ktoré dopĺňajú elektronicky ovládateľné hliníkové žalúzie. Popri svojej funkčnosti ozvláštňujú dom a dodávajú mu výraz v štýle high-tech. Stavba v sebe nezapiera vizitku mladej krvi, ktorú v projekte zastupuje spolupracujúci ateliér Re:mix architekti. „Kombinácia starších a mladších kolegov v tíme je ideálna. Ostrieľaní architekti vedia, čo sa skrýva za rohom, mladí zasa nie sú zaťažení skúsenosťami, ktoré nemusia byť zakaždým pozitívne a dokážu vyvolať tvorivú autocenzúru a konzervatívne riešenia. Naším cieľom je však navrhovanie jednoduchých vecí, čo býva, paradoxne, najťažšie,“ podotýka Ľubomír Boháč.

Piata stavba Centra Gercenova mala to šťastie, že v nej autori zachovali vnútornú logiku a namiesto výrazového balastu využili kompozíciu prvkov, ktoré nie sú samoúčelné. Vytvorilo sa tak príjemné bývanie v ľudskej mierke, ktoré nadväzuje na predchádzajúce stavby centra aj Petržalské korzo a obyvateľom poskytuje nečakaný architektonický zážitok.
 

Centrum Gercenova, 5. stavba
Miesto: Röntgenova, Bratislava – Petržalka           
Využitie: polyfunkcia – bývanie, obchod, služby           
Architektonický návrh: Ing. arch. Ľubomír Boháč               
Architektúra:  Ing. arch. Ľubomír Boháč, Ing. arch. Katarína Bendová, Ing. arch. Marián Verčík, Ing. Andrea Kralovičová
Autor urbanistickej štúdie: Ing. arch. Ľubomír Boháč
Investor a developer: REDING a. s.               
Statika: Ing. Jozef Augustín
Zdravotechnika, plyn:  Katarína Pavčeková, Pavol Labaš
Elektroinštalácia: Ing. Miroslav Chmel
Slaboprúd: Ing. Marián Polakovič   
Vykurovanie: Ing. Ivan Dugát
Vzduchotechnika: Ing. Miloš Petruška, Ing. Emília Gulová
Požiarna ochrana: Robert Marikovič
Dopravné riešenie:  Dr. Ing. Milan Skýva
Sadové úpravy: Ing. Jozef Janiš
POV: Ing. Oľga Jedináková               
Stavebné povolenie: 3/2008
Začiatok výstavby: 3/2008           
Ukončenie výstavby: 8/2009           
Čas výstavby: 17 mesiacov           
Celkové náklady stavby: 4 169 920,65 € s DPH
Zastavaná plocha: 1 182 m2
Celková úžitková plocha: 4 084 m2           
Úžitková plocha: byty 2 232,02 m2 / služby 307,33 m2           
Obstavaný priestor: 17 343 m3
Počet bytov: 24           
Počet nadzemných podlaží: 9           
Počet podzemných podlaží: 1           
Počet nadzemných parkovacích miest: 8           
Počet podzemých parkovacích miest: 28
Generálny dodávateľ: REDING, a. s.       
Generálny projektant: Ateliér ART           
Geologický prieskum: RNDr. Eduard Blažo    Geological research           
Štrkové pilóty: Keller špeciálne zakladanie, spol. s r. o.       
Žeriav: Haskon               
Betón: LADCE Betón, s. r. o.               
Výstuž: ThyssenKrupp Ferostav, spol. s r.o.               
Tesárske práce: KP stav               
Hydroizolácia spodnej stavby: Špeciálne izolácie Bratislava, a. s., Techkon, s. r. o.               
Isokorby – termokoše: Pbferrflex               
Tehly: Stavmat IN               
Prefabrikáty schodiskových ramien: Leier               
Dodávateľ komínov: Montakom, s. r. o.               
Montáž komínov: Montakom, s. r. o.               
Spádové potery: Izo – Va               
Izolácia strechy: Strena, s. r. o.               
Plastové okná: Fenestra SK, spol. s r. o.               
Vonkašie žalúzie: Fenestra SK, spol. s r. o.               
Hliníkové výrobky: Scharg               
Zámočnícke výrobky: Aluminium Glass system               
Požiarne uzávery: Hasil, s. r. o.               
Omietky, potery a sadrokartóny: Stavex               
Terazzo: Vaňstav               
Pancierove podlahy, anhydridy: Realfloor               
Hydroizolácia balkónov: Špeciálne izolácie Bratislava, a. s., Techkon, s. r. o.               
Výťahy: SCHINDLER VÝŤAHY A ESKALÁTORY, a. s.               
Brána, svetelná signalizácia: Spedos, spol. s. r. o.               
Svetlíky: Metallux               
Klampiarske výrobky: STRENA, s. r. o.               
Zateplenie – dodávka materiálu a realizácia: Sieklik               
Obklady, dlažby: Exstavmat, s. r. o.   
MAX dosky: Orzan               
Vstupné dvere do bytov: Adlo               
Plávajúce podlahy a interiérové dvere: KORATEX, spol. s r. o.               
Prefabrikáty pre ohraničenie zelene: Želbet               
Silnoprúd – montáž: Verex               
Silnoprud – materiál: Hagard, a. s.               
Sanita: DEA               
Rozvádzače: Brema sučany, Sučany               
Svietidlá: Hagard, a. s.               
Vykurovanie a plynoinštalácia: INFA               
Vzduchotechnika: Klimac   

Anna Salvová
Foto: Dano Veselský

Článok bol verejnený v časopise ASB.