kolaz grossling
Galéria(12)

Legendárne kúpele získali ďalšie povolenie. Grössling dostanú verejný priestor, aký poznajú v talianskych mestách

Partneri sekcie:

Dlhoročný povoľovací proces sa blíži k svojmu záveru. Generálna obnova jediných bratislavských kúpeľov Grössling obdržala najdôležitejšie povolenie v apríli tohto roka. Spoločne s rekonštrukciou je však naplánovaná aj transformácia priľahlého verejného priestoru, ktorý získa charakter talianskych miest. A jeho realizácia je dneškom najbližšie za posledných 5 rokov.

Zavŕšenie povoľovacieho procesu

O rekonštrukcii kúpeľov Grössling sme už napísali veľa. Predsa len ide o jeden z najkrajších a najočakávanejších projektov hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy. Jediné bratislavské kúpele prejdú obnovou podľa návrhu talianskeho ateliéru OPPS Architettura, ktorých projekt zvíťazil v medzinárodnej architektonickej súťaži na obnovu Grösslingu. To sa udialo ešte v roku 2020.

Dnes, o päť rokov neskôr, sa rekonštrukcia stále nezačala, a to aj napriek pôvodným odhadom magistrátu, ktorý chcel začať s riadnou obnovou už v roku 2022. Povoľovanie však trvalo dlhšie, než boli odhady, pričom svoje urobili aj odvolania obyvateľov. Prelom nastal až v roku 2025, o čom sme napísali nedávno – rekonštrukcia kúpeľov Grössling získala stavebné povolenie, ktoré dnes čaká na správoplatnenie.

1 1
Vizualizácia rekonštrukcie kúpeľov Grössling – hlavný vchod do objektu z nárožia Medenej a Kúpeľnej ulice | Zdroj: MIB

To by mohlo nastať v priebehu leta, ako sa pre redakciu ASB vyjadril Metropolitný inštitút Bratislavy. Rekonštrukcia kúpeľov však nie je len o kúpeľoch. Súčasťou projektu je aj transformácia dnes biedneho verejného priestoru pri uliciach Medená a Kúpeľná, ktoré patrí skôr autám než ľuďom.

Nebude to tak navždy, čo dokazuje aj úradná tabuľa Starého Mesta. Mestská časť totiž zverejnila stavebné povolenie na rekonštrukciu priľahlého okolia kúpeľov Grössling. Povolenie bolo vydané 13. mája 2025 a zverejnené na úradnej tabuli o tri dni neskôr.

Dramatický rozdiel oproti súčasnosti

Zlý stav tohto priestoru si uvedomuje aj investor – hlavné mesto. „Súčasný parčík v riešenom území je zanedbanou plochou bez možnosti vstupu a bez sedacieho mobiliára. Cieľom rekonštrukcie jestvujúceho parku je posilnenie jeho významu ako verejného priestoru, jeho prepojenie s budovou kúpeľov a budúcej mestskej knižnice Grössling a vytvorenie miesta pre stretávania obyvateľov z okolia aj návštevníkov Grösslingu,” uvádza stavebné povolenie.

Rekonštrukcia sa však netýka len parku. Dokumentácia stavebného povolenia uvádza, že predmetom navrhovaného riešenia je taktiež rekonštrukcia komunikácií Medenej a Kúpeľnej ulice, ale aj spevnených plôch medzi súčasným parkom a objektom Grösslingu. Obnova rieši ich vzájomné prepojenie odstránením jestvujúcich bariér a prepojením týchto elementov s okolím.

Pri pohľade na vizualizáciu od talianskej kancelárie je viditeľný dramatický rozdiel oproti súčasnosti. Priestor je zjednotený a ponúka ideálne podmienky pre  peších či návštevníkov, čím bude vytvorený harmonický priestor hodný historického centra Bratislavy, ktorý v mnohých častiach mesta, žiaľ, absentuje.

Inšpirácia v talianskych mestách

Architekti sa pri návrhu verejného priestoru inšpirovali Talianskom. Do priestoru – medzi vstupom do kaviarne a parčíkom – vložili verejné posedenie vo forme dlhej lavičky, čo je typické najmä pre talianske mestá a životný štýl ich obyvateľov.

Lavička bude atypická a vytvorená z umelého kameňa (terazzo z vysokopevnostného UHPC). Hrany telesa lavičky sú zaoblené, zo strany sedenia je zapustený prah lavičky a vybavené sú sedadlom z drevených lamiel. Zaujímavosťou je, že na vizualizácii je zobrazená len jedna lavička. Stavebné povolenie však uvádza množné číslo. Je preto pravdepodobné, že takýchto prvkov vznikne v parku viac, čo je len pozitívum.

1 2 2
Vizualizácia rekonštrukcie kúpeľov Grössling – budúca podoba priľahlého parčíka na Medenej ulici i verejného sedenia na lavičke, čím architekti poukázali na talianske mestá | Zdroj: MIB

Návrh architektov však nebude slúžiť len na sedenie pre ľudí. Rovnako bude oddeľovať vstup do kaviarne a priľahlý parčík, čím vytvorí vizuálnu aj fyzickú bariéru medzi dvomi funkciami. Tento koncept na vizualizácii dopĺňa aj ďalšie exteriérové sedenie – stoly so stoličkami, pripomínajúce projekt Sadni si!, ktoré zaviedol magistrát pred rokmi.

Ukazuje sa, že o pobyt ľudí v parku sa postarajú aj architekti, aj hlavné mesto. V parku je pritom umiestnená aj fontána, ktorá je na vizualizácii zapustená v teréne. Jej detaily uvádza až stavebné povolenie: „Významným architektonickým prvkom v rámci riešeného územia parku Medená bude fontána. Nosná konštrukcia fontány sa navrhuje v podobe kruhovej monolitickej železobetónovej konštrukcie s kamenným obkladom a odvodňovacím žľabom po jej obvode.”

V parku pri križovatke Medená a Kúpeľná bude umiestnená aj fontánka na pitie, pričom vytvorená bude z umelého kameňa (terazzo z vysokopevnostného UHPC) a položená na betónovom základe.

Ideálny priestor pre ľudí

Podľa stavebného povolenia je zámerom vytvorenie kvalitného priestoru s hľadiska hygienickej, mikroklimatickej a estetickej funkcie zelene. Keďže sa park nachádza v priestore existujúcich stromov, ktoré sú oproti okolitým komunikáciám značne vyvýšené, návrh tieto skutočnosti reflektuje a snaží sa plochu sprístupniť a zatraktívniť a zároveň čo najmenej zasiahnuť do koreňovej zóny existujúcich stromov.

Architektonický návrh talianskej kancelárie počíta aj s čiastočným rozšírením priestoru pre zeleň smerom k objektu budúcej knižnice. A to na mieste aktuálnej cesty pre autá. Existujúce stromy v parku ostanú zachované v maximálnom možnom rozsahu a doplnené budú výsadbou rastlín vhodných do trvale tienistého prostredia a citlivo doplnené mlatovými vodopriepustnými plochami.

Snímka obrazovky 2025 02 24 o 23.33.36
Axonometria rekonštrukcie kúpeľov Grössling | Zdroj: MIB

Vysoké stromy popri chodníku zostanú zachované, nová dlažba bude v mieste stromu vynechaná a v chodníku bude vložená mreža. Dokumentácia taktiež uvádza, že park bude disponovať náladovým osvetlením, ktoré je kombináciou návrhu architektov z OPPS Architettura a hlavného mesta.

„Osvetlenie bude ovládané na základe intenzity vonkajšieho osvetlenia (od súmrakového spínača umiestneného na fasáde objektu) s možnosťou jeho prepínania,” uvádza stavebné povolenie.

Dôležitou správou je, že súčasný chodník pre peších na Medenej ulici bude rozšírený a komplexne zrekonštruovaný. „Chodník sa začína v križovatke ulíc Medená a Kúpeľná, pokračuje pozdĺž budovy Grössling, bytového domu na Medenej ulici 10 až po križovatku ulíc Medená a Tobrucká,” špecifikuje investor v dokumentácii.

„Existujúca šírka chodníka je v prevažnej miere 4,75 metra (na Kúpeľnej 2 metre). Šírka chodníka po úprave sa navrhuje cca 6,80 metra pozdĺž budovy Grössling a 4,5 metra pozdĺž budovy na Medenej ulici 10. Rozšírenie bude uskutočnené na úkor dnešných súbežných komunikácií, na ktorých úkor sa rozšíri aj park,” píše sa v povolení.

V parku budú osadené aj historizujúce zahradzovacie stĺpiky: „Jeden zo stĺpikov bude sklápací na zabezpečenie prístupu servisného vozidla pri výmene trafostanice, ktorá je umiestnená v suteréne kúpeľov a je prístupná z chodníka pri parku Medená. Stĺpiky sa navrhujú osadiť aj medzi parkom a Medenou ulicou.”

viz1 3
Vizualizácia rekonštrukcie kúpeľov Grössling – pobočka Mestskej knižnice | Zdroj: MIB

Čakanie

Rekonštrukcia priestoru na Medenej a Kúpeľnej ulici ukazuje, ako by mal vyzerať verejný priestor v centre Bratislavy. Je však na škodu, že táto ulica je stále – aj päť rokov od vyhlásenia víťaza architektonickej súťaže – bez akejkoľvek zmeny a odkázaná na začiatok rekonštrukcie.

Dnes je teda viditeľné výrazné omeškanie rekonštrukcie, ktorá sa už mala dávno začať. Aj napriek tomu je obnova Grösslingu jednou z najočakávanejších spomedzi všetkých projektov hlavného mesta a MIB-u. A prví návštevníci si v kúpeľoch môžu zaplávať o pár rokov. Ak sa rekonštrukcia začne v roku 2025, ako uvádza oficiálny web projektu, obnova kúpeľov môže byť realitou v roku 2027 alebo 2028.

Význam rekonštrukcie bude pre hlavné mesto obrovský. Bratislavčania po dlhých desaťročiach znovuzískajú svoje jediné mestské kúpele, ktoré budú novým magnetom pre ľudí. Okrem toho sa v metropole vzkriesi aj jedna z posledných schátraných chránených pamiatok Bratislavy. A to bude pre hlavné mesto veľmi dôležité.

1 1
1 2 2
Snímka obrazovky 2025 02 24 o 23.33.36
Snímka obrazovky 2025 02 24 o 23.34.22
Snímka obrazovky 2025 02 24 o 23.35.59
Rekonstrukcia Grosslingovych Kupelov Zdroj MIB 1
1cena2jpg
Snímka obrazovky 2023 06 15 o 16.33.00