krizom lepene drevo riesenie aj pre viacpodlazne stavby 1. cast
Galéria(14)

Krížom lepené drevo – riešenie aj pre viacpodlažné stavby (1. časť)

Partneri sekcie:

Krížom lepené drevo (čes. křížem lepené dřevo, nem. BSP – Brettsperrholz, angl. CLT – Cross Laminated Timber, obchodný názov v niektorých krajinách X-LAM) je materiál, ktorý sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti stane najvýznamnejším výrobkom používaným v masívnych drevených konštrukciách, v bytovej výstavbe a viacpodlažnej výstavbe.

obr11 big image
obr10 big image
obr9 big image
obr8 big image
ob7 big image
20 sandanus 1 big image
19 sandanus 1 big image
12 sandanus 1 big image
Pri výrobe takzvaných technických výrobkov sa surovina – drevo – najskôr rozličnými spôsobmi rozdelí na menšie kúsky určitých rozmerov a opätovne spojí pomocou lepidiel alebo, v špeciálnych prípadoch, mechanickými spojovacími prostriedkami.

Touto procedúrou možno odstrániť alebo prinajmenšom redukovať anizotropný efekt dreva (fyzikálne vlastnosti sa menia podľa smeru, v ktorom sa merajú). Okrem prútových prvkov (laty, dosky) sa vyrábajú aj dvojrozmerné elementy s pomerne veľkými a premenlivými rozmermi vo forme dosiek (zaťažované kolmo na rovinu elementu) a stien (zaťažované v rovine elementu). Výhodou je, že na ich výrobu možno použiť drevo horšej kvality alebo tiež recyklované drevo. Zmenšený vplyv jednotlivých porúch materiálu, akými sú hrče, šikmý priebeh vlákien, zmeny hustoty a podobne, na fyzikálne vlastnosti umožňuje vyrobiť produkt s homogénnymi vlastnosťami.

Označenie výrobkov pojmom technické súvisí so skutočnosťou, že uvedeným spôsobom sa vyrábajú produkty s takzvanými technickými a vytvorenými vlastnosťami, ktoré sa od prirodzených vlastností guľatiny alebo reziva líšia.

V závislosti od veľkosti použitých prvkov a ich vzájomnej orientácie (smer vlákien použitých prvkov je paralelný alebo kolmý na hlavný smer elementu) možno vyrobiť širokú škálu výrobkov s určitými rozmermi (tab.).

Výrobky zložené z dosiek
Základnými komponentmi týchto výrobkov sú dosky s hrúbkou 6 až 40 mm, so šírkou viac ako 60 mm a s dĺžkou spravidla od 1,5 do 5,0 m (dĺžka 4,0 m sa považuje za štandardnú). Dosky treba triediť podľa príslušných predpisov a noriem. Za normálnych okolností sa dosky vysušia na vlhkosť 12 až 18 % a pred ďalším použitím sa ohobľujú. Podľa spôsobu použitia sa môžu dosky spájať zubovitými spojmi. V takomto prípade ide o takzvanú lamelu.

Výrobky s výrazným dĺžkovým rozmerom (nosníky)
Zlepením viac ako štyroch vrstiev rovnobežne s pozdĺžnou osou vzniká pravdepodobne najdôležitejší technický výrobok z dreva – lepené lamelové drevo (obr. 1 až 3).

drevo,bazén,stropy

dosky,drevo,stropy
Obr. 2, 3 Nosná strešná konštrukcia bazénu, Aquapark Podhájska 2010, foto: František Lužica, Tectum Novum

Tab. Prehľad technických výrobkov s výraznými rozmermi vo dvoch smeroch

Výrobky s dvoma hlavnými rozmermi
Medzi výrobky sa dvoma hlavnými rozmermi patria:

  • dosky s jednou rovinou;
  • dosky osadené nastojato, mechanicky spájané (Bresta) a priečne predpäté drevené prvky;
  • krížom lepené drevo (CLT).

Doska s jednou rovinou vzniká vzájomným lepením jednotlivých dosiek na úzkych stranách. Na nosné stavebné účely sa používa veľmi zriedkavo. Uplatnenie nachádzajú skôr v nábytkárskom priemysle. Na ich výrobu sa využívajú rôzne dreviny.

Nastojato uložené dosky sa vzájomne spájajú klincami alebo skrutkami. Používajú sa väčšinou na zhotovenie stropných (obr. 4), ale aj stenových a strešných konštrukcií. Do tejto skupiny patria zároveň aj lepené lamelové prvky, zaťažené priečne. Elementy, ktoré vzniknú priečnym predpätím nastojato uložených dosák, sa využívajú ako mostovky drevených mostov (obr. 5).

dosky,drevo,stropy drevo,mostovka
Obr. 4 Nastojato uložené dosky spojené mechanickými spojovacími prostriedkami (Bresta) ako stropná doska Obr. 5 Priečne predpätá drevená mostovka

Krížom lepené drevo sa skladá z nepárneho počtu rovín tvorených doskami. Ich ortogonálne usporiadanie umožňuje výrobu elementov s veľkými rozmermi. Tento produkt zohráva dôležitú úlohu z hľadiska použitia dreva pre viacpodlažné budovy.

Výroba krížom lepeného dreva (výroba CLT-elementov)
Základným materiálom na výrobu krížom lepeného dreva sú dosky z okrajových častí kmeňa (obr. 6). Tento materiál má dobré mechanické vlastnosti z hľadiska pevnosti a tuhosti (obr. 7) a zároveň za normálnych okolností nízku cenu.

dosky,drevo
Obr. 6 Dosky z okrajových častí kmeňa Obr. 7 Rozdelenie mechanických vlastností v priereze kmeňa

Šírka jednotlivých dosiek v CLT sa pohybuje v rozpätí od 80 do 240 mm, hrúbka bežne od 10 do 45 mm (závisí od výrobcov – niekedy až do 100 mm). Pomer šírky a hrúbky by mal byť b : d = 4 : 1. V súčasnosti sa používa drevo z ihličnatých stromov (smrek, borovica, jedľa), v budúcnosti sa uvažuje  používať aj listnaté dreviny (agát, buk).

Charakteristickými vlastnosťami jednotlivých dosiek je pevnosť v ťahu, modul pružnosti a hustota. Na vonkajšie vrstvy sa používajú dosky s predpísanou triedou pevnosti. Dosky sa najskôr strojovo triedia. Nasleduje vyznačenie a vyrezanie nehomogénnych úsekov v doske. Potom sa dosky spájajú zubovitými spojmi a lepia. Na lepenie sa používajú polyuretánové, fenolické a melamínové lepidlá. Podľa triedy použitia vyrábaného prvku sa určuje potrebná vlhkosť dosiek.

V ďalšom kroku sa lamely hobľujú zo všetkých štyroch strán. Bočné strany sú paralelné alebo tvarované kónicky, alebo sa frézujú na pero a drážku (obr. 8).


Obr. 8 Lamely s paralelnými, profilovanými alebo kónickými bočnými stranami

Zubovité spoje sa musia zhotovovať v súlade s STN EN 385: 2003 (Drevené konštrukcie nastavované klinovým spojom. Požiadavky na technické vlastnosti a minimálne výrobné požiadavky). V spoji sa musí dosiahnuť tá istá kvalita, akú má spájaný materiál. V súlade s STN EN 1194: 2001 (Drevené konštrukcie. Lepené lamelové drevo. Triedy pevnosti a stanovenie charakteristických hodnôt) je nutné, aby charakteristická pevnosť spoja v ťahu ft,0,l,k bola vyššia o 5 N/mm², ako je pevnosť príslušnej dosky.


Obr. 9 Jednovrstvová doska – lamely sa na bočných stranách lepia iba zriedkavo

Bočné spájanie jednotlivých lamiel sa v súčasnosti používa skôr výnimočne (obr. 9). Zubovité spoje v jednotlivých lamelách by mali byť v rámci susedných lamiel odsadené v súlade s STN EN 386: 2003 (Lepené lamelové drevo. Požiadavky na technické vlastnosti a minimálne výrobné požiadavky).
Typická stavba jednotlivých vrstiev v krížom lepenom dreve je ortogonálna. Vrstvy sa však môžu ukladať aj pod iným uhlom (napríklad 45°). Kvázi tuhé spojenie jednotlivých vrstiev sa dosiahne celoplošným zlepením vrstiev. Je dôležité, aby sa lepidlo nanieslo na celú plochu rovnomerne.

Veľkosť a tvar CLT-elementov sú dané obmedzením výroby, prepravy a montážnych možností. V súčasnosti sa ako štandardné označujú nasledovné rozmery pre rovinné a mierne zakrivené elementy: dĺžka 16,5 m, šírka 3,0 m a hrúbka do 0,5 m. Väčšie dĺžky (do 30 m) možno dosiahnuť spájaním zubovitými spojmi už hotových elementov. V prípade zakrivených prvkov sa musia dodržať zásady hrúbky vrstiev a polomeru zakrivenia (pozri napríklad STN EN 386).

Na dosiahnutie požadovaných pevnostných a požiarnych vlastností CLT-elementov sa používajú rôzne konfigurácie pozdĺžnych a priečnych vrstiev. Troj- alebo päťvrstvové elementy (obr. 10) majú hrúbku približne 100 mm (170 mm). Na stavbu mostov sa používajú hrubšie elementy.


Obr. 10 Päťvrstvový CLT-element

CLT-elementy sa predávajú s neopracovaným povrchom vonkajších vrstiev, v tak­zvanej priemyselnej kvalite. Opracovaný povrch, takzvaná pohľadová kvalita, sa vyhotovuje na objednávku.

Niektoré používané typy vonkajších vrstiev sú nenosné (napríklad drevené obkladové profily, OSB dosky, sadrovláknité dosky). Používajú sa predovšetkým z estetického hľadiska, na splnenie stavebnofyzikálnych požiadaviek (zvuková nepriezvučnosť) alebo na zlepšenie požiarnej odolnosti. Tieto vrstvy sa k CLT-elementu skrutkujú, klincujú alebo lepia.

Navrhovanie CLT-elementov
Pri navrhovaní konštrukcie sa musia splniť všetky požiadavky jednak pre konštrukciu, jednak pre celok a jednak pre jednotlivé časti konštrukcie (napríklad CLT-elementy). Únosnosť a použitie CLT-elementov ovplyvňuje veľkosť elementu, otvory v elemente (dvere, okná, komíny, schodiská, svetlíky), skladba priečneho rezu (počet a hrúbka vrstiev, pevnostná trieda vrstiev, typ dreviny, usporiadanie vrstiev).

V súčasnosti nie sú (okrem DIN 1052: 2004) v európskych normách uvedené postupy navrhovania CLT-elementov. Jednotliví výrobcovia používajú na navrhovanie, výrobu a použitie CLT-elementov národné technické predpisy.

Mechanické parametre CLT-elementov možno stanoviť na základe vlastností jednotlivých vrstiev a jednotlivých dosiek vo vrstve.

Modelovanie a navrhovanie CLT-elementu ako dosky
V závislosti od rozmerov elementu (od pomeru dĺžky a šírky l : b) a od spôsobu uloženia sa berie do úvahy pôsobenie zaťaženia v jednom alebo vo dvoch smeroch. CLT dosky sa považujú za prostý nosník alebo viacpoľový nosník. Ak sa predpokladá ohyb vo dvoch smeroch, musí sa rátať s jednoduchým spojením jednotlivých dosák vo vrstve.

Masívne CLT stropy sa posudzujú ako tuhé dosky (ak zaťaženia pôsobia plošne), ktoré môžu prenášať zároveň horizontálne zaťaženia (od vetra, seizmicity a podobne).

Pomôcku pre projektantov ponúka rakúska spoločnosť Holzbau Forschungs GmbH Graz pod vedením prof. Gerharda Schickhofera z Technickej univerzity v Grazi. Softvér „CLT designer“ je bezplatný, je spracovaný v nemčine, angličtine, taliančine a francúzštine. S jeho pomocou možno navrhovať dosky a steny a tiež navrhovať CLT-elementy na požiarne zaťaženie.

Modelovanie a navrhovanie CLT-elementu ako steny
Na modelovanie CLT-elementov ako stien sa môže použiť model priehradovej konštrukcie alebo rámový model. Na presnejší výpočet možno použiť metódu konečných prvkov. Na zohľadnenie dverných a okenných otvorov sa musia vytvoriť príslušné modely.

Použitie CLT-elementov v jedno- a viacpodlažnom objekte
Vzhľadom na rozmery prvkov a pomer výšky, respektíve dĺžky elementov k ich hrúbke možno elementy klasifikovať ako plošné prvky (steny, dosky). Sú vhodné na zhotovenie vonkajších a vnútorných stien, stropov a striech. Zároveň ich možno kombinovať s prútovými prvkami (prievlaky a stĺpy). Ide o systém masívnej výstavby z dreva (obr. 11).


Obr. 11 Priečny rez steny rámovej konštrukcie (vľavo) a masívnej konštrukcie (vpravo)

Rakúska spoločnosť proHolz na stránke www.dataholz.com ponúka architektom, projektantom a ďalším záujemcom o použitie dreva v stavebníctve katalóg skladieb stien, stropov a striech s vypočítanými stavebnofyzikálnymi vlastnosťami a hmotnosťou jednotlivých vrstiev. Využívanie katalógu je bezplatné, stránka je v nemčine, angličtine, taliančine a španielčine. V katalógu je spracovaných niekoľko stoviek rôznych skladieb s drevom ako nosnou a tiež nenosnou konštrukciou.

Steny s otvormi (okná a dvere), stropy s otvormi (schodiská, komíny) a strešné elementy s otvormi (svetlíky) možno realizovať spravidla bez ďalšej dodatočnej práce a dodatočných zosilnení (obr. 12 a 13).

stropy,drevo,montáž
Obr. 12 Montáž stien, foto: proHolz Obr. 13 Montáž stropov, foto: proHolz

Zo skúseností je známe, že hrúbka päťvrstvového stropného elementu vo viacpodlažnom objekte (do troch podlaží) je približne 95 mm. Minimálna hrúbka stenového prvku závisí od rozpätia a typu použitého výrobku. Vo všeobecnosti sa neodporúča menšia hrúbka ako 75 mm.

V závislosti od usporiadania stropu, tiaže podlahových vrstiev a úžitkového zaťaženia možno hospodárne realizovať stropy s rozpätím 4,0 až 5,0 m pomocou päťvrst­vových elementov s hrúbkou 125 mm až 160 mm. V prípade väčšieho rozpätia stropu a vyšších stenových prvkov možno po­užiť trámové alebo komôrkové stropné konštrukcie so stenami z nosníkov z lepeného lamelového dreva.

Masívne steny, stropy a strešné elementy možno vyrábať spolu s predpripravenými prípojmi veľmi presne. Možno tak usporiť čas a náklady spojené s korigovaním nepresností výroby na stavbe. Izolácie, debnenia, obklady a fasádne elementy možno pripojiť jednoducho a rýchlo.

Požiarna odolnosť
CLT-elementy sa skladajú z dreva a prípadne z materiálov na báze dreva, ktoré sú horľavé. Napriek tejto skutočnosti sa správanie dreva v prípade požiaru považuje za vhodné.  Ak príde k požiaru, vytvoria vonkajšie zhorené vrstvy ochrannú izolačnú vrstvu (rovina pyrolýzy), čím sú ďalšie vrstvy proti požiaru chránené. Teplo sa rozširuje pomalšie a horenie sa spomalí. Zmenšenie odolnosti prvku je spôsobené zmenšením prierezu.
V rámci požiarnych skúšok sa musí zohľadniť strata vonkajšej vrstvy. To znamená, že v päťvrstvovom elemente v prípade tridsaťminútového požiaru zhorí najmenej jedna vrstva. Z pôvodného elementu s tromi pozdĺžnymi a dvomi priečnymi vrstvami  po 20 minútach pôsobenia požiaru vznikne element s tromi vrstvami. Tento však pôsobí ďalších tridsať minút ako element s tromi vrstvami (horí vlastne druhá, nenosná – priečna – vrstva).

Päťvrstvový CLT-element s hrúbkou 120 mm má požiarnu odolnosť 60 minút. Pri určitej skladbe vonkajšej roviny a/alebo opláštení elementu dodatočnou vrstvou (napríklad sadrokartónom) možno požiarnu odolnosť zvýšiť.

TEXT: Dipl.-Ing. Dr. techn. Manfred Augustin
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD.
FOTO: autori, František Lužica, Tectum Novum, ­proHolz, Brandner

Dipl.-Ing. Dr. techn. Manfred Augustin pracuje v Inštitúte pre drevostavby a technológiu dreva Technickej univerzity Graz v Rakúsku (Institut für Holzbau und Holztechnologie, Technische Universität Graz).

Doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., pracuje na Katedre kovových a drevených konštrukcií Stavebnej fakulty STU v Bratislave a je autorizovaným inžinierom SKSI pre statiku stavieb.

Literatúra
1. Brandner, R: Brettsperrholz – Technologie und Anwendung. Volyně: Seminár Dřevostavby 2011, ČR

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.