Mrakodrap s tieňom
Galéria(4)

Mrakodrap s tieňom

Partneri sekcie:

Dve Eiffelove veže nad sebou si môžete predstaviť vedľa novej televíznej a vyhliadkovej veže v čínskom Guangzhou. Autori návrhu z nemeckej architektonickej kancelárie Léon Wohlhage Wernik Architekten opustili tradičný koncept štíhlej nohy s „hlavou“ s vyhliadkovou reštauráciou a s technickým zázemím a šesťstošesťdesiat metrov vysokú stavbu poňali ako štíhly kváder, ktorý vrhá tieň.

Okrem výšky a jednoduchého nápadu s tieňom zaujme veža svojou kovovou fasádou. Položí sa na ňu vrstva optických káblov a budova sa tak v noci bude môcť premeniť na obrovskú obrazovku. Fasáda bude zároveň slúžiť ako zdroj energie a veža sa tak stane prvým televíznym vysielačom na svete, ktorý bude energeticky sebestačný.

K veži prináleží aj päťsto metrov dlhá horizontálna „noha“. V nej sa okrem iného návštevník zoznámi s piatimi prvkami feng šuej použitými v budove – s drevom, vodou, zemou, kovom a ohňom. Samotná veža stojí na pôdoryse 22 x 40 m. Cestou na vyhliadku návštevník minie tzv. zóny aktivity. Sú voľne zavesené v priestore na konštrukcii veže a budú slúžiť na výstavy, konferencie a zábavu.

Vďaka stavbe sa v okolí odstránia domy na ploche vyše osemnásťtisíc štvorcových metrov a presťahovať sa bude musieť vyše dvesto rodín. Radní z Goangzhou si však od projektu sľubujú predovšetkým zvýšenie záujmu turistov. Spomínaná Eiffelova veža priláka ročne milión sedemstotisíc návštevníkov; od jej otvorenia sa na tristodvadsať metrov vysokú vežu „vyšplhalo“ viac než stoosemdesiatpäť miliónov turistov. Svoju úlohu určite hrá aj súťaživosť. V samotnom Goangzhou nie je o výškové stavby núdza. Okrem mrakodrapu Citic Plaza, budovy vysokej tristodeväťdesiatjeden metrov, sa ich výšky bežne pohybujú okolo dvesto metrov aj viac. Mesto dokonca už svoju televíznu vežu má. Meria dvestosedemnásť metrov a bola postavená v roku 1991. Po dokončení nového vysielača ju radní plánují buď zbúrať, alebo zachovať ako turistickú atrakciu.

Až sa v roku 2008 nová čínska televízna a vyhliadková veža otvorí, o svoje prvenstvo v kategórii príde CN Tower v Toronte v Kanade. Žeby symbol, kam sa presúva centrum moci?

Názov stavby: Sightseeing Tower Guangzhou
Miesto: Guangzhou, provincia Guangdong, Čína
Charakteristika: novostavba
Funkcia: televízna a vyhliadková veža
Investor: Radničná stavebná komisia v Guangzhou, Urbanistická kancelária Gouangzhou
Architekt: Léon Wohlhage Wernik Architekten
prof. Hilde Léon, Kondrad Wohlhage, Siegfried Wernik, Peter Deluse, Jochen Menzer, Ulrich Vetter
Spolupracovali:
Julius von Holst, Peer Lorenz, Per Köngeter, Michael Tümmers, Tim Schmitt, Johannes Walther, Ajna Mereike Krüger
Statika: Werner Sobek Ingenieure GmbH, Stuttgart/Frankfurt nad Mohanom
Energetický koncept: Transsolar Energietechnik GmbH, Stuttgart/Mníchov/New York   
Záhradná architektúra: ST raum a. Landschaftsarchitektur, Berlín       
Výťahy: Jappsen + Stangier Consulting Engineers GmbH, Berlín/Hannover
Osvetlenie: LichtKunstLicht, Bonn/Berlín
Médiá: Standardstudio, Mníchov
Súťaž: júl/august v roku 2004
Začiatok realizácie: v roku 2005
Koniec realizácie: v roku 2008
Podlažná plocha: 96 800 m²
Výška: veža 509 m, anténa 155 m (spolu 664 m)
Odhadované náklady: 181 miliónov USD

Hana Roguljič
Vizualizácie: Léon Wohlhage Wernik Architekten