Nový ateliér architektov zdôrazňuje tvorivosť a funkčnosť v jednom

09 Ateliér ma3

Každý architekt chce prezentovať svoju prácu, tvorivosť a zmýšľanie. Nevyhnutnosťou sú projekty, na ktorých to vidno. Väčšinou sa však autori musia prispôsobiť investorovi, jeho potrebám a predstavám. To znamená, že sú do istej miery ovplyvnení a výsledok nie je výpoveďou o ich názore na daný priestor. Na priestore vlastného ateliéru však môžu ukázať všetko. Tak sa zrodil aj nový ateliér architektov z pražského štúdia ma3 architekti.

Prostredie na tvorivú prácu

Ateliér architektov z Prahy nie je veľký, ale plne funkčný priestor na pokojnú tvorivú prácu i pracovné debaty. Nachádza sa na druhom poschodí novopostaveného rodinného domu v pražských Strašiciach. Niekomu sa môže zdať sídlo ateliéru veľmi mimo centra.

To však má tiež svoje dôvody – pokojný priestor na prácu, orientácia do záhrady. Pre architektov a ich prácu je neodmysliteľný dostatok denného svetla, ktorý preniká cez veľké okná, ale aj cez strešný svetlík – doplnkom v tomto zmysle je účinné geometricky umiestnené osvetlenie.

06 Ateliér ma3

Betón, parkety a čierna kocka

Striedmosť a jednoduchosť interiéru dáva možnosť vyniknúť myšlienkam architektov a ich kreativite. Zdôrazňuje prácu uloženú vo farebných šanónoch, ale aj triezvosť myslenia. Pohľadový betón na strope patrí k industriálnemu štýlu. Priestor prehrieva drevená podlaha.

05 Ateliér ma3

Originálnym a graficky výrazným spôsobom je odčlenená intímna zóna ateliéru. Kuchynka, hygienická miestnosť i sklad sú ukryté v čiernej kocke vloženej do priestoru. Architekti ju osadili voľne medzi pracovnú časť ateliéru a zasadačku.

02 Ateliér ma3

Vždy môže byť niečo inak

Prekvapením je kúpeľňa, ktorá má na rozdiel od farebne nevýrazného ateliéru steny ošetrené svetlozeleným umývateľným náterom. V kombinácii s nábytkom z bieleho lamina a polykarbonátu osvieži myseľ pri práci a poukáže na to, že niečo môže byť aj inak.

Možno práve vďaka čiernej kocke a zeleným dverám do hygienickej miestnosti mnohí majitelia pochopia krásu kontrastov a tiež sa zbavia dogiem o tom, ako musí interiér vyzerať. Bez ohľadu na to, či ide o dom, byt alebo ateliér, pretože tieto prvky je možné použiť všade.

02 Ateliér ma3

Ateliér ma3 v skratke
Architektonické štúdio: ma3 architekti
Autori projektu: Ing. arch. Jan Adámek, Ing. arch. Štěpán Malý
Lokalita: Štíhlická 3, Praha 10, ČR
Podlahová plocha: 100 m2
Projekt: 2016 – 2017
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ma3 architekti