Hotel pod lipou Resort v Modre

Nedávno bola dokončená celková rekonštrukcia Hotela pod lipou Resort, ktorá k pôvodnému pavilónu Avana (je v prevádzke už viac ako 3 roky) pripojila cez novostavbu recepcie pavilón Eva, pričom tretím objektom v skladbe areálu je neďaleký pavilón Vilma. Pozemok s rozlohou vyše 2,5 ha sa premenil na športovo-relaxačný komplex s multifunkčným priestorom na šport aj detské hry a vzdialene nadväzuje na niekdajšie Slnečné kúpele, ktoré sem kedysi situoval aj architekt Dušan Jurkovič.

Už na prelome 19. a 20. storočia tu bolo vyhľadávané miesto na oddych. Vznikali väčšie či menšie rekreačné objekty v štýle secesie a neskôr funkcionalizmu, svoje Slnečné kúpele sem situoval aj architekt Dušan Jurkovič.

Už vtedy naši predkovia správne tušili, že práve tu je zdravý vzduch, ktorý potvrdili aj systémové merania, zrealizované v rámci vplyvov projektu na životné prostredie (EIA). „Je tu porovnateľný vzduch so vzduchom vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách,“ tvrdí architekt Juraj Zornička, autor rekonštrukcie Hotela pod lipou Resort.

„Malé Karpaty totiž skvele filtrujú vzdušné prúdenie, o čom Dušan Jurkovič a vtedajší investori pravdepodobne vedeli.“ Socializmus však aj tu zanechal svoje devastačné stopy a do vyhľadávanej rekreačnej oblasti priniesol priemyselnú výrobu.

V zrekonštruovanej budove Hotela pod lipou Resort (pavilón Avana) bola od 50. rokov minulého storočia vojenská kartografia, potom textilná výroba a neskôr výroba tonerov. Od posledného majiteľa sa podarilo investorovi odkúpiť tento areál s budovami aj s priľahlými pozemkami a zároveň vybudovať Hotel pod lipou Resort.

Pohľad na recepciu ktorá spája pavilón Avana vľavo a pavilón Eva vpravo.
Bazénová hala pavilón Eva.
Hotelová izba pavilón Avana.
Lobby bar pavilón Avana.
Súčasný stav pavilón Eva.
Pohľad na interiér recepcie rezortu.
Reštaurácii v pavilóne Avana dominuje masívny stôl ale aj stena s veľkým zrkadlom inšpirovaná detailom od architekta Adolfa Loosa.
Pôvodný stav hotel Eva.

Pavilón Avana

„Pri rekonštrukcii trojpodlažnej budovy sme vychádzali z okolitého prostredia, ktoré obsahuje históriu, ale aj krásnu prírodu,“ hovorí Juraj Zornička.

„Zachovali sme jej pôvodný tvar so šikmou valbovou strechou, ktorú sme doplnili veľkým vikierom smerom do parku. Budova je konštrukčne riešená ako trojtrakt. V jej strede je chodba a po boku sú bývalé výrobné veľkopriestory, ktoré sme predelili priečkami, a tým vznikli hotelové izby. Snažili sme sa využiť aj ten najmenší priestor a napríklad v podkroví sa nám podarilo vytvoriť aj zaujímavé jednoposteľové izby – celkovo je tu 44 lôžok. Budova má energetickú certifikáciu A s najmodernejším tepelným čerpadlom zem-voda na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody a taktiež so solárnymi kolektormi.“

Štýl vintage, čiže vidiecky a zároveň moderný. Tak si poznačil architekt Zornička koncept hotela, ktorý chce navodiť rodinnú a pokojnú atmosféru a vylúčiť anonymitu hotela ako stroja na krátkodobé bývanie. Okolitá príroda sa dostala aj dovnútra – bez veľkých gest, ale jednoznačne.

Potvrdzuje to aj vstup s osobitým lobby barom neďaleko recepcie. Lobby bar víta hostí atmosférou „ako doma v obývačke“. Nábytok reštaurácie má zase charakter súkromnej jedálne. Dominuje jej masívny stôl pre 8 ľudí, ale aj originálna stena s veľkým zrkadlom, ktorá sa inšpiruje typickým detailom viedenského architekta Adolfa Loosa.

„Do interiéru sme preniesli vidiecke prvky, v modernom tvarosloví a farebnosti,“ hovorí autorka interiérovej koncepcie Ing. arch. Alexandra Zorničková.

„Jeho teplo sme nevytvárali len farbami, ale najmä materiálmi. Aj preto sa vo veľkej miere objavuje dub, či už ako masív v podobe knižničných políc, alebo ako obklad v hotelových izbách. Keďže cieľom bolo vytvoriť boutique hotel, chceli sme vytvoriť osobité dizajnové prvky pre každú izbu. Nechýba alternatívny mobiliár vytvorený na mieru danej izby.“

Reštaurácii v pavilóne Avana dominuje masívny stôl ale aj stena s veľkým zrkadlom inšpirovaná detailom od architekta Adolfa Loosa.
Reštaurácii v pavilóne Avana dominuje masívny stôl ale aj stena s veľkým zrkadlom inšpirovaná detailom od architekta Adolfa Loosa. |

Pavilón Eva

„Vedľajšia budova Eva pochádza ešte z čias slovenského štátu a bola v havarijnom stave,“ hovorí architekt Juraj Zornička.

„Keďže išlo o urbanistický celok a v investičnom zámere boli prvky, ktoré bolo treba dodržať, chceli sme navrátiť filozofiu pôvodného hotela. Budova má železobetónový skelet, výplňové murivo je tehla a strechy sú jednotné hliníkové. Nadštandardnú pozornosť sme pri projektovaní budovy sme venovali energetickej úspornosti budovy. Zvonka sme zvolili prevetrávanú drevenú fasádu s drevenými oknami.“

Pavilón Eva rozšíril ubytovaciu kapacitu rezortu o 30 dizajnových izieb so štvorhviezdičkovým štandardom. Súčasťou nového pavilónu je najvačšia kongresová sála, ktorá má kapacitu 200 osôb a najmodernejšie technologické vybavenie vrátane výdajnej kuchyne a prípravy na catering.

Ako dodáva Ing. Petra Ďurčeková, hotelová manažérka: „Snažili sme sa pripraviť pre našich hostí koncept s jedinečnou atmosférou. Hotelov je mnoho, izieb a kongresových sál tiež, ale nám ide o atmosféru, prírodu a relax.“ Pavilóny Eva a Avana mali byť pôvodne prepojené vzdušným tunelom.

Investor chcel zachovať v areáli čo najviac zelene, tak sa upustilo od objektu v strede areálu a zrealizovala sa nová recepcia prepájajúca obidva pavilóny. Návrh interiéru pavilónu Eva vychádza z kontextu, v ktorom stavba vznikala. Ide o rekonštrukciu staršieho historického objektu so zaujímavým charakterom.

Elegantný šmrnc dizajnu zo začiatku 20. storočia je dnes opäť atraktívny. K tomu sa pridáva lokálny kontext modranského mikroregiónu so svojou charakteristickou modrotlačou. „Toto všetko sme citlivo vnímali aj pri navrhovaní dizajnu,“ približuje architekt Mgr. art. Michal Kysela, jeden z autorov interiéru pavilónu Eva.

„Originálne, na mieru robené tapety s motívom modrotlačového lipového lístka v izbách skombinované s retro orechovou textúrou na nábytkoch vytvárajú základnú farebnú kombináciu v ubytovacej časti. Pre kongresový priestor bol vytvorený aj unikátny pattern koberca, ktorý vo svojej štruktúre a farebnosti integruje použité odtiene z interiéru. V kongrese sme podporili útulný podkrovný charakter veľkorysého priestoru vizuálnym zvýraznením historizujúceho dreveného krovu. Centrálnym vizuálnym motívom wellness sveta je podsvietená grafika na strope nad bazénom, ktorá odkazuje na názov rezortu a element okolitej prírody. Pôvodný objem drevenej zimnej záhrady je zakomponovaný do bazénovej haly s atraktívnymi výhľadmi do hotelovej záhrady.“

Asi 50 m od pavilónov Avana a Eva sa nachádza pavilón Vilma, ktorý tvoril historický mlyn, neskôr prerobený na hostinec a za socializmu slúžil ako ubytovacie zariadenie na rekreáciu. V pavilóne Vilma sa nachádza 24 izieb.

Bazénová hala pavilón Eva.
Bazénová hala pavilón Eva. |

Ekologický areál

Ako už bolo spomenuté, architekti i realizátori mysleli na prírodu a šetrenie energiami. Použitím najmodernejších technológií, šetrných k životnému prostrediu, sa projekt radí k stavbám, ktoré sú hodnotené ako zelené a energeticky úsporné.

Neprehliadnite: Dům U Tomana

Systém vykurovania a chladenia využíva tepelné čerpadlá, ktorých médiom sú zemné vrty. Izbové termostaty komunikujú s rezervačným systémom a v čase neprítomnosti hostí v hotelovej izbe automaticky aktivujú režim šetrenia energiou.

V okolí pavilónov je nový športovo-zážitkový areál s letnými bazénmi, so záhradou, športoviskami a s lanovým centrom. Je výborným miestom na organizovanie firemných teambuildingov, veľkých firemných hier či koncertov pod holým nebom.

HOTEL POD LIPOU RESORT
Miesto Modra – Harmónia
Investor: VASCA, s. r. o., Bratislava
Generálny projektant: zornicka/architects s. r. o.
Autor projektu: Ing. arch. Juraj Zornička
Spoluautor: Ing. arch. Matej Škotta
Autori interiéru: Ing. arch. Juraj Zornička, Ing. arch. Alexandra Zorničková, Mgr. art. Michal Kysela
Spoluautor interiéru: Ing. arch. Matej Škotta
Termín rekonštrukcie: 10/2016 – 4/2019
Celková plocha areálu: 2,5 ha
Kapacita hotela: 75 izieb (200 hostí), 5 kongresových miestností a sál (400 hostí)
Úžitková plocha: 2 532 m2
Generálny dodávateľ stavby: STAVMAXBB s. r. o., Banská Bystrica
Okná: SLOVAKTUAL s.r.o.
Text: Ľudovít Petránsky
Foto Pavilón Eva – Interiér, Exteriér: Hotel Pod Lipou
Foto: Pavilón Avana, Interiér: Miro Pochyba
Projektová Dokumentácia: Zornicka/Architects

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2019.