Vane budúcich generácií
Galéria(5)

Vane budúcich generácií

Partneri sekcie:

Za posledné roky sanitárny dizajn úplne zmenil svoju podobu. Predovšetkým umývadlá a vane sa už nenavrhujú ako solitéry, ku ktorým treba dokúpiť celý rad kúpeľňových prvkov a ktorým treba prispôsobiť celú kúpeľňu. Zmenila sa aj ergonómia kúpeľňového zariadenia. Vane majú slúžiť nielen hygienickým potrebám; dizajnéri čoraz viac kladú dôraz na relaxáciu používateľa aj konštrukčnú fantáziu.

Tvorivé rozpätie popredného svetového návrhára automobilových karosérií Achima Storza je široké; tvorca sa často púšťa aj do iných oblastí – pohybuje sa i na pôde sanitárneho dizajnu. Storzove návrhy vaní a umývadiel majú dve výrazné črty: sú tvarovo a konštrukčne invenčné a predznamenávajú trendy v sanitárnom vybavení bytov. S každým novým návrhom rieši Storz aj nový konštrukčný problém.

Achim Storz sa zamýšľa nad tvarmi a funkciou sanitárnych súčastí kúpeľne tak, aby spĺňali vysoké nároky spotrebiteľov aj dizajnérov. Podarilo sa mu dizajnérsky vyriešiť rad konštrukčných hádaniek, napríklad: Kam vo vani s hornými končatinamiω Jeho vaňa novej generácie má opierku rúk rovnako ako kreslo. Celá vaňa má charakter chaise longue, podlhovastej pohovky, ktorá sa okrem plastových opierok rúk pýši aj dvojstupňovou opierkou nôh. Taká vaňa je maximálne pohodlná, rozmerovo i tvarovo je dimenzovaná tak, že môže dobre slúžiť ľuďom s rozličnými telesnými proporciami.

Tradičná vaňa mala veľa nedostatkov. Bolo takmer nemožné udržať v nej stabilnú polohu. Vaňa, ktorú navrhol Achim Storz, má jednoduchý, ale členitý tvar, vďaka ktorému sa dá vo vani ležať dlhé hodiny bez pohnutia a neustáleho skĺzavania ku dnu. Opierky na ruky zabezpečujú stabilnú polohu. Navyše má toto sanitárne zariadenie pomerne rozsiahle odkladacie plochy, takže vaňu netreba domurovať ani obklady narúšať montovaním chrómovaných nosných prvkov.

Ako hovorí Achim Storz, riešil problém, ako vymodelovať vaňu pre „jedného a pol človeka“. Pri riešení tohto priestorového rébusu vymyslel tvar podlhovastého srdca a príbeh lásky bol na svete – vaňa pre dvoch s takmer gýčovitým poetickým názvom Love Story pôsobí na prvý pohľad stiesnene, ale jej rozmery nás presviedčajú o opaku. Objem plnej vane je 320 litrov, takže ak podľa Archimedovho zákona odpočítame hmotnosť obidvoch osôb, ľahko vyrátame, aký veľký priestorový komfort poskytuje. Navyše je Love Story priestorovo úspornejšia ako tradičné rohové vane. Ďalšou inováciou je zakrivenie horného lemu, ktorý vytvára elegantnú linku a navyše odvádza vodu späť do vane.

Výhodou ďalšej vane s názvom Play je, že nemá nijakú armatúru. Kryt odtoku je z rovnakého materiálu ako vaňa. Široké operadlo nad okrajom vane vyhovuje svojmu účelu, lebo je určené deťom. V tomto prípade Storz tiež rieši úsporu miesta. Rádius 224 cm umožňuje veľmi úsporné rohové využitie a ponúka sa ako ľavý aj pravý variant.

Sanitárny dizajn zažil premenu najmä v posledných rokoch. Prevratné pritom však neboli sprchovacie vane, skôr skutočnosť, že dnes sa všetky sanitárne zariadenia kúpeľní už nechápu izolovane. Dizajnéri nenavrhujú vane, umývadlá a iné sanitárne zariadenia ako solitéry, ktoré stačí iba zladiť s ostatným zariadením kúpeľne, ale ako komponenty jedného celku, ktorým kúpeľňa istotne je. Neznamená to, že kúpeľňa musí pripomínať balneologické laboratórium. Napríklad technológia vákuo­vého ťahania plastu ponúka nevyčerpateľnú škálu tvarov, takže konštrukčná racionalita sa nijako vylučuje so šarmantným, dokonca až ľahko bizarným tvarom. Naše kúpeľne sa skrátka stávajú nielen technicky dokonalejšie, ale aj príjemnejšie.

Achim Storz je špičkou v oblasti automobilového a sanitárneho dizajnu. V rámci jeho vystúpenia v pražskom Design centre sme sa s ním krátko porozprávali.

V svojej prednáške v rámci prezentácie v priestoroch Design centra v Prahe ste tvrdili, že tvorba dizajnu je možná – či skôr nutná – bez akejkoľvek skúsenosti. Myslíte si, že dizajnéra jeho skúsenosť pri tvorbe limituje, prekáža mu?

Ak ste napríklad vlastníkom továrne na výrobu obuvi a denne sa zaoberáte jej výrobou, pravdepodobne niekedy potrebujete novú inšpiráciu zvnútra. Určitá rutinná znalosť je nutná, ale aj tak je dôležité mať dostatok priestoru na tvorivé slobodné vyjadrenie.

Skôr by som povedal, že desať až pätnásť percent know-how na začiatok navrhovateľskej tvorby stačí. Zostaňme však pri navrhovaní topánok: ak ste v častejšom kontakte s istou vecou, strácate inšpiráciu a dosiahnutá skúsenosť vašu inšpiráciu blokuje.

Ktorý najaktuálnejší trend v sanitárnom dizajne by mohol byť najperspektívnejší?

Prvoradým cieľom vášho každodenného vstávania z postele je kúpeľňa. Tam smerujú vaše prvé kroky. Dnešní ľudia sú veľmi zamestnaní, takže je veľmi dôležité mať dostatok súkromia, kde môžete oddychovať alebo sa odreagovať od verejného života. Kúpeľňa by mala stelesňovať všetok komfort: svojou veľkosťou aj atmosférou – dôležité a požadované sú svetlo aj hudba. Aby sa človek mohol cítiť dobre, sú potrebné inovatívnejšie a holistickejšie koncepty, rovnako ako viac priestoru.

Budú sa inovácie v budúcnosti dotýkať skôr nových materiálov alebo nových metód navrhovania?

Oboch.

Ako bude vyzerať kúpeľňa budúcnosti? Bude mať vzhľad laboratória alebo bude mať skôr komorný charakter?

Bude priestorná, jednoduchá a zameraná na to podstatné. Obzvlášť perspektívne sú multimédiá ako ploché obrazovky, hi-fi systémy a televízia.

Ako vnímate svoju úlohu na svetovej dizajnérskej scéne?

Mám nemecký pas. Pred hodinou som prišiel z Detroitu a zajtra letím do Istanbulu, pracujem v Rakúsku – a správam sa globálne.

Aký je hlavný zdroj vašej inšpirácie?

Okolie Zell am See.

Inšpirácia závisí od prípravy, vzdelania alebo od šťastia?

Pýtate sa, ako sa získava inšpirácia na nový dizajn? Na jednej strane získate istotu vzdelaním, ktoré vás naučí používať tie správne metódy, štruktúry a pod. Na druhej strane musíte skúmať nové možnosti. Šťastie nie je pravdepodobne také dôležité. Povedal by som, že vhodnejšie slovo v tejto súvislosti je intuícia.

Michal Janata
Foto: Ravak