Hravosť pretavená do interiéru. Jasle Malvína sú prispôsobené pre najmenších

Partneri sekcie:

Najnáročnejší klienti sú tí, ktorí ešte nevedia rozprávať. Vytvoriť bezpečné a zároveň zaujímavé a prívetivé prostredie pre deti bola bez bližších konzultácií náročná úloha. Architekti sa preto museli pozrieť na svet z perspektívy malého človeka.

Univerzálny jazyk umenia je ideálny námet pre dizajn interiéru medzinárodných jaslí, kde sa miešajú deti z rodín s rôznym kultúrnym zázemím. Pražský ateliér No Architects, ktorý tvorí dvojica architekta a vizuálnej umelkyne, pretavil hravosť do interiéru bez skĺznutia do infantilnosti.

Aj spálňa môže byť herňou. Žinenky je možné schovať do príslušných otvorov.
Priestoru dominuje jedálenský kút s integrovaným posedením pre najmenších.
Steny sú posiate hračkami určenými na rozvoj jemnej motoriky.
Rôzne veľkosti miest na sedenie pre rôzne vekové kategórie.
Otvor v stene umožňuje neustály vizuálny kontakt.
Mäkké plochy sú ohľaduplné k detským hrám.
Pôdorys.

Neustály vizuálny kontakt

Pred rekonštrukciou tvorili pôvodné priestory jaslí rozsiahly bližšie nedefinovaný priestor, ktorému dominovali nevzhľadné nosné stĺpy. Architekti sériou intervencií jasne rozdelili funkčné zóny a ich vyhotovením znevšednili zažitý interiér.

Hneď pri vstupe sa nachádza kreatívny kútik a jedálenský ostrov, po pravej strane je priestor na hry a v zadnej časti je umiestnená miestnosť na poobedný spánok a kancelária. Prísne pravé uhly stien sú rozvoľnené do nepravidelných zakrivení, zatiaľ čo stĺpy sú obalené do funkčných nábytkových solitérov, ako sú skriňa či miesto na schovávačku.

Otvor v stene umožňuje neustály vizuálny kontakt.
Otvor v stene umožňuje neustály vizuálny kontakt. | Zdroj: Studio Flusser

Priezory do sveta

V jasliach majú na starosti deti vo veku od 9 mesiacov do 2 rokov. Ťažké lúčenie s rodičmi majú zjednodušovať okienka, ktoré však slúžia aj personálu na kontrolu detí. Všadeprítomné stupienky a schodíky umožňujú malým dobrodruhom, aby sa dostali na všetky zaujímavé a exkluzívne miesta.

Súčasne však zjednodušujú rodičom obslužné činnosti. Farebne aj materiálovo odlíšené herné zóny stimulujú detskú kreativitu, herňa sa tak razom môže zmeniť na skalné bralo alebo zakliatu jaskyňu.

Priestoru dominuje jedálenský kút s integrovaným posedením pre najmenších.
Priestoru dominuje jedálenský kút s integrovaným posedením pre najmenších. | Zdroj: Studio Flusser

V liliputánskej veľkosti

Minimalizovanie prevádzkových vzdialeností je kľúčové pre personál. Môžu sa tak viac venovať deťom. Súčasťou jedálenského ostrova je i posedenie pre malých gurmánov. Jeho súčasťou je aj nízky pult, aby naň deti samostatne dosiahli.

Rovnako tak sú riešené stoly na kreslenie a stoličky – v rôznych výškových úrovniach pre rôzne vekové kategórie. Jasle sú celým svojím vybavením orientované na čo najpríjemnejší zážitok detí. A dospelí môžu len závidieť.

Aj spálňa môže byť herňou. Žinenky je možné schovať do príslušných otvorov.
Aj spálňa môže byť herňou. Žinenky je možné schovať do príslušných otvorov. | Zdroj: Studio Flusser

JASLE MALVÍNA

Miesto: Praha 8, ČR
Investor: Malvína – umelecká materská škola, s. r. o.
Architekti: No Architects – Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
Úžitková plocha: 120 m2
Projekt: 2020
Realizácia: 2021

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 05/2021.