Vstupnej hale dominuje tobogan. Detská nemocnica EKH vsadila na hravý dizajn

Partneri sekcie:

Nemocnica je v týchto pohnutých časoch posledným miestom, ktoré by človek s nadšením navštívil. Humanizovanie prostredia zdravotných zariadení je prioritou nielen kvôli eliminovaniu pocitov antipatie, ale aj kvôli rýchlejšiemu zotavovaniu pacientov. Ako ale pristúpiť k dizajnu priestorov určených pre najzraniteľnejšiu a najkrehkejšiu skupinu pacientov – deti?

„Dospeláci“ sú v fascinovaní (a možno trocha ochudobnení) rozmanitosťou novodobých výdobytkov venovaných deťom. Vývoj sa pohol vpred a nároky sa zvýšili. Detská nemocnica EKH na to reaguje a značne mení nazeranie na dnešný spôsob navrhovania detských nemocníc.

Do centra pozornosti sa dostáva mladý pacient, ktorého strach z ihly nerozptýli luxusný a moderný interiér, ale to, k čomu inštinktívne inklinuje – hra a dobrodružstvo. Toto špecifikum detskej psychiky ovplyvnilo dizajn celého interiéru a mobiliáru.

Detská nemocnica EKH
Nemocnica zvonka.
Miesto na hranie má miesto v rámci mobiláru.
Nemocničná izba.
Interiér izby na pobyt dieťaťa i rodiča.
Príjemný čalúnený nábytok láka hrať sa.
Kúpeľňa.
Pastelové tóny interiérov upokojujú detskú myseľ.

Hrou k uzdraveniu

Presne preto vstupnej hale dominuje obrovský tobogan. Pre deti je to zároveň prvý argument, prečo nemocnicu navštíviť. Čakárne pred ambulanciami sú vybavené interaktívnym mobiliárom zahŕňajúcim šmýkačky a mäkké povrchy na hru. Deti si tak môžu krátiť chvíle čakania pod dozorom rodičov a zdravotných sestier a pri odchode sa vždy dostaví ťažké lúčenie.

Súčasťou nemocnice je aj krytý bazén doplnený umelými mrakmi plávajúcimi pod stropom. Čaro interiéru nemocnice spočíva vo fantázii detí – imaginárne scenáre vznikajúce pri hrách značne ovplyvňujú výsledný zážitok z pobytu. Program je nastavený tak, aby neustále prebiehala interakcia odpútavajúca pacienta od zdravotníckych úkonov.

Tobogan vo vstupnej hale je značným lákadlom.
Tobogan vo vstupnej hale je značným lákadlom. | Zdroj: Ketsiree Wongwan

Detská dimenzia

Základnou premisou interiérového dizajnu sú krivky, poloblúky a klenby. Pravidelné geometrické tvary sú zatlačené do úzadia. Je to vlastne skrytá metafora – človek pokračuje v kreslení zakrivenej čiary bez toho, aby vedel, či vyústi do kruhu alebo nie. Táto neurčitosť umocňuje v deťoch pocit voľ- nosti v priestore.

Oblúky sa objavujú v tvare dverí, klenieb či v nábytkových zostavách. Sedačky aj sanita sa vyskytujú v dvoch variantoch – dospelom a detskom. Vnútorným aj vonkajším priestorom dominujú pastelové farby celého spektra, ktoré nerušia prílišným kontrastom ani nepôsobia infantilne.

Čakáreň kliniky.
Čakáreň kliniky. | Zdroj: Ketsiree Wongwan
Nemocnica zvonka.
Nemocnica zvonka. | Zdroj: Ketsiree Wongwan

Veľryba, korytnačka, lev a králik

Jednotlivé nemocničné izby sú rozlíšené symbolicky a pomenované podľa istého interiérového prvku. Pacienti sa môžu zotavovať v súhvezdí Veľryby, Korytnačky, Leva alebo Králika, čo označuje tvar hlavného svietidla.

Špeciálnou funkciou je nočná iluminácia, vďaka ktorej sa nemocničná izba neponorí do tmy úplne, ale dominovať jej bude žiariaca konštelácia na strope. Vybavenie izieb umožňuje konštantnú interakciu detí a rodičov. Chodby sú osvetlené difúznym svetlom, vďaka čomu sa eliminujú negatívne pocity mladých pacientov z prílišnej sterility.

Svietidlo v tvare súhvezdia Veľryby.
Svietidlo v tvare súhvezdia Veľryby. | Zdroj: Ketsiree Wongwan

DETSKÁ NEMOCNICA EKH

Miesto: Samut Sakhon, Thajsko
Investor: nemocnica Ekachai
Interiér: Integrated Field
Spolupráca: S:CSB Co.,Ltd
Úžitková plocha: 6 000 m2
Projekt: 2017
Realizácia: 2019

TEXT: Alexandra Müllerová