Tvar pripomína lekno na pokojnej hladine jazera.

Víťaz Archiproducts Design Award 2021: umývadlo Delfo

Partneri sekcie:

Andrea Parisio a Guiseppe Pezzano, dizajnérske duo pracujúce v kolektíve Ceramica Cielo, získali v novembri 2021 ocenenie za skulpturálne, sofistikované, ale najmä verzatilné umývadlo.

V každej domácnosti dennodenne používaný objekt, umývadlo, väčšinou nenápadný predmet, ktorému pri umývaní rúk nevenujeme pozornosť, častejšie hľadíme na seba do zrkadla.

V podaní dizajnérskeho dua Parisio a Pezzano sa však umývadlo stáva absolútnym stredobodom pozornosti každej malej či veľkej kúpeľne. Najprv zaujme farbou – koralovou ružovou, smaragdovou zelenou či ďalšími variantmi.

Štúdio Ceramica Cielo je známe tým, že vo svojich návrhoch kladie silný dôraz na farbu. Má totiž vytvorenú svoju vlastnú škálu inovatívnych a na svete jedinečných keramických farieb.

Veľká kúpeľňa s párom umývadiel v smaragdovej farbe v kombinácii s tmavým drevom.
Veľká kúpeľňa s párom umývadiel v smaragdovej farbe v kombinácii s tmavým drevom. | Zdroj: Ceramica Cielo

Druhá vlastnosť Delfa, ktorú si človek všimne, sú línie – sofistikované, jemné a dodávajúce tvrdej keramike iluzórnu mäkkosť. Tvar umývadla spolu s oválnou doskou, na ktorej leží, je minimalistický, jednoduchý, no dovedený do skulpturálnej dokonalosti. Do tretice môže Delfo pri výbere stimulovať kreativitu.

Osem farieb umývadla a päť povrchových úprav dreva skrinky, ktorá poskytuje potrebný úložný priestor, predstavuje množstvo kombinácií, ktoré musia ulahodiť aj tým najnáročnejším.

Tento aspekt napokon vyzdvihla aj porota zložená z 50 prestížnych dizajnérov, architektov, interiérových dizajnérov a umelcov, medzi nimi napríklad aj Patrik Schumacher, hlavný architekt Zaha Hadid Architects.

Detail Delfo v smaragdovom vyhotovení.
Detail Delfo v smaragdovom vyhotovení. | Zdroj: Ceramica Cielo

Andrea Parisio a Giuseppe Pezzano, ktorí Delfo navrhli, pracujú v štúdiu ako umeleckí vedúci od roku 2015. Pomocou svojich skúseností, ktoré načerpali ako interiéroví dizajnéri, pomáhajú štúdiu Ceramica Cielo (v preklade „keramické nebo“) v jeho misii pozdvihnúť kúpeľňu, toto intímne prostredie, na miesto, kde sa človek môže nerušene venovať sebe a svojmu zdraviu.

To, že štúdio Ceramica Cielo vedú správnym smerom, dokazuje aj získanie ceny Archiproducts Design Award už štvrtý rok po sebe.

Rebeka Zacková