debut vysokeho standardu a luxusu
Galéria(24)

Debut vysokého štandardu a luxusu

Partneri sekcie:

Nedávno sa v ateliéri at26 zrodila zaujímavá štúdia bytu (pod taktovkou logiky a funkčnosti), ktorá čaká na svoj debut. Hlavnú úlohu pri návrhu zohral aj zmysel pre humor, ktorého majú majitelia bytu na rozdávanie.

debut vysokeho standardu a luxusu 7488 big image
001 big image
002 big image
003 big image
004 big image
006 big image
007 big image
008 big image
Podľa Miroslava Horníčka: „Ľudia zmysel pre humor buď majú, alebo nemajú. Tak ako majú, či nemajú hudobný sluch.“ Po prenesení do reči architekta by tento citát mohol znieť asi takto: „Ľudia zmysel pre architektúru buď majú, alebo nemajú.“ Nech sa snažíme akokoľvek, iné možnosti neexistujú.

   

„Nechcem, aby to vyznelo ako klišé, ale pri tejto zatiaľ (ne)realizácií sme stretli klientov, ktorí ho majú rozvinutý tak, že keby zmysly mohli dostávať ocenenia, zozbieral by všetky: od Zlatých glóbusov, cez Oskara až po Českého leva…,“ hovorí Ing. arch. Branislav Loskot o projekte. „Ale vráťme sa na začiatok! Vytvoriť reprezentatívny byt pre každodenný život bola základná požiadavka majiteľov. Byt s rozlohou 200m2 vznikol spojením dvoch menších bytových jednotiek. Samotný byt mal veľmi zle riešený vstup, a tak sme chceli vytvoriť z nepríjemnej „kobky“ atraktívny uvítací priestor, ktorý by vzbudil zvedavosť a očakávania, čo sa skrýva ďalej. V jednoduchosti je krása, a toho sme sa pri návrhu snažili držať v maximálnej možnej miere,“ vysvetľuje architekt Loskot a pokračuje.

„Neatraktívne merače, ktoré pútali oči hneď pri vstupe sme skryli do elegantnej, funkčnej skrine (je v nej umiestnený šatník a lavica na pohodlné prezúvanie) s mäkkým organickým dizajnom.

   

Vstupný priestor získal na atraktivite aj vďaka použitému materiálovému a farebnému riešeniu. Biely lak vo vysokom lesku ho opticky zväčšil, zdvihnutý strop zas dodal pocit ľahkosti, ktorý umocňuje snový, funkčný podhľad (so zabudovaným osvetlením). Mäkký oblý tvar priečky lemujúcej prechod medzi vstupom a ostatnou časťou bytu je akýmsi nenúteným a príjemným nasmerovaním obyvateľov bytu, ako aj jeho návštevníkov do ostatného priestoru.“

   

Interiér je rozdelený na tri základné zóny: jedáleň a kuchyňou, obývaciu izbu a ostatný priestor, ktorý tvoria detské izby, veľká spálňa, šatník, kúpeľne a sauna. Majiteľ je milovníkom filmov a hudby, jeho žena zas kníh. Týmto záľubám autor projektu prispôsobil obývaciu izbu, ktorá je rozdelená na média a klubovú zónu. Obidvaja by tu našli svoj vlastný svet šitý na mieru. Dispozičným riešením sa podarilo vytvoriť harmonický, kompaktný priestor. Luxusné nadčasové materiály, efektná, jednoduchá línia, dômyselné osvetlenie a moderné prvky nie sú na úkor bývania, žitia a fungovania v danom priestore. Naopak! Vytvárajú mäkkú, oku lahodnú atmosféru, pôsobiacu útulne, veľmi luxusne. Zároveň však spĺňajú všetky atribúty funkčnosti, praktickosti a maximálneho využitia priestoru.

   

„Nemecký básnik, novinár, esejista a literárny kritik Heinrich Heine raz povedal: „Hovoriť o hudbe je ako tancovať o architektúre.“ Je škoda, že v tomto prípade zatiaľ nedošlo k samotnej realizácii interiéru.

Majiteľ sa rozhodol s rekonštrukciou ešte chvíľu počkať. Už dnes sa však tešíme na realizáciu tohto jedinečného projektu. Vytvorili sme bývanie vo veľmi vysokom štandarde a luxusnom prevedení, s logickými a funkčnými vzťahmi. Interiér bytu, jeho dispozično-prevádzkové riešenie zohľadňuje nielen požiadavky investorov ale v prvom rade fungovanie rodiny počas dňa s ohľadom na ich priority,“ dodáva architekt Loskot.

   

   

   

TEXT: at26, wad
FOTO: at26