Denná časť prízemia je prepojená so zimnou a exteriérovou záhradou. Výhľady tak umocňujú atmosféru v interiéri.
Galéria(10)

Hra techniky a intelektu architektky Zuzany Mórocz

Partneri sekcie:

Zuzana Mórocz vytvorila víkendový dom pri golfovom ihrisku. Amy Alcott, americká golfistka a dnes aj dizajnérka golfových ihrísk, povedala, že si pri hre treba udržať nadhľad. A tak je to aj v architektúre.

S projektom sa prvýkrát stretla v čase, keď ho mal klient ešte len na papieri. Majitelia, vášniví golfisti, sa rozhodli vybalansovať uponáhľaný životný štýl v hlavnom meste a zaobstarali si dom v prírode. Našli tu útočisko v podobe relaxu a oddychu formou športu a rodinných stretnutí.

Ich prvotná požiadavka bola zefektívniť dispozíciu, mierne navýšiť podlahovú plochu a k tomu adekvátne prispôsobiť polohu a veľkosť okenných otvorov. Keďže sa dom nachádza v urbanistickej zástavbe chát priamo v golfovom areáli, jeho projekt bol už vopred jasne zaregulovaný.

Exteriérový vzhľad rekreačného domu sa nesmel radikálne meniť. Aby architekti nenarušili jednotnú architektúru a zámer celej zóny, mohli byť zmeny v rámci fasád minimálne.

image 8
Travertín sa opakuje vo forme obkladových pásikov na stenách a prechádza do obkladu schodiskových stupňov.
Zuzana Mórocz používa v návrhoch čo najviac prírodných materiálov. Vtedy je dojem z interiéru najlepší, autentický a veľmi príjemný.
Denná časť prízemia je prepojená so zimnou a exteriérovou záhradou. Výhľady tak umocňujú atmosféru v interiéri.
image 2 1
V kúpeľni dominuje ručne vytesané umývadlo z mramoru Grigio Carnico.
Interiérový návrh si vyslovene žiadal vtiahnuť prírodné elementy do svojho vnútra.
Interiérový návrh si vyslovene žiadal vtiahnuť prírodné elementy do svojho vnútra.

„V návrhu interiéru ma to nijako zásadne neobmedzovalo. Musela som urobiť iba niekoľko zmien, ktoré vyplývali z nového dispozičného riešenia. Tým som však nijako nenarušila stanovený regulatív,“ vysvetľuje architektka Zuzana Mórocz.

Vybalansované ego

Golf je šport, kde je na mieste kompromis medzi tým, čo vaše ego, skúsenosti a nervy chcú, aby ste urobili, a tým, čo v skutočnosti urobíte. Dôležitejší než správny odpal je vnútorný nadhľad, ktorý Zuzane rozhodne nechýbal.

Nie každý architekt je totiž schopný a ochotný tvoriť priestor domu, ktorého exteriérový vzhľad bol už jasne zadefinovaný.

„Mala som to šťastie, že dispozíciu som mohla upraviť ešte pred samotnou realizáciou stavby. Predstava klientov bola dosiahnuť veľkorysejšie a efektívnejšie využiteľné priestory. Tým, že sme sa rozhodli rozšíriť pôdorysnú stopu domu o pol metra na každú stranu, sme dosiahli prijemnú vnútornú rozlohu obytnej plochy.“

image 8
Dominantou interiéru je dva a pol metrový travertínový kuchynský ostrov, ktorý zároveň slúži ako barový pult. Je tým wau efektom interiéru. | Zdroj: Karol Križan, Pavel Kudivani

Výhľady ako inšpirácia

Architektka riešila viaceré varianty vnútorného usporiadania. Veľká pozornosť sa v návrhoch dostala dennej zóne na prvom podlaží, na ktorom sa nachádza obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Priestor, kde sa stretáva hlavne rodina a priatelia, získal väčšie rozmery.

Zásadné zmeny nastali v dispozícii, ktorú sa podarilo architektke Zuzane Mórocz upraviť tak, aby plnohodnotne naplnila kvalitu priestoru. A tak navrhla i zvýšenie výšky stropov a dverných otvorov. Priestorovému riešeniu pomohlo i zmenšenie garáže pre jedno auto na garáž iba pre golfové autíčko a skladové priestory, práčovňu a kotolňu.

„Preriešenie dispozície nastalo aj vo vstupnej časti, kde sme sa s klientmi rozhodli rozšíriť predsieň, vyhodili sme existujúci, už nepotrebný sklad a ponechali kúpeľňu v novom pôdorysnom tvare,“ vysvetľuje architektka Zuzana Mórocz.

„Taktiež som zmenila polohu kuchyne. Vznikol priestor na osadenie barového kuchynského pultu, na ktorý nadväzuje jedálenské sedenie. Samostatná obývacia izba je orientovaná tak, aby mali klienti výhlaď na jazero,“ dodáva.

Riešenie interiéru jednotlivých miestností druhého nadzemného podlažia ovplyvnili predovšetkým výhľady. Verte či nie, usporiadanie nábytku a orientácia izieb priamo záviseli od výhľadov.

„Napríklad rodičovskú spálňu som upravila tak, aby mali klienti výhľad na jazero priamo z postele. Na dosiahnutie tohto efektu bolo nevyhnutné znížiť parapet okna. Zväčšenie hosťovskej kúpeľne o priestor samostatného WC prinieslo možnosť osadiť tu voľne stojaciu vaňu aj sprchový kút s dvoma umývadlami a toaletou,“ vysvetľuje vznik kvalitného priestoru.

Travertín sa opakuje vo forme obkladových pásikov na stenách a prechádza do obkladu schodiskových stupňov.
Travertín sa opakuje vo forme obkladových pásikov na stenách a prechádza do obkladu schodiskových stupňov. |Zdroj: Karol Križan, Pavel Kudivani

Pútavé efekty

Dominantou interiéru je, samozrejme, denná časť prízemia, ktorá je prepojená so zimnou a exteriérovou záhradou. Majitelia v nich trávia najviac času sami so sebou, svojou rodinou a priateľmi, posedávajú za barovým pultom, debatujú v zimnej záhrade, pozerajúc na hladinu jazera alebo západ slnka. Preto bola týmto častiam venovaná najväčšia pozornosť.

„Klienti veľa cestujú, spoznávajú, videli mnoho zaujímavých miest, interiérov i architektúry. Zo svojich poznaní si chceli niečo priniesť aj do svojho súkromného sveta. Očakávali interiér, v ktorom by sa cítili ako doma. Projekt bol preto aj z tohto dôvodu pre mňa veľkou výzvou,“ rozpráva Zuzana.

„Pri návrhu som vychádzala aj zo spomínaného slovíčka ,dominanta‘. Interiér musí obsahovať istú dominantu, ktorá každého pri príchode upúta. V tomto prípade je ňou dva a pol metrový travertínový kuchynský ostrov, ktorý zároveň slúži ako barový pult. Je tým wau efektom interiéru. Je nielen dispozičnou, ale aj dizajnovou dominantou celého kuchynsko-obývacieho priestoru,“ pokračuje.

foto Zuzana Morocz
Zuzana Mórocz | Archiv respondenta

Architektka Zuzana Mórocz pracuje v architektonickom ateliéri MoroczTacovsky. Spoločnosť sa vyprofilovala v roku 2010.

Dnes je svojimi aktivitami prepojená s mnohými developerskými spoločnosťami, ako aj s obchodnými reťazcami či súkromnými investormi. Projekčná činnosť sa po čase rozšírila na rôzne oblasti pôsobenia a ťažiskové zamerania.

V súčasnosti zabezpečuje komplexné projektové práce v oblasti architektúry, urbanizmu, interiérového dizajnu a zároveň stavebného manažmentu. Navrhuje funkčné, praktické a moderné riešenia, tvorené pre každého klienta na mieru.

„Za istú formu dominanty návrhu môžem považovať aj materiál drevo a drevenú dubovú dyhu, ktoré prevládajú na obkladoch stien, podlahe a nábytku primárne v prírodnom odtieni. Vo viacerých podobách je použitý aj prírodný kameň. Travertín sa opakuje vo forme obkladových pásikov na stenách a prechádza do obkladu schodiskových stupňov,“ dodáva Zuzana Mórocz.

Na prvý dojem možno odvážne riešenie, ale v konečnom dôsledku sa výsledný efekt oplatil. Prírodný kameň ako skulptúra bol použitý aj v kúpeľni s bledým obkladom, kde dominuje ručne vytesané umývadlo z mramoru Grigio Carnico. Ako čerešničku na torte si pri návrhu nechávam hru s textíliami a osvetlením, čo sú pre niekoho možno zanedbateľné, no v konečnom dôsledku podstatné záležitosti na vytvorenie kvalitného interiéru.

Zuzana Mórocz používa v návrhoch čo najviac prírodných materiálov. Vtedy je dojem z interiéru najlepší, autentický a veľmi príjemný.
Zuzana Mórocz používa v návrhoch čo najviac prírodných materiálov. Vtedy je dojem z interiéru najlepší, autentický a veľmi príjemný. | Zdroj: Karol Križan, Pavel Kudivani

Interiér verzus emócie

Pokiaľ je to možné a rozpočet to dovolí, architektka Zuzana Mórocz vždy navrhuje interiéry kde používa čo najviac prírodných materiálov. „Vtedy je dojem z interiéru najlepší, autentický a veľmi príjemný. Žiadne umeliny!

V tomto prípade o to viac, keďže sa dom nachádza v krásnom prírodnom prostredí borovicových lesov na Záhorí. Interiérový návrh si vyslovene žiadal vtiahnuť prírodné elementy do svojho vnútra,“ vysvetľuje podstatu svojho návrhu.

„Prepojenie prírody s interiérom, vytvorenie miesta, kde sa budú všetci cítiť dobre a zároveň budú potešení vizuálnym dojmom jeho interiérového riešenia. Vždy mi ide hlavne o atmosféru, vytvorenú materiálovými, farebnými a svetelnými prostriedkami, ktoré majú interiéru vdýchnuť dušu. Projekt som navrhla tak, aby ‚chata‘ nebola iba záležitosťou krátkodobého pobytu,“ vysvetľuje architektka interiéru.

Snahou bolo, aby v nej majitelia mohli tráviť plnohodnotný čas so svojou rodinou dlhodobo. „K ,chate‘ som preto nepristupovala iba ako k víkendovému domu, ale ako k druhému domovu,“ hovorí na záver Zuzana Mórocz.

Víkendový dom

Lokalita: Šajdíkove Humence
Architektka: Zuzana Mórocz, architektonická kancelária MoroczTacovsky
Podlahová plocha: 160 m2
Realizácia: 2021

Dodávatelia

Okná: Stanislav Sokol – ALUSTAV, Ružomberok, z hliníkových profilov Aluprof
Obklady dlažby, sanita: A-Keramika
Tapety: Horus Trade
Parkety: Parkett store
Koberce: Koratex
Nábytok: Domus Art
Stolárske práce: Interiors by Stavflex

Broňa Tarnócy