V storočnej drevenici zastal čas. Vďaka citlivej obnove rozpráva svoj príbeh

Čirčianska chyža
Zdroj: Obec Čirč -oficiálna stránka

V obci Čirč obnovili chátrajúcu storočnú drevenicu. S myšlienkou opraviť ju prišli obyvatelia obce. 

Obec začala s obnovou historickej drevenice na jar tohto roka. Čirčanská chyža bude verejnosti sprístupnená začiatkom roka 2021. Keďže ide o historickú drevenicu, práce museli prebiehať v súlade so stanoviskom Pamiatkového úradu Prešov. Na pôvodnej drevenici vymenili aj starú strechu za novú – z dreveného šindľa. Obnovu historickej drevenice financovali cez Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci mikroprojektu „Muszyna – Čirč, zachráňme pred zabudnutím kultúru našich predkov.

„Dedinčania ochotne darovali svoje historické bohatstvo – pamiatky svojich predkov pre zachovanie rusínskeho dedičstva, za čo im patrí veľká vďaka,” uviedol starosta obce Čirč Michal Didik. V jednej z troch miestností Čirčanskej chyže prezentujú remeslá, kedysi typické pre obec, ako napríklad spracovanie ľanu. Čirčské ženy po večeroch tkali plátno, koberce, vyšívali, háčkovali.

Vzácne krosná

Ako uviedla zberateľka krojov Anna Gernátová, časom ku krojom pribudli ľanové obrusy, obliečky, háčkované dečky aj dobový nábytok. „Koncom jesene, keď bola rekonštrukcia drevenice hotová, sme darované zbierkové predmety spolu s pracovníkmi obecného úradu previezli do pamätnej izby a začali inštalovať,” vysvetlila.

Vzácnym zberateľským kúskom sú podľa Anny Gernátovej staré tkáčske krosná z roku 1940, ktoré postavil miestny tesár Ján Gajdoš – Amerikán. Krosná venovala do zbierky jeho nevesta – dnes už 80-ročná Čirčanka. V prednej miestnosti sú odprezentované pôvodne svadobné čirčské kroje, ako i spôsob života gazdovskej rodiny.

Zaujímavosťou je aj pôvodná maľovaná truhlica – nazývaná vada, ktorú každá nevesta dostala od rodiny spolu s výbavou. V strednej miestnosti je kuchyňa a pracovná časť, ďalšie zbierkové predmety sú umiestnené v hospodárskej budove vedľa drevenice.

© SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieHistorické stavby