vecernicek chalupka

Dom deduška Večerníčka zrekonštruujú za vyše 100-tisíc eur

Domček deduška Večerníčka je národnou kultúrnou pamiatkou. Cena jeho rekonštrukcie sa odhaduje na takmer 115-tisíc eur.

Začiatkom júla sa začala rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky domčeka deduška Večerníčka. Agentúru SITA o tom informoval Marián Prevendarčík z odboru komunikácie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja, ktorý verejnosť pozná práve ako chalúpku deduška Večerníčka. Cena rekonštrukcie sa odhaduje na takmer 115-tisíc eur a mala by trvať päť mesiacov. Plánovaný termín ukončenia je november 2020.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho,“ poznamenal generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník.

Do domčeka zatekalo a obec preto v minulosti prekryla slamenú strechu nepremokavou celtou. Na mnohých miestach bola opadaná aj hlinená omietka, preto už bola nutná rekonštrukcia. Obnova tohto zrubu, ktorý je vernou kópiou z legendárnej Večerníčkovej znelky, sa začala 6. júla. Kompletná rekonštrukcia sa uskutoční pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Vymenia nielen strechu, ale aj poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymurujú komín a stavbu nanovo zvonku i zvnútra omietnu.

Múzeum detskej rozprávky

Drevenú stavbu vlastník RTVS presťahuje, zostane však v Novej Sedlici na mieste, kde bude pre turistov dostupnejšia. „Je to drevenica z drevených trámov, ktoré sú okresané a spájané bez klincov, pokope držia vlastnou váhou. Pri oprave sa využijú tradičné techniky, majstri naviažu aj slamenú strechu,“ informoval zhotoviteľ Dušan Žipaj.

Na premiestnenie a rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky požiadala RTVS o finančné prostriedky aj Ministerstvo kultúry SR, ktoré prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom rozhodlo o pridelení dotácie v sume 74 500 eur. Rekonštrukcia a obnova tejto kultúrnej pamiatky by mala trvať päť mesiacov. Plánovaný termín ukončenia je november 2020. Projekt pripravila spoločnosť Tanot s.r.o., stavebný dozor má vykonávať Ján Velebír.

RTVS plánuje v zrekonštruovanom domčeku deduška Večerníčka zriadiť stálu expozíciu a depozitár detských programov. „Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ uzavrel Rezník.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra