Kopíruje pohyby na skejborde. Skejtpark Continua skúma vlhký betón

Parametrický dizajn umožnil architektom zvlniť skejtpark do fluidných tvarov kopírujúcich pohyb na skejtborde.
Zdroj: Maxime Verret, Yann Stofer

Fakt, že pouličná kultúra sa môže manifestovať aj v podobe sofistikovaného umeleckého stvárnenia, bol dokázaný už viackrát na rôznych projektoch. Francúzski architekti si v tomto prípade urobili prípadovú štúdiu a navrhli skejtpark ako elegantnú stuhu, priťahujúcu okrem športovcov aj okoloidúcich.

Východne od Paríža leží mestečko Boissy-le-Châtel. Jeho industriálna minulosť bola živnou pôdou pre kreatívcov, preto bolo len otázkou času, kedy sa zanedbaného areálu zmocní komunita umelcov a mladej generácie.

Rozpadávajúce sa priemyselné konštrukcie dodávajú areálu zvláštne nostalgický ráz, ktorý dopĺňajú kultúrne rastliny a miestne endemity. V roku 2013 tu vznikla Galleria Continua, ktorá postupne rozširuje svoj záber a vdychuje nový život industriálnemu areálu.

Výskum v skejterskej komunite

Návrhu skejtparku predchádzal výskum priestorov a miest vytvorených skejterskými komunitami. Jeho cieľom bolo lepšie pochopiť ich miestotvornú funkciu v štruktúre mesta. Napriek očakávaniu, že skejtpark pritiahne len zainteresovaných, sa v jeho blízkosti zhromažďovali rôzne vzorky miestnych komunít.

Skejtparky teda značne rozširujú možnosti verejného priestoru. V roku 2016 boli výsledky výskumu prezentované formou publikácie a výstavy.

Dráha sa skrýva za lipami, topoľmi, brezami a budlejami.
Dráha sa skrýva za lipami, topoľmi, brezami a budlejami. | Zdroj: Maxime Verret, Yann Stofer

Šikovnosť murárov

„Stavba skejtparku Continua skúma možnosti vlhkého betónu,“ opisujú stavebný proces architekti.

„Priamo na mieste sa montovali a zvárali kovové rámy. Čerstvý betón sa nastriekal na kovovú výstuž, potom sa vytvaroval a vytvrdil do požadovaných tvarov. Výroba skejtparku je hlavne empirická záležitosť a je do veľkej miery závislá od šikovnosti murárov, ktorí majú na starosti jeho tvar. Konštruovanie objektu prebiehalo takmer ako performance art, ktoré bolo oslavou stretnutia projektu a miesta.“

Dráha obsahuje sériu prekážok.
Dráha obsahuje sériu prekážok. | Zdroj: Maxime Verret, Yann Stofer

Tie roky sedemdesiate

Betónové tvary sú inšpirované fluidnými charakteristikami prvých skejtparkov v 70. rokoch minulého storočia. Kostrbaté hrany uhladila parametrická architektúra do minimalistickej elegancie tak, aby kopírovali prirodzený pohyb odvážlivca na skejtborde. Kontinuálny pás dráhy sa tiahne pozdĺž starých vlakových koľají a je skrytý v záplave stromov a zelene – líp, topoľov, briez a budlejí.

Rampy pozostávajú z betónu nastriekaného na kovovej výstuži.
Rampy pozostávajú z betónu nastriekaného na kovovej výstuži. | Zdroj: Maxime Verret, Yann Stofer

SKEJTPARK CONTINUA

Miesto: Boissy-le-Châtel, Francúzsko
Investor: Galeria Continua
Architekti: MBL architects, Bureau David Apheceix
Úžitková plocha: 500 m2
Realizácia: 2020

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06-07/2021.

KategórieExteriér