Populus bude stáť na spojnici troch mestských obvodov.

Dizajn hotel Populus navrhli podľa štátneho symbolu

Ako zhmotniť spojenie verejného záujmu so symbolmi štátnej hrdosti? A ako spomínané zhmotnenie zabaliť do ekonomického a ekologického šatu? Na tieto otázky hľadali odpoveď americkí architekti a tvorcovia dizajnového hotela, ktorého nezvyčajný tvar bol ovplyvnený ako exponovanou polohou, tak živou prírodou.

Denver je hlavným mestom v americkom štáte Colorado, ktoré sa pýši veľkolepou kulisou pohoria Rocky Mountains. V jeho centre v najbližších rokoch plánujú postaviť nezvyčajný objekt s trojuholníkovou podstavou a fasádami inšpirovanými živou prírodou.

Coloradský ateliér Studio Gang sa pri tvorbe návrhu opieral o symbol štátu – topoľ osiku. A to nielen tvarovo, ale i názvom – osika je v latinčine nazývaná Populus tremuloides.

Pozemok sa nachádza na spojnici troch mestských obvodov neďaleko jedinej národnej historickej pamiatky mesta – Denver Civic Center park. Významná poloha dôležitých stavieb v susedstve, ako sú coloradský Kapitol, mestský a okresný úrad, múzeum umenia a verejná knižnica, podčiarkuje opodstatnenosť projektu, ktorý má do oblasti priniesť fúziu občianskej, kultúrnej a komerčnej funkcie okolitých objektov.

Fasádne otvory na úrovni parteru sú 9 metrov vysoké.
Fasádne otvory na úrovni parteru sú 9 metrov vysoké. | Zdroj: Studio Gang

Zelená vízia

V parteri sú použité cez deväť metrov vysoké okná, lemujúce vstupnú lobby, reštauráciu a priestory občianskej vybavenosti. Textúra a rytmus skulpturálnej fasády reflektujú prítomnosť hotelových priestorov. Vystupujúce paraboly fasády kopírujú šírku izieb, zatiaľ čo okenné otvory reagujú na verejný či súkromný charakter interiéru.

S víziou získania certifikátu LEED Gold projekt okrem rešpektovania denverskej vyhlášky o zelených budovách obsahuje aj riešenia na zlepšenie prevádzkovej efektívnosti budovy pri minimálnom dopade na životné prostredie.

Dizajn okien zahŕňa aj integrované slnolamy, ktorých tvar je prispôsobený pohybu slnka po oblohe tak, že v každej hodine dňa vytvárajú potrebný tieň a prispievajú tak k úspore energie v budove. Premenlivé podnebie však môže prekvapiť aj silným dažďom – vtedy sa slnolamy menia na odkvapové rúry.

Pobytové niky sa nachádzajú v každej izbe.
Populus interiér | Zdroj: Studio Gang

Okná inšpirované osikou

Dvestopäťdesiat hotelových izieb a štyridsať mikroapartmánov privíta hotelových hostí veľkorysými oknami s pohlcujúcim výhľadom na neďaleký park Denver Civic Center. V niektorých jednotkách sa parapety transformujú na niku slúžiacu na posedenie alebo na písací stôl.

„Špecifickom návrhu je priestor rozhrania medzi interiérom a exteriérom. Formovali sme ho ako charakteristické okná, ktoré predlžujú hotelové izby do mesta pod horami Rocky Mountains,“ približujú dizajn tvorcovia.

„Ich tvar opisuje štruktúry kôry kmeňa stromu, na ktorej sa počas rastu stromu tvoria „oká“. Zelená strešná terasa bude pozostávať z výsadby regionálnych druhov vegetácie a ponúkne výhľady do mesta.

Vrchol budovy bude sviežim miestom na stretávanie sa a oddych a atraktívnym prostredím pre miestnu lietavú faunu. Projekt je momentálne v štádiu konania na stavebné povolenie. Stavať by sa malo začať v druhej polovici tohto roku s cieľom dokončiť ho pred koncom roka 2023.

Na streche návštevník nájde záhradu s barom.
Na streche návštevník nájde záhradu s barom. | Zdroj: Studio Gang

DIZAJN HOTEL POPULUS

Miesto: Denver, Colorado, USA
Investor: Urban Villages
Architekti: Studio Gang
Výška: 48,5 m
Počet poschodí: 13
Úžitková plocha: 13 470 m2
Realizácia: 2021 – 2023

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 04/2021.