Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
Galéria(17)

Družstevné bývanie La Borda je usadené do najvyššej budovy s drevenou konštrukciou v Španielsku

Partneri sekcie:

Družstevné bývanie La Borda v barcelonskej štvrti Sants vzniklo z jednoduchého dôvodu – ukázať, že existuje spôsob, ako dôstojne bývať a pritom nebyť vydaný napospas bežnému developmentu. Komunitný model tak stojí v priamom protiklade k zabehnutej praxi.

Myšlienka bytového družstva sa zrodila v roku 2012 behom revitalizácie priemyselného areálu v barcelonskej štvrti Sants. Projekt sa nachádza na verejnom pozemku určenom na sociálne bývanie, pričom nájomná zmluva bola uzavretá na 75 rokov.

Dom má 28 bytových jednotiek s rozlohou 40, 60 a 75 m² a niekoľko komunitných priestorov: kuchyňu s jedálňou, práčovňu, viacúčelový priestor, izby pre hostí, odpočiváreň, sklady a vonkajšie a polovonkajšie priestory, ako je terasa a parkovisko pre bicykle.

Všetky tieto priestory sú členené okolo centrálneho dvora – veľkého spoločného priestranstva pripomínajúceho „corralas“, obdobu ľudového bývania v strednej a južnej časti Španielska.

Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
Antonio Navarro Wijkmark 48h Open House BCN. 1
Spoločná strešná terasa sa využíva aj ako sušiareň bielizne.
Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
G19 Lluc Miralles 14
Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona

Eliminácia energetickej náročnosti

Architekti zo štúdia Lacol venovali veľkú pozornosť udržateľnosti a kvalite životného prostredia. Ich cieľom bol čo najmenší dosah na prírodu, a to ako pri výstavbe, tak aj počas užívania. Zároveň chceli dosiahnuť komfort bývania s minimálnou spotrebou, znížiť celkové náklady na prístup k bývaniu a eliminovať možnosť energetickej chudoby užívateľov, čo je vzhľadom na súčasné dianie v Európe veľmi prezieravé myslenie.

„Vychádzali sme z presvedčenia, že najlepšou stratégiou je znížiť počiatočné nároky na všetky ekologické faktory stavby (energia, voda, materiály a odpady) najmä na úrovni energie, kde sme uprednostnili pasívne stratégie, aby sme dosiahli maximálne využitie existujúcich zdrojov,“ uvádzajú architekti.

Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona
Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona | Zdroj: Lluc Miralles

Pre potrebné zníženie energetickej náročnosti upustili od podzemného parkovania, zoskupili služby a zmenšili plochu domu. Zaviedli maximum bioklimatických parametrov, aby dosiahli pasívny energetický štandard.

Výsledkom je takmer nulová spotreba energie, a teda komfort v bytoch s čo najmenšími súvisiacimi nákladmi. Konštrukcia šesťpodlažnej budovy sa realizovala s použitím krížom lepeného dreva (CLT). Ide o ľahký, vysokokvalitný a obnoviteľný materiál. La Borda je tak v súčasnosti najvyššou budovou s drevenou konštrukciou v Španielsku.

Dom, to sú ľudia

Autori si zároveň uvedomovali, že bytový dom nie je len o materiáli a technológii, ale najmä o ľuďoch, ktorí ho obývajú. A je na architektoch, aby na to mysleli od úplného začiatku. Vzhľadom na družstevnú povahu sa muselo prihliadať na aktívnu účasť budúcich obyvateľov na všetkých aspektoch procesu od projektovania cez výstavbu až po samotné užívanie.

Na projektovaní sa tak podieľala architektonická komisia, ktorá spájala technický tím s valným zhromaždením družstva a mala na starosti prípravu architektonických workshopov. Táto dôsledná spolupráca všetkých zúčastnených strán sa nakoniec vyplatila nielen v podobe príjemného miesta na život, ale aj prestížneho ocenenia EUmies Award za rok 2022.

Podľa odbornej poroty sa projekt La Borda vymyká bežným meradlám bytovej výstavby. „Vo verejnom sektore panuje strach z budúceho užívateľa, ktorý je úplne neznámy, čo znemožňuje zavádzať zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť štandardizovaný spôsob bývania.

V prípade súkromných developerov sa vnucuje logika trhu, ktorá ochudobňuje bývanie, aby uľahčila jeho asimiláciu na spotrebný predmet. Inovácia developmentu v tomto projekte bola pre prácu s architektúrou kľúčová. Identifikujeme päť charakteristík tohto modelu, ktoré majú priamu odozvu v projekte: sebapropagácia, právo na užívanie, komunitný život, udržateľnosť a cenová dostupnosť,“ stálo v rozhodnutí poroty.

Spoločná strešná terasa sa využíva aj ako sušiareň bielizne.
Spoločná strešná terasa sa využíva aj ako sušiareň bielizne. | Zdroj: Lluc Miralles

Družstevný bytový dom La Borda, Barcelona

Architekt: Lacol
Investor: Habitatges La Borda SCCL
Zastavaná plocha: 627 m²
Užitková plocha: 3 071 m²
Výška investície: 840 €/m²
Realizácia: 2018
Ocenenie: Eumies Award 2022

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2022