Festival Den architektury. Ilustračná foto.

Deň architektúry odštartuje už o dva týždne. Pozrite si, kam sa môžete vydať

Partneri sekcie:

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na viac ako 450 exkurzií do poväčšine neprístupných budov, komentovaných prehliadok, architektonických prechádzok, ale aj cyklo výjazdov.

Hlavnou témou bude objavovanie konštrukcií a tvorba architekta Karla Pragera a Jana Santiniho. Festival prebehne v 135 slovenských a českých mestách a potrvá od 29. septembra do 5. októbra. Od pondelka si môžete rezervovať vstupy do jednotlivých lokalít.

„Našim cieľom je upozorňovať na kvalitnú architektúru a predstavovať ju v širších súvislostiach s dôrazom na súčasnú a povojnovú architektúru. Veľa našich akcií sa venuje aj premenám jednotlivých lokalít či potrebným zmenám vo verejnom priestore, a to ako po spoločenskej stránke, tak aj z hľadiska udržateľnosti. Preto je pre nás veľmi cenný spolupráca s miestnymi architektmi,“ vysvetlila Marcela Steinbachová, architektka, zakladateľka a riaditeľka Dňa architektúry.

Objavovanie konštrukcií, tvorba Pragera i Santiniho

Mottom 13. ročníka je Objav konštrukcie!, a preto sa program zameria na výnimočné konštrukčné riešenia z rôznych uhlov pohľadu v historickej architektúre, ale i tej modernej. Návštevníci sa môžu zúčastniť exkurzií a architektonických prechádzok po historických palácoch, sakrálnych stavbách, bytových domoch, administratívnych budovách, industriálnych objektoch, ale aj rozhľadniach alebo mostoch. Tie ich prevedú rôznymi štýlmi, od baroka cez funkcionalizmus a brutalizmus až po súčasnosť. Nebude chýbať odborný výklad architektov, historikov či urbanistov.

Pri príležitosti stého výročia narodenia významného českého architekta Karla Pragera sa festivalový program zameria aj na jeho tvorbu. Jeho meno je často spájané s medzinárodným prúdom brutalizmu, a preto v rámci programu nájdete množstvo českých realizácii, ktoré môžete navštíviť. Záujemci o tento prúd môžu navštíviť Ústav makromolekulárnej chémie akadémie vied ČR, areál Matematicko-fyzikálnej fakulty UK v pražskej Tróji či známu Novú scénu Národného divadla. V rámci programu sa však predstavia aj jeho mimopražské realizácie.

Návštevníci festivalu sa môžu vydať aj po stopách výnimočného architekta Jana Blažeja Santiniho-Aichela, ktorý je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov barokovej gotiky. Tento rok si pripomíname 300 rokov od jeho úmrtia, a preto sa festival zameria na jeho slávne i tie menej známe budovy a stavby. Tie nájdete predovšetkým v Prahe a ďalších českých mestách.

Festival Den architektury. Ilustračná foto.
Festival Den architektury. Ilustračná foto. | Zdroj: Adriána Henčeková

Kam sa vydať na Slovensku

Tohtoročného programu festivalu sa zúčastnia aj viac ako dve desiatky slovenských miest od západu až na východ. Najbohatší program na návštevníkov čaká počas víkendových dní 30. 9 a 1.10. Architektonický festival tento rok zavíta do Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice, Bardejova, Bratislavy, Galanty, Gelnice, Košíc, Kremnice, Krupiny, Martina, Nitry, Partizánskeho, Piešťan, Plaveckého Štvrtka, Popradu, Rajeckých Teplíc, Šale, Topoľčian, Trenčína, Vysokých Tatier, Zvolena a Žiliny.

V Bratislave na Kamzík, do rozhlasu či do Kotvy

Bohatý program ponúkne najmä hlavné mesto. Súčasťou budú prehliadky známych a neobvyklých konštrukcií, akými je budova vysielača Kamzík, kam sa návštevníci vyberú spoločne s architektom a spoluautorom stavby, Ing. Stanislavom Májekom.

Komentovanú prehliadku ikonickej pyramídy Slovenského rozhlasu povedie redaktor RTVS Ľuboš Kasala, ktorý okrem samotnej konštrukcie ponúkne vhľad do špecifických vlastností interiéru s autentickou výpoveďou 90-ročnej histórie vysielania. Do tohtočného programu po novom patrí i budova Národnej Banky Slovenska, kde návštevníci, spoločne s architektom rekonštrukcie, Pavlom Paňákom, preskúmajú priestory foyer, átria, oceľovej konštrukcie výťahovej šachty či heliportu.

Okrem spomenutých, sa návštevníci budú môcť tešiť i na komentovanú prehliadku paláca Kotva, prechádzku po Námestí Slobody, dokonca bude možné vstúpiť i do podzemných priestorov technického zázemia novozrekonštruovanej fontány, komentovanú prehliadku Slovenskej Národnej Galérie, program v Galérii Mesta Bratislavy, workshop nielen pre deti v Staromestskej knižnici, či prechádzku okolo Kmeťoho námestia, Pivovaru Stein, Konskej železnice, Novej Tržnice a už neexistujúcej budovy Istropolisu.

V Bystrici na strechu niekdajšieho pivovaru

Mestá, ktoré patria medzi festivalové stálice, tento rok doplní i množstvo nováčikov s atraktívnym programom. Tradične bohatý program v Banskej Bystrici predstaví reťazovú strechu bývalého Meštianskeho pivovaru, ktorá je jediným dochovaným dielom staviteľa Bedřicha Schnircha v celosvetovom meradle.

Okrem toho sa účastníci všetkých vekových kategórií budú môcť zúčastniť workshopu, ktorý má za cieľ rozšíriť obzor o architektonickom povedomí vo všetkých merítkach. Počas prednášky a dialógu skúseného remeselníka a majiteľky slameného domu na Liptove si záujemcovia priblížia jedinečnosti architektúry konštrukčne navrhnutej zo slamy.

Pod Dubňom to bude plné secesnej architektúry

Žilina i tento rok ožije architektúrou a predstaví pestrý program, súčasťou ktorého bude i prehliadka významného príkladu secesnej architektúry na Slovensku – Rosenfeldovho paláca s tvorivou dielňou pre deti.

Rajecká dolina tiež zaradí hodnotné témy do programu – v Rajeckých Tepliciach to budú komentované prehliadky s vhľadom do výstavby, konštrukcii a charakteru prestavby funkcionalistickej kúpeľnej architektúry, podmienenej tvorbou architekta Josefa Stockara Bernkopfa, ktorý najskôr navrhol nový kúpeľný dom a Sanatórium Baník, a v roku 1937 spolu s architektom Josefom Šolcom odvážne vstúpili do rurálneho prostredia puristickým funkcionalizmom hotelov Veľká Fatra a Malá Fatra.

V blízkom okolí sa predstaví i Zámok Kunerad, jeden z mála secesných zámkov na Slovensku, ktorý sa môže pochváliť jednou z najkomplexnejších strešných konštrukcií na Slovensku.

Mapa hostiteľských miest festivalu.
Mapa hostiteľských miest festivalu. | Zdroj: Designweek

Vo Zvolene si prídu na svoje milovníci mestskej zelene

Vo Zvolene si počas viacdňového programu predstavia diskusie a prednášku filmového architekta a scénografa Romana Rjachovského, a v rámci komentovaných prechádzok sa viac dozvedia i o miestnych parkoch a ich úpravách zvolenského parkového námestia. Počas komentovanej prechádzky po skrytých i viditeľných hodnotách travertínového pahorku Borová hora budu môcť účastníci dozvedieť viac o charakteristikách miestnej krajiny.

Vysoké Tatry a Bardejov o kúpeľnej tradícii

V programe nebudú chýbať Vysoké Tatry, ktoré počas prechádzky predstavia najvýznamnejšie pamiatky a miesta, kúpeľnú architektúra, minerálny prameň a vilu Alica. V Košiciach si počas rôznych formátov predstavia plán pre mesto a účastníci si budú môcť prehliadnuť budovu Magistrátu Mesta Košice.

V Bardejove sa budú venovať významným kúpeľným dielam od klasicistickej po novodobú architektúru, a dielam záhradnej architektúry prof. Ivara Otrubu. Okrem zmienených miest sa návštevníci budú môcť tešiť na zapojenie i ďalších miest Slovenska. Pestrosť programu doplnia formáty, akými sú komentované prechádzky, workshopy, program pre deti či sprístupnenie bežne neprístupných budov v rámci festivalového formátu „Hurá dovnitř!“.

Filmový festival Film a architektúra

Paralelným podujatím bude medzinárodný filmový festival, ktorý predstaví 38 krátkych i celovečerných filmov zameraných na architektúru, tvorbu miest a dizajn. Festival bude rozdelený do štyroch sekcií – konštrukcie, limity originality, Persony a inšpirácie Adama Štěcha.

Premietania doplnia diskusie s tvorcami či prednášky a iné podujatia. Zo slovenských miest festival zavíta do Piešťan, Šale, Žiliny, Rajeckých Teplíc, Popradu a Nitry. Na niektoré časti programu je potrebná rezervácia cez systém GoOut. Podrobný program nájdete na stránke www.filmarchitektura.cz.

Festival sa koná pri príležitosti Svetového dňa architektúry, ktorý pripadá na prvý októbrový pondelok. Za oboma festivalmi stojí český Spolok Kruh, ktorý má v tejto oblasti viac ako dvadsať rokov skúseností a dlhodobo spolupracuje s architektmi i regionálnymi združeniami a inštitúciami.

Program festivalu nájdete na www.denarchitektury.cz. Na vybrané lokality je potrebná včasná rezervácia vstupeniek cez portál GoOut. Rezervácia začína v pondelok, 18. septembra.