Dom v meste a mesto v dome: Videli sme ikonickú Corbusierovú stavbu

Partneri sekcie:

Obytný blok od jedného z najvýznamnejších architektov 20. storočia Le Corbusiera má čo ponúknuť jeho obyvateľom i návštevníkom aj dnes. Žiarivé mesto (La Cité Radieuse), ako je projekt prezývaný, snúbi hru svetiel, perspektív a farieb.

Po tom, čo sa zapíšete do knihy návštev sa môžete po budove slobodne pohybovať. Keďže v bloku žijú stále stovky rezidentov, pre verejnosť sú vyhradené len tri z deviatich poschodí a strešná terasa. Ak ste však dostatočne odvážny a jazykovo zdatný, po malom rozhovore vo výťahu sa môžete pozvať aj k niekomu na návštevu.

Unitéd’habitation alebo v doslovnom preklade obytná jednotka je obytný blok vo francúzskom Marseille naprojektovaný Le Corbusierom z poverenia štátu. Koncept tohto bytového domu vzišiel z nedostatku bytov po skončení druhej svetovej vojny.

Obytný blok nazývaný aj Žiariace mesto. Autorka AH
Obytný blok nazývaný aj Žiariace mesto. | Zdroj: Adriána Henčeková

Projekt bol realizovaný v rokoch 1947 až 1952 a slúžil ako vzor pre podobné bloky nielen v Európe, ale aj USA. Takmer totožný sa nachádza v Berlíne či Briey, ale týmto konceptom sa inšpirovali aj naši českí susedia pri projekte známom ako Chomutovské experimenty.

Dodnes sa stavba považuje za jednu z najvýznamnejších, ktoré nám minulé storočie prinieslo. Potvrdilo to aj jej zaradenie na zoznam UNESCO v roku 2016 pre svoj význam v rozvoji modernistickej architektúry.

Osamote aj spolu

Unitéd’habitationje postavený v brutalistickom štýle z hrubého liateho betónu (betón brut), a preto už na prvý pohľad pôsobí ťažko a mohutne. Prispievajú k tomu aj piliere, na ktorých celé dielo stojí.

Strešná terasa je pomerne strohá so zaujímavými komínmi pripomínajúcimi sochy, v strede je umelecké štúdio MaMo. Autorka AH
Strešná terasa je pomerne strohá so zaujímavými komínmi pripomínajúcimi sochy, v strede je umelecké štúdio MaMo. | Zdroj: Adriána Henčeková

Priečelie domu však tvoria desiatky pestrofarebných lodžií, ktoré zase vnášajú tomuto brutalizmu potrebnú sviežosť. Na jej návrhu sa podieľali Corbusierovi dizajnéri ShadrachWoods a George Candilis a vznikla v spolupráci s maliarom architektom Nadirom Afonsom.

Na predstavenie konceptu Le Corbusier použil výraz vertikálne záhradné mesto pozostávajúce z individuálnych apartmánov, ktoré sa spájajú do kolektívnej štruktúry. Cieľom bolo ukázať, že bývať sa dá aj inak. Cité Radieuse poskytovalo domov vyše 1600 rezidentom v 337 apartmánoch a 23 rôznych prevedeniach, pričom každý byt leží v dvoch úrovniach.

Tie poskytovali na danú dobu komfortné a moderné ubytovanie. Unikátny koncept budovy však tento individuálny priestor pomyselne rozširuje. Ako? Vnútrajšok ponúka bohaté možnosti na komunitné vyžitie, a tak môžu byť obyvatelia poľahky spolu aj osamote. V ideálnom prípade bolo cieľom, aby obyvatelia ani nemuseli budovu opúšťať.

Strecha, terasa a námestie v jednom

Po tom, čo vo výťahu stlačíte deviatku, ocitnete sa na chodbe vedúcej k terase, od ktorej vás delia len drevené dvere. Stačí len úvodných pár krokov kým vás nadchne krásny výhľad, ktorý ponúka všetko, čo si predstavíte – hory, azúrové Stredozemné more, zeleň, kus Marseille či Vélodrome, druhý najväčší futbalový štadión v štáte.

Má to však jeden háčik, a to, že výhľad vidíte len vtedy, keď nie ste príliš blízko vysokého betónového múru. V ňom sú len sporadicky umiestnené úzke priezory, ktoré vám umožnia vidieť viac než vrcholovú časť horizontu. Plochá strecha budovy je navrhnutá ako spoločná terasa so zaujímavými vetracími komínmi, ktoré samé o sebe pôsobia ako sochy.

Okolo strechy vedie bežecká dráha a v zadnej časti terasy, verejnosti neprístupnej je plytký detský bazén, ktorý je šikovne skrytý, že ho v prístupnej časti nemáte šancu vidieť, čím si rezidenti zachovajú svoje súkromie. V stredovej časti terasy, na mieste bývalej telocvične od roku 2013 sídli MaMO, centrum súčasného umenia pod vedením dizajnéra Ora-Ïto, O poschodie nižšie nájdete materskú školu.

Výhľad z terasy na Marseille a futbalový štadión Vélodrome. Autorka AH
Výhľad z terasy na Marseille a futbalový štadión Vélodrome. | Zdroj: Adriána Henčeková

Za horúcich letných dní sa na streche niet kam skryť a na rozpálenom betónovom povrchu nie je, okrem obdivovania výhľadu, čo veľmi robiť. Strecha je takmer bez zelene či prístreškov, čo je kontrastom k dnešným populárnym zeleným strechám a strešným záhradám. Preto neostáva nič iné, len ísť preskúmať, čo ponúkajú ďalšie poschodia.

Mesto v meste alebo všetko pod jednou strechou

Cité Radieuse sa zvykne prirovnávať k malému mestu práve kvôli jeho štruktúre. Na širokých chodbách, ktorú sú označované za „streets in thesky“ máte pocit ako na uliciach plných života, ktoré vedú na pomyselné námestie, na strechu budovy, ktorá je miestom stretávania komunity.

Štvrté podlažie patrí v súčasnosti hotelu Le Corbusier, kde sa môže ktokoľvek ubytovať a nasať tak ešte viac atmosféru miesta. Zídením na tretie poschodie sa ocitnete na „hlavnej ulici“ plnej svetla a možností. Môžete si zájsť do dizajnového obchodu 318, kníhkupectva zatiaľ čo míňate ambulancie odborných lekárov či knižné vydavateľstvo Ibernon.

Občerstviť sa môžete v reštaurácii Le Ventre de l’Architectea ochutnať tradičné francúzske pečivo v kaviarni l’Archi Gourmand. A to všetko na jednom poschodí. Zaujímavým detailom sú lampy, akoby pouličné osvetlenie, ktoré majú tvar lastúry a znázorňujú matematickú postupnosť v prírode. Sú výsledkom gréckeho dizajnéra Iannisa Xenakisa.

Chodby sú široké a pripomínajú ulice v meste. Autorka AH
Chodby sú široké a pripomínajú ulice v meste. | Zdroj: Adriána Henčeková

Ak ste už vyskúšali všetko, čo vám táto budova môže ponúknuť, stále ostáva návšteva takmer trojhektárového parku, ktorý stavbu obklopuje. Tam si môžete sadnúť na lavičku a v tieni stromov pozorovať toto farebné betónové monštrum.

Ikonické Corbusierove dielo môžete navštíviť každý deň od 9 do 18 hodiny. Môžete si zarezervovať aj jeho komentovanú prehliadku, počas ktorej sa dá dostať aj do ukážkových apartmánov, avšak v angličtine prebieha len raz za týždeň.

Unité d'habitaton je jedna z ikonických stavieb švajčiarskeho architekta Le Corbusiera. Autorka AH
Obytný blok nazývaný aj Žiariace mesto. Autorka AH
Na strešnej terase nájdeme aj nenápadný bazén. Autor Gili Merin Zdroj archdaily
Strešná terasa je pomerne strohá so zaujímavými komínmi pripomínajúcimi sochy, v strede je umelecké štúdio MaMo. Autorka AH
Chodby sú široké a pripomínajú ulice v meste. Autorka AH
Na poschodiach nájdeme aj vaicero dizajnérskych obchodov. Aurorka AH
V bloku je aj materská škôlka. Autorka Adriána Henčeková
Výhľad zo strešnej terasy na Stredozemné more a okolie. Autorka AH