DADA distrikt

Ľudia mohli vidieť Brno z novej perspektívy. Festival OpenHouse zbližoval s architektúrou

Partneri sekcie:

Druhý májový víkend v Brne patril všetkým nadšencom i milovníkom architektúry či urbanizmu. Tí mohli v rámci festivalu OpenHouse Brno navštíviť vyše stovku atraktívnych lokalít. Tie sú poväčšine verejnosti neprístupné, a preto mohli aj samotní obyvatelia moravskej metropoly zažiť svoje mesto tak, ako ho nepoznajú. Témou ročníka boli ženy v architektúre.

Na dva víkendové dni sa záujemcom odomklo celkovo 109 lokalít, výber najlepších stavieb z historickej, medzivojnovej socialistickej aj modernej architektúry. Návšetvníci si mohli pozrieť výber z funkcionalistických víl, svoje brány tiež otvorili firmy, divadlá, nemocnice, kancelárie, školy, brownfieldy či luxusné hotely.

Špeciálna pozornosť bola venovaná ženám architektkám, ktoré sa pričinili o vzhľad mnohých brnenských budov, no sú menej známe, ako ich mužskí kolegovia. Aj my z ASB sme navštívili niekoľko lokalít, do ktorých teraz môžete nahliadnuť spoločne s nami.

Zo starej fabriky na luxusné byty

Príbeh projektu DADA Distriktzačali písať traja kamaráti, ktorý chceli bývať v loftových bytoch, ale žiadne v Brne nemohli nájsť. Našli však starú fabriku a dvanásť rovnakých nadšencov, ktorí investovali peniaze ešte predtým, než sa stali jej majiteľmi.

Tak sa stala zo starej textilnej fabriky na Svitavskom nábreží pútavá kombinácia loftového bývania, openspace kancelárii, umeleckého ateliéru a zelenej strešnej záhrady. Za návrhom stoja architekti z DADA distrikt, Kogga, GreenVille, Acer Woodway, Partero, U1 a samotní majitelia bytov. Rekonštrukcia prebehla v rokoch 2019-2020 s rešpektom k jej pôvodnej funkcii.

Strešná záhrada slúži ako miesto k stretnutiu komunity majiteľov bytov Adriána Henčeková
Strešná záhrada slúži ako miesto k stretnutiu komunity majiteľov bytov. | Zdroj: Adriána Henčeková

Jedným z hlavných pilierov rekonštrukcie bola správna environmentálna stratégia a dôraz na udržateľnosť. Tá sa odráža v celej budove, počnúc metalicky zlatou fasádou, ktorá nielen pripomína farbu pôvodnej továrne, ale tiež odráža slnečné svetlo, a tak menej ohrieva obvodové steny.

Strešná záhrada poskytuje dostatok miesta na odpočinok a výhľady na Brno a vysadenou zeleňou ochladzuje budovu. Je zároveň miestom stretnutia komunity, ktorá sa podľa slov majiteľov bytov posilňuje pri spoločných grilovačkách či večerných premietaniach filmov.

Každá rodina má na streche pridelený jeden kvetináč, kde si podľa vlastných preferencií pestuje ovocie či zeleninu. Okrem toho sa z povrchových plôch budovy zachytáva zrážková voda a pomocou koreňovej čističky vo vnútrobloku zas čistí šedá, odpadová voda, ktorá sa vracia späť do kúpeľní a využíva na splachovanie toaliet.

Budova získala v roku 2021 v rámci Českej cenu za architektúru Cenu Ministerstva priemyslu a obchodu za konverziu pôvodných industriálnych skladov udržateľným spôsobom na mestotvorný a urbanisticky komunikujúci bytový dom.

Platz alebo gastronomické a kultúrne vyžitie pod jednou strechou

Ďalšou zaujímavou otvorenou lokalitou je vnútroblok niekdajšieho barokového Paláca opáta žďárskeho kláštora, ktorý poskytuje únik z ruchu veľkomesta priamo v centre Brna na Zelnom trhu. Po rozsiahlej rekonštrukcii historickej stavby chátrajúcej takmer šesťdesiat rokov sa pred dvoma rokmi jej nádvorie premenilo na živé miesto plné dobrého jedla a stretnutí.

Koncept Platzje inšpirovaný južanskými krajinami, kde sa na jednom mieste stretávajú rôzne mladé podniky, ktoré sa namiesto konkurenčného boja rozhodli pre spoluprácu. V jednom dvore si objednáte jedlo z vietnamskej, českej či mexickej reštaurácie alebo posedíte pri výberovej káve a hneď potom môžete zájsť do kníhkupectva či na drink.

Platz združuje mladé podniky na jednom mieste
Platz združuje mladé podniky na jednom mieste | Zdroj: Adriána Henčeková

Výhľady smerom nahor spríjemňujú nielen čisté a zrekonštruované pavlače, ale tiež zelená vertikálna stena, ktorá so svojimi viac ako dvadsiatimi metrami do výšky a sto metrami štvorcovými patrí medzi najväčšie v Česku. Záhrada z dielne architektky Štepánky Černé zlepšuje mikroklímu, čistí a zvlhčuje vzduch.

Práve vďaka nej a tieňu z okolitých budov je vnútroblok príjemným útočišťom v horúcich dňoch, kde je teplota často nižšia až o päť stupňov ako na námestí. Na ďalších podlažiach nájdeme barokovú freskovú sálu, byty, kancelárie, salón krásy a tretie poschodie patrí hotelu Anybody, ktorý bol v rámci festivalu otvorený verejnosti a my sme ho navštívili.

Hotel, v ktorom sa môžete stať na jednu noc kýmkoľvek

Anybodysa prezentuje ako z malej časti ubytovanie, ale z tej väčšej ako zážitok. Ide o netradičný koncept a zatiaľ jediný hotel svojho druhu. Je tvorený len desiatimi izbami, z čoho je každá zameraná na prežitie iného druhu zážitku a emócie pričom je zasadená do scény jedného z desiatich známych filmov zo šesťdesiatych rokov.

Podľa slov majiteľa a autora nápadu, Adama Vodičku, je hotel koncipovaný tak, aby dal ľuďom možnosť ocitnúť sa v mieste, ktoré je koncentrované len na nich a interiér je navrhnutý tak, aby ich vytrhol z reality.

„Šesťdesiate roky sú obdobie zlomu v humanite. Je to moment, kedy sa prerodilo veľa vecí do nejakého väčšieho súboru, miesto, kde sa začala revolúcia po mnohých ohľadoch. Ďalší dôvod je, že filmy z toho obdobia sú úplne inak vyskladané ako dnes, psychológia postáv je hlbšia, dá sa prežiť.  Filmy sú však len výhovorkou, nie sú hlavné, v každej izbe totiž vznikol autorský scenár. My sme si tie filmy vyberali podľa archetypov, ktoré sme si vopred určili. Rozhodli sme sa, že chceme chuťové spektrum emócií a k tomu sme si vyberali také filmy, ktoré sa najviac k danej emócii hodili,“ opisuje koncept hotela Adam Vodička.

Pomocou hlasového komentára ozývajúceho sa z reproduktorov izby a tematických rekvizít sa môžu hostia preniesť do rolí filmových hviezd a zhostiť sa rôznych úloh. V izbe s názvom Noc na scéne si hostia môžu vyskúšať lesk a šarm starého Hollywoodu a stať sa hercami na castingu do romantického filmu podľa vzoru Raňajky u Tiffanyho. Izba Casino Fatale je zase inšpirovaná filmovou klasikou Goldfinger a agentom 007 a príbeh je zasadený do najutajenejšieho kasína sveta. Hotelové izby sú výsledkom spolupráce architekta Michala Mičudu, dizajnérov, scénografov aj gamerov.

Hotelová izba podľa filmu Barbarella.
Hotelová izba podľa filmu Barbarella. | Zdroj: Adriána Henčeková

Office park namiesto textilnej továrne

Poslednou navštívenou lokalitou je biznis centrum Vlněna, ktorá je najnovším prírastkom z dielne spoločnosti CTP Invest. Kancelársky park stojí na mieste niekdajšej rovnomennej textilnej továrne z 18.storočia, ktorá bola jedným z najstarších a najrozsiahlejších továrenských komplexov na spracovanie vlny v Brne. Pre havarijný stav museli byť budovy niekdajšej továrne postupne asanované.

Dnes je tento biznis park zložený z niekoľkých samostatne stojacich budov a v jeho centre sa týči zrekonštruovaný a zachránený neorenesančný Bochnerov palác. Budovy sú zoskupené okolo vnútorného nádvoria, ktoré je poňaté ako zelená strecha s trávnikom, stromami, kríkmi a viac ako päťdesiatimi druhmi trvaliek, čo zabezpečuje pestrosť parku počas veľkej časti roka.

CoworaCoworkingový priestor vo Vlněnekingový priestor vo Vlněne AH
Coworkingový priestor vo Vlněne. | Zdroj: Adriána Henčeková

Keďže je pod nádvorím podzemné parkovisko, park sa berie ako zelená strecha, za čo bola v roku 2020 aj ocenená v kategórii Verejná zelená strecha. Tú navrhol holandský záhradný architekt Lodewij Baljon v spolupráci so štúdium Acht. Na ich návrh sa realizoval celý areál office parku,  hlavnými architektmi boli Václav Hlaváček a Ben Hoek.

V areáli Vlněny sídlia firmy, coworking, reštaurácie, kaviarne a pracuje tam viac ako 3500 ľudí. Návštevníkov areálom sprevádzali krátke zastavenia a prichystané podcasty o histórii textilnej fabriky alebo sprievodcovia v coworkingovom priestore Clubco.

„Otváranie neprístupných miest je síce najviditeľnejším prínosom nášho festivalu, za ešte dôležitejšie však považujem, že pomáhame ľuďom architektúru pochopiť. Ukazujeme a vysvetľujeme, ako vytvára mesto, ako ľuďom pomáha mestom prechádzať a využívať jeho výhody, ako je mesto prepojené so svojim okolím, ale aj to, ako zlá architektúra dobrému fungovaniu mesta bráni,“ opísala prínosy festivalu kreatívna riaditeľka Lucie Pešlilerová zo spolku Kultura & Management.

OpenHouse Brno je súčasťou OpenHouseWorldwide, ktorý spája viac než päťdesiat metropol sveta usporadúvajúcich festivaly architektúry pre verejnosť. Každoročne tieto festivaly prilákajú viac než dva milióny návštevníkov. Brno je súčasťou od roku 2018, Praha od roku 2014. Na Slovensku sa do festivalu zatiaľ žiadne mesto nezapája.

Strešná záhrada Vlněny
Strešná záhrada Vlněny. | Zdroj: ctp.eu