Majitelia domu v Krumlove: Vziať si na starosti pamiatku hraničí so šialenstvom

Partneri sekcie:

Vyše 500 rokov starý dom v Českom Krumlove objavili náhodou. Nečakali, že to bude ľahké, no aj tak sa rozhodli pamiatku zrekonštruovať. Z prízemia je obľúbená kaviareň a úpravu poschodia zverili ateliéru ORA. Cieľom bolo vyzdvihnúť pôvodnosť domu, a zároveň sa otvoriť modernému dizajnu. Podarilo sa?

Dom bol v žalostnom stave. Súčasní majitelia však v zanedbanosti videli potenciál – pôvodné podlahy, dlažby a maľovky.

„Nemali sme romantickú predstavu, že to bude ľahké, ale aj tak sme postupne zisťovali, že vziať si na starosti hoci maličkú pamiatku hraničí so šialenstvom. Za pochodu sme zisťovali a to, čo všetko bude treba opraviť, učili sme sa dom počúvať a sami sme získavali znalosti o starých remeslách,“ priznávajú úprimne na úvod.

Dom bol po povodniach staticky narušený, chýbalo pripojenie na kanalizáciu, strecha bola v havarijnom stave, ale krov bol historicky omnoho cennejší, ako predpokladali.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

Kaviareň pre pomalých turistov na prízemí

Prízemie opravili v priebehu dvoch rokov. Napriek tomu, že s kaviarňou nemali skúsenosti, jednu si tam otvorili. „Koncept projektu Masná 130 ide oproti ,pomalémuʻ návštevníkovi mesta, ktorý ho nechce len rýchlo prebehnúť. Kaviareň na prízemí sa za 5 rokov stala živým miestom stretávania. Snažíme sa budovať miestnu komunitu, organizujeme susedské slávnosti, hľadáme možnosti, ako spolupracovať s blízkymi podnikmi,“ približujú majitelia svoju filozofiu.

Projekt apartmánu na poschodí

Uvedomili si, že aby projekt udržali v takejto forme, bude nutné na poschodí vytvoriť priestory na bývanie a prenájom. „Apartmán považujeme za svoj domov a len občas ho prenajímame hosťom, ktorí si spojenie histórie a súčasnosti chcú užiť,“ prezrádzajú. Skôr ako sa dostali do tohto štádia, oslovili ateliér ORA s jasným zadaním: zachovať v apartmáne čo najviac historických prvkov, ale doplniť ich niečím, čo charakterizuje záľubu domácich v súčasnom dizajne a minimalistickom štýle. Historickú a súčasnú vrstvu chceli organicky prepojiť.

Architektom podľa ich vlastných slov prístup investorov učaroval. Pocit, že sa zžijete so starým domom, totiž veľmi dobre poznajú. „Staré domy majú svoje nálady. A nám naladenie tohto domu učarovalo.“ Jedným z cieľov teda bolo zachovať a odhaliť pôvodnosť stavby.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

Moderný denný priestor s prvkami renesančného salónu

Apartmánu dominuje hlavný obytný priestor, akýsi salón s vyrezávaným renesančným stropom. Aby priestor vynikol, zbúrali priečku, ktorá tam bola postavená dodatočne. Odhalili aj pôvodnú karmínovú maľovku. Tmavé povrchy sa teda stali určujúcimi prvkami ďalšieho dizajnu. „Trámový strop i maľovky majú temné sýte tóny. Tmavé priestory človeka objímajú, javia sa bližšie než svetlé,“ hovoria ďalej autori.

Väčšinu nábytku vyrobili na mieru z tmavej morenej brezovej preglejky. Kuchynská časť je súčasnou podobou toho, čo naše babičky volali „sekretár“. Ukrýva všetko potrebné a mosadzné nohy zrkadlia okolie, splývajú s ním. Svietidlo nad stolom využíva konzolu, aby sa nemuselo vŕtať do stropu. Stôl má integrované misy a knihy sa vystavujú na mosadzných poličkách.

„K interiéru pristupujeme ako ku koláži motívov. Nábytok vkladáme ako samostatné objekty, ktoré si držia odstup,“ približujú členovia ateliéru ORA svoj prístup k zariaďovaniu.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

Upokojenie cez bledé tóny v spálni a kúpeľni

V spálni je ponechaný len fragment pôvodnej maľovky. Zvyšok priestoru architekti „upokojili“ krémovým odtieňom na stenách. Posteľ spojená so skriňou stojí uprostred miestnosti a smeruje k pôvodnej maľovke tak, aby sa dali pozorovať detaily povrchu. Podľa architektov nemohli chýbať ani lampy stvorené presne preto, že v posteli sa aj číta.

Najsvetlejším priestorom apartmánu je hygienické zázemie. Sem vybrali chladné tóny. „Atmosféra salónu dolieha, atmosféra kúpeľne nadnáša,“ hovoria na záver ORA architekti o adaptácii druhého poschodia na bývanie podľa životného štýlu majiteľov.

Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130

Masná 130 – adaptácia poschodia historického domu na apartmán

Lokalita: Český Krumlov, Masná 130
Architekti: ORA – Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora, Klára Mačková
Úžitková plocha: 80 m²
Projekt: 2020 – 2023
Dokončenie: 2023