Unikátny mrakodrap One Thousand Museum v Miami

Koncom leta bol v Miami uvedený do užívania 62-poschodový vežiak One Thousand Museum, ktorý sa s výškou 216 m stal piatou najvyššou budovou v tomto najznámejšom meste štátu Florida.

Ide o prvý rezidenčný mrakodrap z dielne štúdia Zaha Hadid Architects na západnej pologuli, ktorý po smrti jeho zakladateľky, svetoznámej architektky Zahy Hadid (1950 – 2016), dokončil v pozícii riaditeľa projektu Chris Lepine.

Ambicióznosť v komplexnosti

Chris Lepine je Associate Director v štúdiu Zaha Hadid Architects a do Bratislavy chodí kvôli veľkému rezidenčnému i administratívnemu komplexu Sky Park.

Pred takmer rokom sa stal projektovým manažérom tohto projektu, ktorý navrhovala ešte samotná Zaha Hadid. Tá síce zomrela už pred vyše tromi rokmi, ale jej duch stále zostal v štúdiu, ktoré pokračuje v jej odkaze.

Chris Lepine poskytol ASB exkluzívny rozhovor pri príležitosti prezentácie mestského parku pri Sky Parku a odpovedal aj na otázky týkajúce sa projektu One Thousand Museum v Miami. „Prvýkrát nás klient kontaktoval v roku 2012 a vtedy vznikli aj prvé nákresy dizajnu,“ povedal Chris Lepine.

„Od začiatku som bol v tomto projekte aktívny a bez zveličenia môžem povedať, že je to jeden z našich najambicióznejších projektov súčasnosti. Zúčastňovala sa ho aj Zaha, ale na projekte pracovalo celé štúdio. Zaha v ňom vystupovala veľmi aktívne, čoskoro sme sa odlepili od prízemia a vytvorili nadzemnú časť ešte pred jej skonom. Dokonca ešte stihla napísať list klientovi, že je šťastná, ako to dobre napreduje.“

A v čom je tento projekt taký ambiciózny? „Vo svojej komplexnosti,“ odpovedal Chris Lepine. „Pravda, mali sme veľa komplexných projektov, ale v tomto prípade sme kontrolovanú komplexnosť posunuli na vyššiu úroveň. Štvorcový pôdorys, štruktúra i celkový vzhľad budovy majú komplexné, ale zároveň jasné princípy.“

Dramatický pohľad na exoskeleton budovy.
Veža nad zvlneným garážovým obkladom s rytmickým vzorom.
Perforovaný obklad na podnoží mrakodrapu.
Večerný pohľad na podnožie One Thousand Museum.
One Thousand Museum je piatou najvyššou budovou v Miami.
One Thousand Museum v kontexte susedných mrakodrapov na ulici Biscayne Boulevard.
One Thousand Museum v Miami
One Thousand Museum v Miami

Unikátny dizajn

Dizajn budovy má zakrivený vonkajší skelet, ktorý čiastočne zakrýva balkóny a zároveň slúži vnútornej štruktúre usporiadania priestoru, ktorá môže mať menej nosných stĺpov.

Podstatným prvkom v konštrukcii je využitie prefabrikovaných panelov vyrobených z betónu vystuženého sklenenými vláknami (tzv. GFRC – Glassfibre Reinforced Concrete), ktorý sa zvyčajne používa ako dekoratívny obklad.

Stavitelia však využili GFRC ako konštrukčnú formu, ktorá je zovretá okolo oceľovej výstuže. Betón sa nalieval dovnútra a vytváral ľahkú, ale supersilnú štruktúru s veľkou presnosťou.

Počet panelov z pohľadového betónu vystuženého sklenenými vláknami bol až 5 000, boli vyrobené v Dubaji a poslané do Miami ešte na začiatku samotnej výstavby.

Vonkajší skelet je umiestnený ešte pred sklenenou fasádou. Vplyv tejto unikátnej konštrukcie a samotnej výšky budovy zaťaženej veternými nápormi spôsobil aj mimoriadne hlboké založenie budovy v teréne.

One Thousand Museum v kontexte susedných mrakodrapov na ulici Biscayne Boulevard.
One Thousand Museum v kontexte susedných mrakodrapov na ulici Biscayne Boulevard. |

Škorpiónia veža

Samotná výstavba sa začala v roku 2015 a v nasledujúcich dvoch rokoch pokračovala v raste tempom približne jedno podlažie za každých osem dní. Až sa zastavila na výške 216 metrov. Vežiak sa nachádza na ulici Biscayne Boulevard oproti parku Museum Park, kde sa konajú rôzne verejné podujatia.

Na lokalitu, ktorá poskytuje atraktívny výhľad na oceán aj neďalekú Miami Beach, vo svojom názve odkazuje aj One Thousand Museum.

Na stránke Impossible Buildings (Neskutočné budovy) bola budova predstavená pod názvom Scorpion Tower (Škorpiónia veža), pričom bola označená ako „jeden z najkomplexnejších mrakodrapov, aké boli vytvorené mimo rysovacej dosky“.

Ultraluxusné byty

Budova je považovaná za ultraluxusnú a ceny bytov v nej sa podľa oficiál­nej stránky projektu pohybujú od 5,2 milióna do 20 miliónov eur, čo je približne dvojnásobok v porovnaní s cenami bytov susedných obytných veží. V mrakodrape je spolu 84 bytov na celom podlaží alebo na polovici podlažia.

Na jednom poschodí sú tak maximálne dve bytové jednotky. Vežu obsluhujú tri vysokorýchlostné výťahy so smart technológiou. Podnož či akési pódium siaha v budove po 7. podlažie.

Na 8. a 9. podlaží sú wellness a spa zóny, na 10. až 14. podlaží sú byty v štýle „mestských domov“, od 15. po 49. podlažie sú dvojice bytov na polovici podlažia.

Od 50. po 59. podlažie sa nachádzajú penthousy vrátane dvojpodlažného mezonetu na vrchole rezidenčnej časti, ktorý má byť jedným z najdrahších bytov na svete vôbec. Podľa zahraničných médií sa má jeho cena pohybovať okolo 39 miliónov eur.

Pohľad z bytu na záliv Biscayne Bay (vizualizácia).
Pohľad z bytu na záliv Biscayne Bay (vizualizácia). |

Vodné centrum s heliportom

Na najvyšších poschodiach sa nachádza vodné centrum, ktoré je prekryté zaobleným kovovým stropom efektne odrážajúcim vodu. Tento priestor s dvojitou výškou bežného bytu má popri plaveckom bazéne aj elegantný tzv. sky lounge s výhľadom na Miami.

Neprehliadnite: Farmářský mrakodrap

Podobný strop zakrýva aj priľahlý bar, ktorý je súčasťou tohto exkluzívneho vodného sveta, kozmetického a kaderníckeho salónu a terasy na opaľovanie.

Súčasťou tohto najvyššieho poschodia je aj rozľahlá súkromná jedáleň a multimediálna sála určená na konferencie, filmové premietania a rôzne firemné prezentácie. Na vrchole 216 metrov vysokej budovy je súkromný heliport, ktorý je unikátom na východnom pobreží Spojených štátov.

ONE THOUSAND MUSEUM
Miesto: Biscayne Boulevard, Miami, USA
Developer: 1000 Biscayne Tower, LLC
Architekt: Zaha Hadid Architects
Termín výstavby: 2015 – 1. Q/2019
Výška: 216 m
Celková podlahová plocha: asi 88 250 m2
Plocha pozemku: 4 050 m2
Počet poschodí: 62
Počet bytov: 83
Celkové investície: približne 500 mil. USD (asi 455 mil. eur)
Text: Ľudovít Petránsky
Foto: Alëna Graff
Foto, projektová dokumentácia: Zaha Hadid Architects

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2019.